YSK kararına bir tepki de Abdurrahim Akdağ'dan geldi

YSK kararına bir tepki de Abdurrahim Akdağ'dan geldi
21 Nisan 2011 Perşembe Saat 15:09 20

Önceki gün YSK'nın bağımsız adaylarla ilgili verdiği kararını değerlendiren AK Parti Mardin Milletvekili adayı Abdurrahim Akdağ, Demokratik çözüm sürecinde Kürt seçmenlerin parlamentoda temsil edilmesi adına verilen kararın kaygı verici bir durum olduğunu söyledi.

Türkiye ve bölge siyasetinin gündemini etkileyen YSK kararı sonrası AK Parti cephesinden tepki değerlendirmeleri gelmeye devam ediyor. AK Parti Mardin Milletvekili adayı Abdurrahim Akdağ, süreci kaygı verici bir durum olarak değerlendirdi.

BÜTÜN ENGELLER KALDIRILSIN

Alınan kararın Türkiye’nin demokratik hayatına katkısı olmadığına vurgu yapan Akdağ, hukuken problemli bir kararın demokratik çözüm sürecine çok büyük zararlar vereceğini işaret etti. Bütün kesimlerin parlamentoda temsil edilmesinin hayati öneme haiz bir konu olduğuna dikkat çeken Akdağ, “Demokratik çözüm sürecinde Kürt seçmenlerin parlamentoda temsil edilmesi,  kardeşliğe katkı sunacak bir durumdur.  Seçilme önündeki bütüne engellerin kaldırılması düşüncesindeyiz. Demokratik yarışta herkes aynı imkânlara ve aynı avantajlara sahip olmalıdır. Bu karar ülkemizde barış ve huzura zarar vermiş bir karardır.”dedi.

Sivil siyasete, demokratik haklara, özgürlüklere, milli iradeye yönelik her türlü baskı, sindirme, engelleme ve vesayet çabalarına karşı AK Parti gibi diğer partilerin de ortak bir tavır alması gerektiğini söyleyen Akdağ, "AK Parti iktidarı, boyunca yaptığı Anayasa değişikliklerinde, çıkardığı yasalarda, her zaman özgürlüklerden yana olmuş, Anayasa ve yasa maddelerinin her zaman özgürlükler lehine yorumlanması gerektiğini savunmuştur. Bu kararı asla tasvip etmiyoruz; bu kararın, Türkiye'nin ve demokrasimizin lehine bir karar olduğunu asla düşünmüyoruz" diye konuştu.

           VATANDAŞIN İRADESİ MECLİSE TEREDDÜTSÜZ YANSIMALI

En kısa zamanda hukuki anlamda bunun düzeltilmesi gerektiğini savunan Akdağ,  vatandaş iradesinin meclise tereddütsüz yansıması için bunun önemli olduğunu kaydetti.

YSK’nın hükümete bağlı, hükümetle irtibatlı, hükümetten emir, talimat vesaire alan bir kurum olmadığını özelikle vurgulayan Akdağ, AK Parti’nin YSK kararları sebebiyle en fazla mağduriyet yaşadığını verdiği örneklerle anlattı.

YSK’DAN EN ÇOK AK PARTİ MAĞDUR OLDU

Başbakan Erdoğan'ın, 2002 Genel Seçimlerinde aday olarak listede yer almışken, YSK'nın kararıyla adaylığının düşürüldüğünü hatırlatan Akdağ, “YSK, demokrasiye, sivil siyasete, seçmen iradesine müdahale sayılabilecek birçok karara imza attı ve bunların önemli bir kısmı AK Parti'yi hedef aldı, Bunlardan birinin, referandum süresi 60 günden 120 güne çıkartıldı. Sandık kurullarında başörtülü aday olamayacağına dair kararı, 2004 yerel seçimlerinde de, mazeretleri olmasına rağmen, 5 dakikalık bir gecikme bahane edilerek, başta Mardin olmak üzere Batman ve  Gümüşhane adaylarımız seçimlere sokulmadı. YSK son olarak da tüm altyapı hazır olmasına rağmen, yurtdışındaki vatandaşların oy kullanamayacağına dair verdiği karar hepimizi olumsuz etkiledi. YSK kararlarından en fazla mağdur olmuş bir Parti olarak, YSK'nın son kararının ardından, partimizin eleştirilmesi, partimizin sorumlu gibi gösterilmesi, hakkaniyetle asla bağdaşmaz. Bizim hiç kimseden, hiçbir rakibimizden korkumuz, çekincemiz yok. Biz siyaseti tahriklerle, yalan, iftira, çamurla, istismarla, insanları sokağa dökerek, galeyana getirerek yapmadık ve yapmayız. Biz siyaseti milletle yaparız, millet için yaparız. Millete hizmet için yaparız.”şeklinde konuştu.

BDP’YE SAĞDUYU ÇAĞRISI

Son Anayasa değişikliğine,CHP’ve MHP ile birlikte karşı çıkan, özellikle parti kapatmalarının önüne geçen maddeye destek vermeyen BDP’yi de sağduyuya çağıran Akdağ, “YSK kararının ardından, doğrudan hükümeti hedef alan, tahrik ve çatışma dilini kullanan BDP, YSK kararını mağduriyet yoluyla bir fırsata çevirmenin gayreti içindedir. BDP'nin, her zaman mağduriyetten nemalandığı bilinerek, bunun sonuçları geçmişte defalarca görülmüşken, seçime 52 gün kala böyle bir karar alınması, dikkat çekicidir ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. BDP'yi de, artık tahrik siyasetinden, çatışma dilinden, mağduriyet edebiyatından; üç beş oy hırsıyla sokakları çatışma alanına çevirme fırsatçılığından vazgeçmeye çağırıyorum. Özet olarak; YSK'nın kararı, sivil siyasete, demokratik siyasete, milli iradeye açık bir müdahaledir. Siyasete yönelik her türlü müdahaleye, her türlü yasağa karşı olduğumuz gibi, bu yorumun da milletin lehine olmadığını düşünüyoruz.”ifadelerini kullandı.

Akdağ açıklamasında son olarak BDP’lilerin öncülüğünde başlatılan eylemlerde Bismil’de hayatını kaybeden 18 yaşındaki Halil İbrahim Oruç’un ailesine başsağlığı dileklerini iletti.YORUMLAR :::

 1. DOĞRU DURUŞ
  24 Nisan 2011 Pazar Saat 16:49 CEVAPLA
  GÖNLÜNÜZ AK PARTİYLE BERABERKEN BDPLİLER İÇİN ÇIRPINIŞINIZ NE KADAR HAKKANİYETLİ BİR İNSAN OLDUĞUNUZU GÖSTERİYOR.BİZE BÖYLE SİYASETÇİLER LAZIM. YOLUNUZ AÇIK OLSUN....
 2. ADALET YERİNİ BULDU
  24 Nisan 2011 Pazar Saat 16:42 CEVAPLA
  SAYIN VEKİLİM SÖYLEDİKLERİNİZDE NE KADAR HAKLI OLDUĞUNUZ ORTAYA ÇIKTI. YSK DÖNMEK ZORUNDA KALDI.SİZİN BÖYLE DİK DURUŞUNUZLA ÇÖZEMEYECEĞİMİZ PROBLEM KALMAYACAK İNŞ.DUAMIZ SİZİNLE
 3. mustafa can
  23 Nisan 2011 Cumartesi Saat 17:40 CEVAPLA
  ysk nın kararına tepki göstereceğine kendi partinin neden seçim barajını düşürmediğine itiraz et. ..
 4. İHSAN SARIBAŞ
  23 Nisan 2011 Cumartesi Saat 12:47 CEVAPLA
  ABDURRAHİM BEYE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE MÜCADELESİNDE BAŞARILAR DİLERİM. KENDİSİNİ YAKINDAN TANIRIN, MARDİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİNE İNANIYORUM.
 5. AHMET
  23 Nisan 2011 Cumartesi Saat 12:27 CEVAPLA
  DEĞERLİ BUYUGUMUZ ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN SAVUR KOYLERİ BELDELERİ SENINLE SÜRGÜCÜ
 6. erdal kurşat
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 23:17 CEVAPLA
  a rahim abime müdürüme çalışmalarından dolayı başarılar dilerm
 7. kızıltepelii
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 17:08 CEVAPLA
  mizgin hanim çok yalan dolanli konuşuyon bee seni sevmeyen ölsün
 8. A.ÇOKTAN
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 14:46 CEVAPLA
  Ysk Ülkeyi kaosa sürüklemeye çalıştılar bir haftalığınada olsa başarılı oldular,dilerim bu son çırpınışları olsun sizin gibi sağduyulu insanlar sayesinde samimiyetinize inanıyoruz.Bu yolda başarılı olmanız dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.
 9. ömer kızıl
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 13:45 CEVAPLA
  tespitler yerinde. herkesi payına düşeni almaya davet ediyorum.
 10. Nesim PARLAK
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 13:13 CEVAPLA
  Abddurahim beyi açıklamalarından dolayı tebrik ediyorum. Akp içerisinde bölgeye katkısı olacak tek milletvekili adayıdır. Umarım seçilir.
 11. deniz
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 10:57 CEVAPLA
  ya Allah aşkına ne eline geçti ey ysk. bir insanın canına neden oldun. senin oyununa geldi yine bdp. çok yazık çok. ARTIK YETERRRR BİTSİN BU KAN DÖKME, BİTSİN AYRILIK GAYRILIK, BİTSİN ARTIK OYUNA GELME.
 12. cengawer
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 08:53 CEVAPLA
  abdurrahim bey bu tür açıklamalarınızı meclis kürsüsünde de görmek istiyoruz.
 13. Davut Çalhan
  22 Nisan 2011 Cuma Saat 01:26 CEVAPLA
  böyle cesurca açıklamaları ancak sizler dile getirebilirdiniz.
  ben şahsen siz varsınız diye yorganı yakmadım pireden dolayı. Sizlerin hem ülkemiz siyasetine hem de ilimizin geleceğine çok şeyler katacağına inanıyorum... Tabi bu sözlerinizden dolayı hem bdp kesiminde hem de akp arasında tepki çekebilirsiniz haberiniz olsun..
 14. MİZGİN
  21 Nisan 2011 Perşembe Saat 23:11 CEVAPLA
  İŞTE BU
  ABDURRAHİM ABİ SİZİN SEVMEYEN ÖLSÜN DİYECEKTİM AMA EMİNİM Kİ SİZLER KENDİ DÜŞMANINIZ İÇİN BİLE SEVE SEVE ÖLÜME GİDEBİLECEK BİR İNSANSINIZ
 15. SERDEST
  21 Nisan 2011 Perşembe Saat 22:30 CEVAPLA
  demokratik bir seçim olması dileğiyle abdurrahim abiye düşüncelerini büyük bir cesaretle dile getirmesi çok güzel olmuş. inşaallah bu düşüncelerini TBMM de de dile getirir.
 16. NECMETTİN
  21 Nisan 2011 Perşembe Saat 22:25 CEVAPLA
  ABDURRAHİM BEYE BU DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDER, SEÇİM ÇALIŞMALRINDA BAŞARILAR DİLERİM. ALLLAAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.
 17. şirvan
  21 Nisan 2011 Perşembe Saat 20:53 CEVAPLA
  yaklaşimlar çk doğru her şeyin temelinde hak olmalı adalet olmalı sandık bir haktırrr. Abdurrahim AKDAĞI kutluyorum açıklamalarından dolayı
 18. ÖZGÜR
  21 Nisan 2011 Perşembe Saat 19:44 CEVAPLA
  Sayın AKDAĞ sizleri kutluyorum.Cesaret dolu açıklamalrınız ve olaylara bakış açınız takdire şayan .. Başarılarr
 19. HERKESE ADALET
  21 Nisan 2011 Perşembe Saat 17:48 CEVAPLA
  SAYIN VEKİLİMİZİN DEĞERLENDİRMESİNE ŞİDDETLE KATILIYORUM. BARIŞ HUZUR VE KARDEŞLİK İÇİN OLSUN BÜTÜN ÇABALAR..YSK BU KARARINI DERHAL DÜZELTMELİ

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

12 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN