Yüksek voltajla ev eşyalarının tamamı yandı

Mardin'de yüksek voltaj nedeniyle elektronik cihazlarının yandığını belirten vatandaşlar, zararlarının karşılanmasını istediler.

Artuklu'da fırtına nedeniyle yüksek gerilim hattının üst üste binmesi ve mahalleyi besleyen trafonun çevredeki abonelere yüksek voltajda enerji vermesi, onlarca evin beyaz eşya ve elektronik cihazını kullanılamaz hale getirdi.

Olay, ilçenin 13 Mart Mahallesi'nde yaşandı. Alınan bilgilere göre, 17 Ocak'ta kentte yaşanan fırtınada Kemaloğulları Apartmanı'nın önündeki yüksek gerilim hatları üst üste bindi. Hatların birbirine temas etmeleri üzerine mahalleyi besleyen trafonun yüksek voltaj vermesi üzerine çevrede onlarca dairenin beyaz eşyası ve kombisi başta olmak üzere bütün elektronik cihazları kullanılamaz hale geldi.

Mardin'e yeni doğal gaz geldiğini ve 15 gün önce takılan kombilerin ana kartlarının yandığını, yüksek voltaj kaynaklı arızların da garanti kapsamına girmediğini belirten vatandaşlar, duruma tepki tepki gösterip, zararlarının karşılanmasını istediler.

Yüksek akım nedeniyle yeni takılan kombisinin yandığını bildiren Mehmet Zeki Gülfidan, "Perşembe akşamı doğudan esen fırtına esnasında binanın önünde bulunan Dicle EDAŞ'a ait teller birbirine girdi. O gün de elektrikler kesikti ancak daha sonra enerji verilince evdeki şalterler attı. Şalteri kaldırır kaldırmaz lambalar aniden patladı, yeni takılan kombilerin ana kartları yandı. Birçok evin beyaz eşyası yandı, çalışamaz hale geldi. Dicle EDAŞ'A ulaşmaya çalıştık, defalarca aramamıza rağmen ve 3-4 kez kayıt yaptırmamıza rağmen ertesi gün akşam geldiler. Sorun giderildi ancak zararımız büyük. Biraz ihmal olduğunun kanısındayım. Dicle EDAŞ'ın hem bu zararı karşılamasını hem de daha dikkatli olmasını talep ediyoruz." dedi.

Mahalle sakinlerinden Ramazan Anar, hem kendisinin hem de oturduğu binadaki 16 evin kombisinin yandığını, beyaz eşyalarının da kullanılmaz hale geldiğini belirtti.
"Oturduğum binada 16 adet kombinin ana kartı yandı"


Binadaki asansörden kapı zillerine ve elektronik eşyalara kadar birçok eşyanın zarar gördüğünü ifade eden Anar, buna benzer sıkıntının daha önce de yaşandığını dile getirdi. Anar, "Elektrik hatları birbirine çok yakın ve sürekli sorunlar çıkıyor. En ufak bir rüzgârda teller birbirine değip arıza yapıyor. Kısa devre olunca da evlerdeki cihazlar zarar görüyor. Geçen sefer söylediğimizde gelip sadece telleri gerip gittiler. Bu sefer de telefon ettik, durumu bildirdik ancak 'Kesicilerde arıza var.' dediler. Hâlbuki kesicilerle ilgisi yok, yüksek gerilim hatları birbirine girmiş. Tabi, elektrik verince millet yetişemeden bütün elektronik eşyaları yandı. Bozulan eşyaların zararlarının Dicle EDAŞ tarafından karşılanması gerekiyor. Binada 16 tane kombinin ana kartı yandı, şu an bile servis gelmiş ve değiştiriyor. Benim de zararım büyük." ifadelerini kullandı.

Yüksek voltaj mağduru olduklarını söyleyen Abdülkerim Demir, buzdolabı, bulaşık makinesi ve dijital uydu cihazının yandığını bildirdi.

Elektronik eşyalarının yanmasında suçlarının olmadığını savunan Demir, mağduriyetinin Dicle EDAŞ tarafından karşılanmasını istedi. Şu an ne yapacağını bilemediğini anlatan Demir, yetkililerden yardım beklediğini dile getirdi.

Yüksek voltaj nedeniyle kombisinin, buzdolabının ve bilgisayarının yandığını belirten ev hanımı Zübeyde Kurutuz, zararının karşılanmasını talep etti.

"Kombinin ana kartını 470 TL'ye değiştirdim"

Kış ayında oldukları için servis çağırıp kombisini 470 TL'ye tamir ettirdiğini belirten Kurutuz, buzdolabına 400 TL istendiğini, bilgisayarı ise daha tamirciye göstermediğini ifade etti. Mağdur edildiklerini savunan Kurutuz, Dicle EDAŞ'ın bu zararı bir şekilde karşılaması gerektiğini söyledi.

İşitme engelli kızın cihazları bozuldu

İşitme engelli olduğu için işitme cihazı kullanan Rebeka Aydın, yüksek voltaj nedeniyle işitme cihazı şarjı ile nem cihazının bozulduğunu ve bu duruma çok üzüldüğünü ifade etti.

"Zararımız büyük, Dicle EDAŞ'ın yardım etmesi lazım"

Zararlarının büyük olduğunu ve bu zararın karşılanmasını talep eden Mehmet Besim Ersöz de şunları söyledi: "Benim buzdolabımın ana kartı yandı ve şu an çalışmıyor. Çamaşır makinesinin ise sigorta kartı yandı, şu an o da çalışmıyor. Mini fırın yandı, şu an çalışmıyor. En önemlisi ise bu kış ayında kombinin ana kartı yandı. Şu an siz de fark ediyorsunuz, ev çok soğuk. Bunun nedeni yüksek voltaj verilmesidir. Dicle EDAŞ'ın, bizi daha fazla mağdur etmemek adına bize yardım etmesi lazımdır."

Servis yetkilisi: Ana kartların yanma sebebi yüksek voltaj

Şu ana kadar 8 kombinin ana kartını değiştirdiğini kaydeden servis yetkilisi ise ana kartların yüksek voltaj nedeniyle yandığını, yüksek voltajın garanti kapsamına girmediği için bozulan ana kartları ücretli olarak değiştirdiklerini dile getirdi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle