Yurtta Kobani gerginliği!

Yurtta Kobani gerginliği!
07 Ekim 2014 Salı Saat 23:28 0

Batman, Muş, Siirt ve Diyarbakır'daki olaylarda 14 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

IŞİD'in Kobani'de saldırılarını arttırmasını bahane eden bazı gruplar, Türkiye'deki kardeşlik ortamını ve çözüm sürecini provoke etmek için, yurdun büyük bölümünde protesto gösterilerinde bulundu. Dün akşam saatlerinden itibaren başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere, birçok ilde ortalığı yakıp yıkan eylemciler, kamu mallarına da zarar verdi. Protesto gösterilerinde çok sayıda kişi yaralanırken, Batman, Siirt, Muş ve Diyarbakır'daki olaylarda 14 kişi hayatını kaybetti.

DİYARBAKIR'DA DBP-HÜDAPAR GERGİNLİĞİ: 10 ÖLÜ
Güneydoğu'da IŞİD karşıtı yapılan gösteriler DBP ve Hüdapar'ı karşı karşıya getirdi. Silahların kullanıldığı olayda 6 HÜDAPAR'lı, 3 DBP'li ve 1 vatandaş olmak üzere toplam 10 kişi hayatını kaybetti. Hastaneye kaldırılan yaralı sayısı ise 20'nin üzerinde olduğu öğrenildi.

Diyarbakır'da partililerin farklı noktalarında bir birlerine dönük yaptıkları silahlı, taşlı ve molotoflu saldırılarda DBP yanlısı olduğu öğrenilen Mardin doğumlu Mahmut Enez (55) ile Cami-Der üyesi olduğu öğrenilen Turan Yavaş hayatını kaybetti. Enez'in boynundan ateşli silah ile vurularak, Yavaş'ın ise dövülerek öldürüldüğü öğrenildi. Polis Bağlar İlçesi'nde silahla vurularak öldürülmüş 3 kişinin de cesedini buldu. Cesetler ambulanslarla morga kaldırılırken ölenlerin Hüda-Par sempatizanı olduğu belirtildi.

Kent genelinde çıkan olaylarda aralarında Kuzey Irak'ta yayın yapan Gele Kürdistan Televizyonu kameramanı Rojhat Doğru'nun da bulunduğu 21 kişi yaralandı. Şehirde sokak eylemleri sürerken, yaralıların kaldırıldığı hastanelerde polis geniş güvenlik önlemi aldı.

MUŞ

Muş'un Varto ilçesinde kepenkler kapatılırken, çıkan olaylarda polis barikat kurup ateş yakan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler taş ve molotof kokteyliyle karşılık verdi. Olaylar sırasında açılan ateş sonucu kafasından vurulan Hakan Buksur (25) hayatını kaybetti. Buksur'un öldüğünün duyulmasıyla ilçede olaylar daha şiddetlendi.

SİİRT

Siirt'te, Kobani saldırısını gerekçe gösteren göstericiler Kurtalan ilçe belediyesini saldırdı. Belediye garajında bulunan araçları ateşe veren göstericiler daha sonra polis panzerine ve belediye binasına molotof attı. Daha sonra göstericiler ile başka bir grup arasında silahlı çatışma çıktı. Çıkan olayda Yusuf Ç., Necat Ç., Cihan T., Bedriye Y., Hikmet B., Mehmet Ç., Mehdi E., Cüneyt Y. ile birlikte ismi tespit edilmeyen 6 kişi ağır yaralandı.
Kurtalan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılar daha sonra Siirt Devle Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Yusuf Ç. ve Mehdi E. hayatını kaybederken, ağır yaralanan Cüneyt Y. ile birlikte ağır yaralanan 6 kişi yoğun bakım ünitesine alındı. Olayların devam ettiği kentte ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TÜM PERSONELİ GÖREV BAŞINA ÇAĞIRDI
Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, yurt genelinde yaşanan toplumsal olaylar nedeniyle senelik izindeki tüm personeli görev başına çağırdı. Kobani olayları nedeniyle gerginliğin üst seviyeye ulaşması Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Personel Şube Müdürlüğü'nün kaleme aldığı üst yazıyla senelik izindeki personeller dahil tüm izinlerin kaldırıldığı bildirildi. Personele cep telefonu mesajıyla da iletilen yazıda, personelin senelik izinlerini kesip görev başına dönmeleri ve tüm personelin görevli oldukları birimlere intikal etmeleri istendi.

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde DBP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçeleri arasında bulunan Saklan Deresi mevkiindeki sınır tel örgütlerini kaldırarak Suriye'de Kürtlerin denetiminde bulunan Rojava bölgesine doğru yürüdü. Sınır kesiminde bulunan askerlerin nöbetçi kulübelerine Abdullah Öcalan posterleri ve YPG flamaları asan grubu askerler havaya ateş açarak durdurmak istedi. Grubun durmaması ve yürüyüşüne devam etmesi üzerine askerler daha sonra bir tepeye çekildi. Suriye tarafından da YPG'liler ile köylüler Cizre'den giden grubu karşıladı. Cizre'den giden ve Suriye'den gelen grup daha sonra birbirine karıştı. Suriye sınır kesiminde eylemlerini sürdüren binlerce kişi nöbet eylemine başlarken, bazı vatandaşlar ise sınırda çadırlar kurmaya başladı. Cizre ilçe merkezinde ise yol kapatan göstericiler polisle çatışmayı sürdürüyor.

DENİZLİ

Denizli'de, Kobani'de yaşananları protesto etmek amacıyla toplanan grupların taş atması üzerine polis müdahale etti. Esentepe Pazaryeri'nde toplanan eylemcilerin taşlı saldırılarına karşı polis ekipleri, su ve biber gazıyla kalabalığı dağıttı. Özel bir hastanenin yanından ara sokaklara dağılan göstericileri, bir süre polis ekipleri kovaladı. Göstericilerden atılan taşlardan Polis Müdürü Mehmet Gülsever ve adının Abdülkadir olduğu öğrenilen yaşlı bir adam ağır yaralandı. Yaşlı adamın kanını, olay yerinde bulunan gazeteci ve polisler durdurmaya çalıştı.


MERSİN

Tarsus'un çeşitli yerlerinde toplanan HDP üyeleri Yarenlik alanına doğru yürüyüş yaptı. PKK Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ve sözde PKK bayrakların açıldığı protesto oturma eylemi ile devam etti. Yarım saat süren oturma eyleminin ardından dağılıma geçen HDP üyeleri, Çağlayan Mahallesinde bulunan Mustazaflar Derneğinin bulunduğu bina önünde olay çıkardılar. Mustazaflar Derneği'ne saldıran HDP üyeleri dernek binası taş yağmuruna tuttu. Karşılıklı taş ve sopalarla başlayan olaylarda silahlarda kullanıldı. Savaş alanına dönen mahalleye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. 2 grubun ortasında kalan polis ekipleri grupları biber gazı ile ayırmaya çalıştı. TOMA ve 2 akrebin müdahale ettiği olaylarda Mustazaflara ait bir ev ve bir otomobil ateşe verildi. Yaklaşık bir saat süren çatışmada polis zor kullanarak müdahalede bulundu. Portakal biber gazı başta olmak üzere çok sayıda gaz kullanıldı. Çıkan çatışmalarda her iki grupta silah, taş ve sopalarla 9 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Biber gazından da çok sayıda polis etkilenirken, Emniyet Müdürü Haydar Çelik'in de biber gazından etkilendiği görüldü. Olay yerine gelen ambulanslar HDP üyeleri tarafından mahalleye alınmazken, yaralılar akrep denilen araçlarla hastanelere götürüldü. Olaylarda polis bazı kişileri gözaltına aldı.

VAN

Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bekleyen polise taş ve havai fişeklerle saldıran göstericiler, polisi linç etmek istedi. Polis son anda bir binanın içerisine girerek canını kurtarırken, göstericiler ise onlara ait hücum yeleği, cop, kalkan ve gaz maskesi aldı. Polislerin sığındığı binada bulunan AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı'nı da taş yağmuruna tutan göstericiler, buradaki bir minibüsü ise ateşe verdi. Birçok iş yerinin camlarını da kıran göstericiler, TOMA'ların gelmesiyle tekrar ara sokaklara dağılırken, minibüs ise zırhlı araçlardan sıkılan suyla söndürüldü.

İZMİR

İzmir'de, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto etmek için Sümerbank binası önünde toplanan eylemcilerin içerisinde olduğu iddia edilen bir kişi, sivil polisin belindeki tabancayı alarak kaçtı. Silahının alındığını fark eden polis, gencin arkasından koşarak yakalamaya çalışırken düştü. Elinde silahla koşan genç, 200'e yakın çevik kuvvet polisinin bulunduğu yere doğru koşarak, ateş etmek istedi. Yaklaşık 100 metre elinde tabancayla yüzlerce kişinin bulunduğu Saat Kulesi'ne doğru kaçmaya çalışan 25 yaşlarındaki genç, diğer polisler tarafından etkisiz hale getirilerek, tabancayla birlikte gözaltına alındı.

BURSA

Kent Meydanı'nda toplanan HDP üyeleri, terör örgütü Işid'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Yaklaşık 100 kişilik grup önce oturma eylemi yaptı. Grup, PYD lehinde sloganlar atarken, Öcalan'ın posterini açtı. "Katil Işid", "Kobani Işid'e mezar olacak" şeklinde sloganlar atarken, gösteriler sırasında polis geniş güvenlik tedbirleri aldı. O esnada meydana gelen bir grup ülkücü, karşıt sloganlar atmaya başlayınca ortalık bir anda gerildi. HDP yanlıları bu grupa ve polislere taş atmaya başladı. Polis Toma ile eylemcilere müdahale ederken, grup etrafa dağıldı. Köşe başlarından taş atmaya devam eden göstericiler, çevre esnafı ve vatandaşlara da zarar verdi. Taş isabet eden bazı gazeteciler yaralandı.

HAKKARİ

Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden YPG'li Sevim Atak'ın cenazesi, binlerce kişi tarafından ilçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kerimağa Köprüsü'nde karşılandı. Atak'ın cenazesi de ilçeye 35 kilometre uzaklıkta bulunan Altınbaşak Köyü'nde toprağa verildi. Kepenklerin kapalı olduğu ilçede olaylar çıktı. Cengiz Topel Caddesi'nde barikat kuran yüzleri kapalı gruba, polis müdahale etti. Polisin gaz bombası ve plastik mermili müdahalesine, göstericiler taş, havai fişek ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi. ilçedeki olaylar devam ederken, polis cadde ve sokaklarda geniş güvenlik önlemi aldı.

ERZURUM

IŞİD'in Kobani'ye girmesinin ardından Erzurum'da Mahallebaşı semtinde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, HDP İl binasında protesto eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından çıkan olaylara polis müdahale etmekte zorlandı. HDP'li grubun işyeri ve evlerine zarar verdiği bazı vatandaşlar ise HDP'li gruba saldırdı. Polis her iki grubun arasında kaldı. Bazı vatandaşların HDP'li gruba pompalı tüfek ve kılıçlarla saldırması ise ilginç görüntüler oluşturdu. Çıkan olaylarda 3 kişi yaralandı.

AĞRI

Cumhuriyet Caddesi'nde terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle toplanan bir grup, IŞİD aleyhine sloganlar atarak, üzerinde Kobani'ye (Ayn el Arap) destek ifadeleri bulunan pankartlar açtı. Türk Telekom önüne kadar yürüyüş yapan grup, HDP Ağrı İl Başkanı Necmettin Efe'nin basın açıklaması yapmasının ardından Cumhuriyet Caddesi'ne yürüyüş yaptı. Gruptan bazıları bir süre sonra polise taş ve şişelerle saldırdı. Tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edilen grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Olaylarda yaralanan bir gazeteci Ağrı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Doğubayazıt ilçesindeki izinsiz gösteride, Büyük Ağrı Caddesi'nde bir araya gelen gruptakiler, Belediye Caddesi'ne yürümek istedi. Gruba polisin izin vermemesi üzerine bazı kişiler polise ses bombası, havai fişek, molotofkokteyli, taş ve şişelerle saldırdı. Tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edilen grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı.

İlçedeki esnafın kepenk açmadığı görülürken, göstericiler birçok iş yeri ve kamu kurumunun da camlarını kırdı. Ara sokaklara kaçan göstericilere polisin müdahalesi devam ederken bazı göstericilerin gözaltına alındığı bildirildi. Patnos'ta IŞİD tarafından öldürülen YPG'li Yılmaz Bartan'ın cenazesinin Patnos ilçesinde getirilişi esnasında kalabalık vatandaş grubu sloganlar atarak kamu binalarına saldırdı. Güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

TEKİRDAĞ

Çorlu ilçesinde HDP üyesi bir grup, Kobani'de yaşananları protesto etti. Atatürk Meydanı'nda toplanan grup, ellerindeki döviz ve afişlerle bir süre slogan attı. Daha sonra Abdullah Öcalan'ın resim ve afişlerini çıkartan grup, hükümet aleyhinde slogan attı. Omurtak Caddesi'nden Belediye Meydanı'na yürümek isteyen grup liderleri ile emniyet yetkilileri arasından kısa süreli tartışma yaşandı. Trafiği kapatan grup, meydanda Öcalan lehine slogan atıp oturma eylemi yaptı.

MALATYA

Malatya'da terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle toplanan grup, caddeyi trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. Yüzüncü Yıl Kavşağı'nda toplanan grup, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanlığına kadar yürüdü. Burada grubu durduran çevik kuvvet ekipleri, kent merkezine girmelerine izin vermedi. Kalabalık, Milli Egemenlik Caddesi'ni trafiğe kapatarak caddede oturma eylemi yaptı. Grup, Yüzüncü Yıl Kavşağı'na yürüdükten sonra bir süre halay çekip dağıldı.

KOCAELİ

Terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle Gebze'de gösteri düzenleyen HDP üyesi bir gruba, polise taşla saldırması üzerine müdahale edildi. Gebze Osman Yılmaz Trafo Meydanı'ndan yürüyüşe geçen grup, Cuma Pazarı'ndan kent meydanına geldi. Burada açıklama yapan grup, daha sonra Atatürk Caddesi'ne yürümek isteyerek polise taşla saldırdı. Tazyikli su ve biber gazıyla müdahale sonrası dağıtılan grup için polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı. Olaylar sırasında bazı dükkanların camları kırılarak tahrip edildi.

MUĞLA

Fethiye ilçesinde Belediye Kültür Merkezi önünde toplanan grup, oturma eylemi yaptı. Ortaca ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan HDP üyesi bir grup ise saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Gruptakiler, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

GAZİANTEP

Gaziantep'te, IŞİD'in Suriye'de Kürtlere yönelik saldırılarını protesto etme amacıyla izinsiz gösteri yapmak isteyen grup, polisle çatıştı. Çatışmalar gece boyunca devam ederken, güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Merkez Şahinbey İlçesi'nin Beybahçe Mahallesi'nde gece geç saatlerde toplanan yüzleri maskeli yaklaşık 100 kişilik grup, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etme amacıyla izinsiz gösteri yapmak istedi. Grup, polisin dağılmaları yönündeki uyarılarına aldırış etmeyerek, polise taş, molotof kokteyl ve taş atarak saldırdı. Polis, tazyikli su ve biber gazı ile grubu dağıtmaya çalıştı.

Ara sokaklara dağılan grup, Beybahçe mahallesinde oturan ve hastaneye gitmek isteyen bir ailenin aracına saldırırken, aracın camlarını kırdı. Hastaneye gitmek üzereyken saldırıya uğrayan aile, şok yaşadı. Saldırıya uğrayan aile polis otomobiline bindirilerek hastaneye götürüldü.


07 Ekim 2014 Salı Saat 22:01 Mardin’in Nusaybin ilçesinde IŞİD’in Kobani'ye saldırılarını bahane eden göstericiler, aralarında bir özel okulunda bulunduğu 10 adet eğitim kurumunu ateşe verdi.
07 Ekim 2014 Salı Saat 21:54 Kızıltepe ilçesinde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle göstericiler yasağı protesto etmeye başladı.
07 Ekim 2014 Salı Saat 21:53 Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde 2 gündür devam eden olaylarda bilanço ağırlaşıyor.
07 Ekim 2014 Salı Saat 21:52 Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Hüda-Par ilçe binasına yapılan saldırıda 2 kişi yaralandı.
07 Ekim 2014 Salı Saat 21:39 Mardin'in sokağa çıkma yasağı ilan edilenNusaybin İlçesi'nde akşam saatlerinde Lozan Caddesi üzerinde bulunan kamuya ait banka şubesine molotoflu saldırı düzenlendi.
07 Ekim 2014 Salı Saat 19:52 Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyüp Değer Işid’in Kobani’ye saldırısı ve bölgemizde yaşanan olaylar ile ilgili sağduyu çağrısında bulunarak yazılı bir açıklama yaptı.
07 Ekim 2014 Salı Saat 17:36 Mardin Valiliği, Kızıltepe ilçesi ile başlatmış olduğu sokağa çıkma yasağını alanını genişletti. Valilikten yapılan yazılı açıklama ile duyrulan yasakla ilgili şu ifadelere yer verildi.
07 Ekim 2014 Salı Saat 17:06 Kızıltepe'de yaşanan Kobanê gösterileri nedeniyle ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
07 Ekim 2014 Salı Saat 14:36 Kızıltepe'de IŞİD’in Kobani'ye saldırılarını protesto eden kitle, eylemlerine devam ediyor.
07 Ekim 2014 Salı Saat 12:45 Mardin Genç İş Adamları Derneği (MARGİAD) Başkanı Lokman Aslan, Kobanê’de yaşanan gelişmelere karşı, işçi örgütleri, sivil toplum örgütleri, sendika ve basın-yayın kurumlarını dayanışma içerisinde hareket etmeye çağırdı.
07 Ekim 2014 Salı Saat 11:15 İŞID çetelerinin Kobané'ye saldırılarını protesto eden Hakkari, Şemdinli Nusaybin ve Malazgirt esnafı kepenk açmadı.
07 Ekim 2014 Salı Saat 10:59 Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen bahar şenlikleri kapsamında ses sanatçısı Funda Arar’ın vereceği müzik konseri Suriye’nin Kobani kasabasında meydana gelen olaylar nedeniyle iptal edildi.
07 Ekim 2014 Salı Saat 10:19 Suriye'nin Kobani şehrinde yaşanan IŞİD saldırıları, başta Diyarbakır olmak üzere, Batman, Şırnak, Mardin ve ilçelerinde protesto edilirken olaylar çıktı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Biz zamanlar benzin de satılan bu dükkanda yok yok

Mardin'de bir asrı aşkın süredir açık olan ve iğne [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'de yasaklara uymayan işletmeler mühürlendi, kişilere ceza yağdı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde korona virüs tedbirl [...]

1 gün önce...

Mardin'de kış çaylarına talep arttı

Mardin'de soğuk havaların başlaması ile birlikte b [...]

1 gün önce...

‘Türk Yıldızları’ Mardin Semalarında

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi "Türk Yıldız [...]

1 gün önce...

Perte çıkan araçtan hafif yaralı kurtuldu

Mardin merkez Artuklu ilçesinde TIR’ın çarptığı ot [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7