Z-kütüphane Açılışı Yapıldı

Z-kütüphane Açılışı Yapıldı
27 Ekim 2020 Salı Saat 11:28 0

Mardin'de ÖNDER İmam Hatipliler Derneğince Artuklu Proje Anadolu İmam Hatip Lisesinde yaptırılan Z-Kütüphane açılışı yapıldı. Mardin genelinde ilkokul, ortaokul ve liselerde oluşturulan z-kütüphanelere bir yenisi daha eklendi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında ÖNDER tarafından Mardin'de Artuklu Proje Anadolu İHL'ye Z kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) kazandırıldı.

Kütüphanenin açılışı Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Emin Duyan, İl Şube Müdürü Murat Bağış, İlçe Şube müdürü Mehmet Ali As, Memur-Sen İl Başkanı Eyyüp Değer, İlim-Yayma Cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa, ÖNDER Başkanı Abdulsamet Yılmaz, Okul Müdürü M.Ali Gümüş, okul öğretmen, öğrenci ve velilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tören öncesinde Okul Müdürü M. Ali Gümüş okul hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Duyan'a okul hakkında bilgiler verdi.

Törende bir konuşma yapan ilçe Milli eğitim Müdürü Emin Duyan, estetik ve ergonomik tasarımı nedeniyle öğrencilerin Z Kütüphaneleri çok sevdiğini ve bu proje ile, Z Kütüphane kurulumu yapılan okullarda okuma etkinliklerin yaygınlaştığını, Z Kütüphanelerin okuma kültürü kazandırmada önemli katkıları olduğunu söyledi.

Öğrencilerin yaşlarına uygun renkli mekânların öğrencilerde kitap okuma isteğini artırdığına dikkat çeken Duyan, "Klasik kütüphane anlayışından farklı olarak kurulan bu kütüphanelerimizde internet hizmeti, zekâ oyunları gibi aktivitelerle de öğrencilerimize hizmet verilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz burada kitap okurken ve araştırma yaparken keyifli vakit geçirmektedir."dedi.

ÖNDER Başkanı Abdulsamet Yılmaz  ise dernek olarak imam hatiplilerle ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Türkiye genelinde 500'e yakın derneği olan büyük bir sivil toplum kuruluşu olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Dernek olarak Türkiye'deki eğitimin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Geçen dönemlerde tüm Türkiye'de 200'e yakın Z-Kütüphane açılışı yaptık. Bu dönemde de inşallah 250, Z-Kütüphane açmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan biri de Mardin'de  Z-Kütüphane kurduğumuz, çocukları kitapla buluşturduğumuz okullardaki eğitimin standardının bir anda geliştiğini ve dönüştüğünü görüyoruz. Her şeyi devletimizden beklemek doğru bir yaklaşım değil. Sivil toplum örgütü yaklaşımıyla hakikaten devlete katkı sağlayacak, destek verecek bir yaklaşımla bu projeleri hayata geçiriyoruz." 

Memur-Sen İl Başkanı Eyyüp Değer de kütüphanenin açılışında emeği geçenlere teşekkür ederek, zenginleştirilmiş kütüphane ile öğrencilerin hayal dünyasının daha da zenginleştiğini söyledi. Değer, satranç, zeka oyunları ve şiir etkinlikleri gibi sosyal etkinlik çalışmalarıyla bir kütüphaneden fazlası olan z-kütüphanelerde öğrencilere yaşlarına uygun renkli bir ortamda, hem okuyup hem de hayal dünyalarını geliştirme imkânı sunulduğunu ifade etti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de kısıtlamanın kalkmasının ardından yoğunluk başladı

Mardin'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiy [...]

1 gün önce...

Mardin’de 434 aileye ayni ve nakdi yardım ulaştırdı

İnsani yardım çalışmalarına devam eden Mardin Umut [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası’nda tarım arazilerinin imara açılmasının önüne geçilecek

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mezopotamya Ovası’n [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrenci yetenek yarışmasında Türkiye birincisi oldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 10. sınıf öğrencisi [...]

1 gün önce...

Mardin'de vatandaşlar yeni kısıtlamalardan memnun

Mardin’de yaşayan vatandaşlar, korona virüs nedeni [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar