Zana: Elimi taşın altına koydum

Zana: Elimi taşın altına koydum
15 Haziran 2012 Cuma Saat 09:10 3

"Açıkça söyleyelim ve kabul edelim. Bu işi isterse en güçlü durdurur. O güçlü kimdir, şimdiki hükümettir. O hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan ’dır." açıklamasını yapan Leyla Zana gündem olan çıkışını değerlendirdi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ve Ankara Temsilcisi Metehan Demir’e konuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, şunları söyledi:

Açıkça söyleyelim ve kabul edelim. Bu işi isterse en güçlü durdurur. O güçlü kimdir, şimdiki hükümettir. O hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan ’dır. Tarihin en güçlü hükümetinin başındaki isim isterse o iradeyi gösterir, buna gücü yeter ve bu sorunu da çözer. Bu işi çözeceğine inanıyorum. Hepimizin yapması gereken, Başbakan’ın sorunu çözmesinde yanında olduğumuzu ona hissettirmemiz, onu teşvik etmemizdir.
Asıl mesele açılım falan gibi ifadelerden ziyade bu ülkede şiddetin hemen durması, kanın akmasının önüne geçilmesi için ne yapılmalı, sorun bu. Bir kere terör ve Kürtler ifadesi bir arada anılmamalı.Kürt kimliği anayasal güvenceye alınmalı. Kürt çocukları asimilasyondan çok mustarip. Eğitim hakkı verilmeli.
1999’dan itibaren strateji değiştiyse Bağımsız Birleşik Kürdistan yerini, haklı talepleri elde ederek tamamen birlikte yaşama stratejisine bıraktıysa ve amaç yerel yönetimin güçlenmesi, demokratikleşme ise bu gençlerin ölmesini artık hiçbir vicdan kabul edemez. PKK da ona göre süreci yeniden değerlendirsin.
BDP’deki eksikliğin hissedilmesi çok önemli. Kameralardan uzak sofralarda da insanlarımızla bir araya gelmeli, ekmeği paylaşmayı öğrenmeli. Kapalı kapılar ardında olumlu, Kürtlere yönelik kameralar önünde ise bunun tam tersi olan gerilim dilinden vazgeçmeli. Karamsarlığı dağıtabilecek bir şeyler yapılmalı. Başbakan’da bu cesaret var. Öcalan bazı kesimlerle temas edebileceği bir ev hapsine alınabilir. Bu, iklimi değiştirir.

Elimi taşın altına koydum

Zana dün Radikal’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “En küçük bir umut bile olsa bu umuda sarılmalı, umudu büyütme imkânını aramalıyız. Her gün gençlerimiz ölüyor. 10 sene sonra yeniden çözüm aradığımızda binlerce çocuğumuzu kaybetmiş olacağız. Siyaset umudu koruma sanatıdır. Herkes elini taşın altına koysun, ben de elimi taşın altına koyuyorum...”
YORUMLAR :::

 1. bedırxan
  17 Haziran 2012 Pazar Saat 04:53 CEVAPLA
  welle sıwan zana dogruları grceklerı gormuştur. demirtaşta ve diğerleride aynı özeleştiyi yepsa fenamı olrrur .. kanımız ekmesın ertık.BDP ne ister swan şartleri nedir..
 2. Shwan
  16 Haziran 2012 Cumartesi Saat 13:10 CEVAPLA
  Sn. Leyla Zana ne dese desin hep saygi değerdir. Hep el üstünde tutulacak kadar bedel ödemiştir. Genç yaşta 10 yıl hapis yattı... Umutlu olması normal. İnsanların ölmemesini istemesi de normal. Sn. Demirtaş kızmadı, kızamazda. Sn. Zana hep özeleştiri yapıyor, yapmayada devam edecek içinde bulunduğu sisayi harete yönelik. Sn. Demirtaş 'Leyla'yı Leyla Yapan Mecnun'a olan aşkıdır' dedi. Ne de güzel dedi. Ayrıca sen çok sevinmişe benziyorsun Karaca. Bence çok sevinme. BDP bölünmez. Çünkü zulmün katmarlısına maruz kalıyorlar hala. Daha da birleşirler.
  Siz tabi bu hareketi bilmediğiniz için Sn. Zana'nın ve diğer BDP'li veya o gelenekten gelenlerin bir birlerine olan eleştirilerini bilmiyorsunuz. Takip edin daha çok şaşıracaksınız... Ha birde şeyi unutma.. Daha bir kaç ay evvel Sn. Zana'nın söyledikleri var, Başbakan'nın söyledikleri var. Anlayacağın değişen bir şey yok çok sevinme!..
 3. karaca
  15 Haziran 2012 Cuma Saat 13:57 CEVAPLA
  sıwan yetiş nerdesin... bak zana ne diyor ??? demiştaş kızdı vay be :))

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Suriyeli anne yaşadığı “dramı'' anlattı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin’e gelen H [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Hamit Kılıçarsalan Vefat Etti

Mardin'in tanınmış simalarından Kızıltepe'de yerle [...]

1 gün önce...

Tır, Otobüs Durağına Daldı

Mardin Kızıltepe Karayolu'nda seyir halindeki Tır' [...]

1 gün önce...

Komşusunun kapattığı su tahliye yolu nedeni ile evini su basıyor

Mardin'in Yeşilli ilçesinde ikamet eden Ferit Arsl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar