Zeynep Alkış: Mardin'i birlikte imar edeceğiz

AK Parti Artuklu Belediye Meclis Üyesi adayı Zeynep Alkış, AK Parti adına Mardin Artuklu Üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldi.

AK Parti Artuklu Belediye Meclis Üyesi adayı Zeynep Alkış, AK Parti adına Mardin Artuklu Üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldi.

Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen ve parti adaylarının projelerini tanıttığı programda AK Partili Zeynep Alkış, partisinin projelerini anlattıktan sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

 MARDİN’İ BİZ BİRLİKTE BOZDUK, BİRLİKTE YENİDEN İMAR EDECEĞİZ

Konuşmasının başında Mardin’in sahip odluğu değer yapısını dikkat çeken Alkış, “Mardin, ili tarihi dokusu ile taşı ve mimarisi ile bütün dünyaya örnek olan bir kenttir. O dokusunu maalesef biz yine toplum içerisinde yaşayan insanlar bozduk. Bunun sorumluluğunu illa yöneticilere, idarecilere, çevremizdeki belediyecilere yüklememize gerek yok. Bu o kadar önemli de değil. Çünkü hepimiz Mardin’de yaşayan herkes bu konuda suçludur, sorumludur.  Bu sorun o dönemin arz ve talebi doğrultusunda sosyal yaşam içinde bir dönüşümün kaçınılmaz bir eseri olarak karşımızda duruyor. Mardin’i nasıl ki hep birlikte le birliğiyle bozduysak inanıyorum ki yine el birliği ile ehliyetli, liyakatli ekiple bu kadim kenti yeniden imar ederek yeni hüviyetine kavuşturacağız. İnşallah bundan sonra Yenişehir Semtinde de dikey yerine yatay bir yapılaşma olur. Türkiye’de 12 yıldır bir değişim ve gelişim devam etmekte. Mardin’i de bizler yeni bir ruh ve yeni bir ekiple bu değişim ve gelişimi Mardin’de de hayata geçireceğiz. Bu gelişimin önündeki birçok engeli 10 yıldır görevdeki belediyelerimiz kaldırdı.”dedi.

 PROJELERİNİ ANLATTI

Mardin’de yıllardan beri en çok konuşulan konulardan birinin kangrenleşen altyapı sorunu olduğunu vurgulayarak, “Bir şehrin kangrenleşen 50-60 yıllık altyapı sorununa birileri çıkıp eğer yama yapmak yerine bir cesaret örneği gösterip toptan bir değişimle bütün ikaz ve itirazlarla rağmen bunu yapıyorlarsa, bir belediye bunu göze alıyorsa, bir merkezi hükümet bunu üstleniyorsa bence bunu takdir etmek gerekir. Biliyorsunuz altyapımız adeta çökmüştü, kanalizasyon ve içme sularımız bile adeta birbirine karışmış durumdaydı. Bu anlamda büyük bir çalışma yapıldı. Ve altyapı çalışmaları da tamamlanmış durumda. Artuklu ve köy sınırlarımız içerisinde büyük sorunlardan biri de çöplerimizin vahşi depolama şeklinde toplanmasıydı. Ancak bunu da merkezi hükümetimizin desteği ile bütün ilçe ve beldelerimizi içine alacak şekilde kökten bir çözüm bulduk. Tabii ki park ve bahçeler gibi vesaire birçok alanda sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalara da imza atıldı. Ama önceliğimiz kalıcı hizmetler ve daha sonra makyaj ve vitrinde olacak çalışmalar yapmaktı. Gerek belediyemiz gerekse merkezi hükümetimizin de desteği ile özellikle dezavantajlı gruplara yönelik başta engelli ve yaşlılarımız olmak üzere, kadınlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize yönelik birçok başarılı projeye imza attık.”diye konuştu.

 EN ANLAMLI YATIRIM KÜRDOLOJİ

Merkezi hükümetin Mardin’e kazandırdığı projelerden de örnekler veren Alkış konuşmasında şunları söyledi:

“Kİ en büyük icratlarımızdan biri de bugün programımızı yaptığımız Mardin Artuklu Üniversitesinin Mardin’de kurulması ve bu üniversite bünyesinde kurulan Yaşayan Diller Enstitüsü sayesinde Türkiye’nin demokratikleşmesinin temel taşlarından olan Kürtçe eğitimin veriliyor olmasıdır. Bunun yanında burada okuyan öğrencilerimiz için sağlanan yurt imkanları verilen burslar sosyal devlet anlayışı kapsamında hayata geçirilen başarılı uygulamalardan bir kaçıdır.”

Programın soru cevap bölümünde kendisine gelen yığınla soruları hükümetin temsilcisi olarak görmelerine bağlayan Alkış bundan da rahatsızlık duymadığını çünkü kendilerine gelen olumsuz soruları da hem meyve veren ağacın taşlanmasına hem de önlerindeki dönem için yapmaları gereken hizmetler konusunda uyarı niteliğinde olduğunu söyledi

 MARDİN’E 47 PROJE

Alkış kendisine gelen bazı soruları okuyarak şu cevapları verdi:

“Sayın Zeynep Alkış altyapıdan bahsettiğiniz halde sizin partinizin belediyesinin bugüne kadar çözemediği sorunları bundan sonra nasıl çözeceksiniz? Ve bizleri nasıl ikna edebileceksiniz?

Doğrudur şuanda Mardin’de iktidar olan bir belediyenin partisini temsilen buradayım. Partimizin mevcut belediye başkan adayının Mardin için yaptığı projeleri anlattık. Ama şuan artık yeni bir adayla yeni projelerle karşınızdayız. Artuklu belediyesinde yeni bir süreç başlatıyoruz. 47 plakamıza da uygun olarak kitapçığımızda da yer alan 47 yeni proje ile Mardin’in geleceği için yere basan, uçuk kaçık değil, broşürleri renklendirsin diye değil, gerçekten tutarlı projelerle yeniden bir yapılanmaya başlayacağız. Yapılanlar bize göre de yeterli değildir. Çünkü çıtamızı her zaman bizler yüksek tutmuşuzdur. Bizler her dönem için kendimizi daha yükseklere çıkarmak için çalışma hedeflerimizi uyguluyoruz.

 ALTYAPI SORUNU ARTIK SORUN OLMAKTAN ÇIKTI

Altyapısı sorunu artık sorun olmaktan çıktı. Bunu bilmemiz lazım. O sorun çözüldü artık. Arkadaşlar bunun üzerinden artık sürekli siyaset yapıp polemik konusu yapıp AK Partinin zayıf yeriymiş gibi göstermenin de doğru olmadığını düşünüyorum. Sonuçta bu hizmet, halk için yapıldı. Biz daha iyi yürüyebilelim, daha sağlıklı su içebilelim diye yapıldı. Bunu yapan Ak parti belediyesi de, merkezi hükümeti de, valiliği de veya ortak olan diğer bileşenleri de, kurum kuruluşlar da bunu bizler için yaptılar. Bize Mardin’e kötülük olsun diye değil. Ama bize nedense bunu siyasi bir ranta dönüştürerek ‘altyapı yaptınız esnaf 2 yıl mağdur oldu’ şeklinde eleştiriyorlar.

 İLGİNÇ BİR ÖRNEK VERDİ

Biliyorsunuz yapılan her güzelliğin, her çalışmanın bir bedeli vardır. Misalen siz evinizi boya badana yaptığınızda bir hafta boyunca evin hali darmadağın oluyor. Her şey her yer karışır. Hatta bir ara pişman bile olursunuz ne gerek vardı buna kalkışmaya diye. Ama bir hafta bu sıkıntıyı çektikten sonra evin yeni hali ile evi serdiğinizde karşılaştığınız manzara karşısında oh be şimdiye kadar niye bu evi boyamadık diye söylenirsiniz. Mardin’in altyapı probleminde de ben kesinlikle esnafımızı yadırgamıyorum kesinlikle büyük sıkıntılar çektiler, büyük sıkıntılarla baş başa geldiler. Ancak çok şükür hepsi bitti. Hizmet isteyen Mardin halkına hizmetkârlık görevi yapan AK Partili belediyesi de meşakkatli süreçlerden sonra bu hizmeti zorda olsa üstesinden gelmeyi başarabilmiştir.

 POLEMİK YAPILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Sonuçta altyapı sorunu bitti. Bitti. Biten bir sorun üzerinden tekrardan polemik yapmanın anlamı ne? Ben artık bu konuyla alakalı soruları cevaplamayı uygun bulmuyorum çünkü yukarı Mardin’de sit alanında altyapı sorunu diye bir sorun kalmadı.

 

MARDİN KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM BAŞKENTİ OLACAK

İkinci bir soru da Mardin için turizm ne derece önemlidir? Yurt içi ve yurtdışı önemini bu kapsamda değerlendirir misiniz?

Mardin aslında turizm açısından bir cennet. Hem inanç turizmi açısından hem de Mezopotamya Ovası biliyorsunuz stratejik önemi ile dünyada biliyorsunuz Kürtler için Mezrabotan Araplar için el Cezire Türkler için Mezopotamya kavramı ile yıllarca tarih kitaplarında efsanevi bölge olarak anılan anlatılan bir bölgenin başkenti olan bir şehirde muhakkakı turizm de en öncelikli projelerimizden birdir. Ve biz bunun pazarını da turizmini de en iyi şekilde yapacağız. Başta Deyrulzafaran’la Kasımiye gibi inanç turizmin önemli sembollerini çok iyi bir şekilde tanıtımını yapacağız. Pek çok zenginliğimizi burada sıralamamız mümkün. Bunları zaman almaması için saymama gerek yok. Bir kere yerel turizm için Türkiye’de görülmeye değer en önemli kentler sıralamasında Mardin’i birinci sıraya yazacağız. Bu kapsamda kalenin turizme açılması, teleferikle kaleye çıkılması gibi projelerimiz de mevcut. Mimari yapısı ile UNESCO adayı bu dosyayı hızlandırıp bitireceğiz. Açık hava müzesi konumundaki sit alanın film platosuna dönüştürülmesi için de projelerimiz var. Bu projelerle inşallah Mardin’i gerek Mezopotamya’nın başkenti olarak hem Ortadoğu’nun hem de Avrupa Birliğinin değerlerini buluşturacağımız kültür, sanat ve turizm şehri yapacağız.  

BÜYÜK DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

Bir öğrencinin partiler neden seçim öncesinde hep meydanda olan siyasi partiler seçimden sonra neden kabuklarına çekilirler? Söz verdikleri icraatları gerçekleştirmiyor? Sadece bina dikerek büyükşehir olunmaz.

Çok doğru bina dikerek büyükşehir olunmaz, Büyükşehir büyük düşünmekle alakalı. Bugün büyükşehir kanuna göre Mardin, 31 Mart’ta büyükşehir olunacaksa bugün sadece Artuklu ’da, değil, Midyat’ta Derik’te, Dara’da Sürekli Köyünde olan da artık büyük düşünecek. Çünkü ufkumuzla bakış açımızla gelirlerimizle giderlerimizle, sosyal statülerimizle o günden itibaren değişecek. Biz bir metropole bir büyükşehire dönüşeceğiz. Bu yüzden sadece bina dikmeyeceğiz. Sosyal kültürel anlamda sosyal yaşam alanlarında projeler üreteceğiz.     

 

AĞAÇ DİKME BİLİNÇİNİ AŞILATMAMIZ LAZIM

Yeşilli bir Mardin için projeleriniz var mı ağaçlandırma konusunda projeleriniz nelerdir? Kampüste ağaç dikecek misiniz? Sorusuna verdiği cevap

Ağaç ekmek bir kültür meselesi, Maalesef ağaç ekmeyi sevmiyoruz, hata dikilen fidanları ağaçları bile korumuyoruz. Hâlbuki kıyametin kopulacağını bile bilsen elindeki fidanı boşa atmayıp dikme uyarısında bulunan bir peygamberin ümmetinden olan insanlar olarak önce kendi evimizden köyümüzden başlamamız lazım. Ve bu bilinci her yere aşılatmamız lazım. Ki zaten belediye olarak üniversite yolunu sağlı sollu hızlı bir şekilde ağaçlandırma projemiz var.

 SADECE ŞEFİ DEĞİL HEPSİNİ BİZ SEÇECEĞİZ

Genel olarak kadınlarla ilgili belediyeyi nasıl yöneteceğimizle ilgili de bir soru vardı. Bir de hep merkezi yönetim dediniz yerel de ne yapacaksınız diye?

Belediye işi bir ekip işi. Sadece orkestra şefini seçip diğer korodakileri, enstrümanları başkası seçmeyecek. Biz 31 belediye meclis üyemizle beraber ben bütün arkadaşlarımızın nitelikli bir şekilde seçildiklerine inanıyorum. Güçlü bir ekiple ortak akılla ortak istişare ile çoğulcu katılımcı demokrasi ile bir kere bu kenti hak ettiği şekilde yöneteceğiz. Sadece başkan hegemonyası altında değil belediye meclis üyelerimizle kanaat önderleri ile STK’ların, muhtarlarımızın,  belirli kamu kuruluşların istişaresi ile belediye hep birlikte yöneteceğiz.

  

KADINLAR OLMADAN BELEDİYECİLİK OLMAZ

Kadınlarla ilgili noktaya gelince tabii ki belediyenin ön önemli muhatabı kadınlardır. Kadınlar olmaksızın yerelin çalışmasının hiçbir anlamı ve getirisi yoktur. Neden? Çünkü bugün yol bozuk olursa, kaldırımlarda çocuklarını yürütemeyen, bebek arabalarını süremeyenler kadınlar, parklar yeşil alanlar olmadığında çocuklarını oynatmayacak eve haps edecek olan da kadınlarımız, sular akmadığında evde temizlik yapamayacak olan da kadın. Sular temiz olmadığında yemek yapmayacak olan da kadınlarımız. İşte bu sıkıntıların farkında olan biri bir parti olarak kadınların pazarlara daha rahat arabalarını kaldırımlarda sürmeleri adına kadın odaklı bir belediyecilik anlayışımız vardır. Bütün sosyal politikalarımızın başında kadınlarımız geliyor. Kadın olmaksızın toplumun olmayacağını düşünenlerin başında bulunmaktayız. Kadın toplumun mürebbiyesidir. Geleceğimizin bu anlamda en büyük teminatıdır. Çünkü çocuklarımızı yetiştiren en büyük unsur kadınlarımızdır. Kadınlarla ilgili gerçekçi ve uygulanabilir projelerimiz vardır. Kadınlar için böyle lokaldir, sığınma evleridir gibi bütün belediyelerin ezberlediği şeyleri söylemeyeceğim bunları zaten sosyal devlet anlayışı içerisinde zorunlu ve gerekli çalışmalardır. Bunlar lütuf değil vatandaşlık hakkıdır. Her belediye bunu yapmak zorundadır. Kadınlar başımızın tacı olarak belediyede gerekli olan bütün hizmetleri, alacaklardır. Bu anlamda da ben bütün kadınların sözcüsü temsilcisi olarak inşallah orada onları temsil edeceğim. Teşekkür ediyorum.

ÖĞRENCİLER TEBRİK ETTİ

Üniversite öğrencileri program sonunda adaylar arasında kendi sorularına içtenlikle cevap verenlerin arasında kendisi olduğu için AK Partili Zeynep Alkış'ı tebrik ettiler. Öğrenciler, Alkış'ın diğer siyasi parti adaylarına göre kadın olmasına rağmen daha rahat ve kendine güvenen bir yapıda olduğu için de siyasete atılmaları halinde kendisini örnek alacaklarını ifade ettiler.

 

YORUMLAR

 • Azad Bey! İçten inanmış bir Ak Partili olarak, BDP söylediğini yapsın evime BDP bayarağı asmazsam namerdim!

  Bos laflar .vatandasa saygili olun

  ZEYNEP HANIMIN YILLARDAN BERİ MARDİNE YAPTIĞI HİZMETLERİ HALA GÖREMEYENLERE YAZIKLAR OLSUN

  sayın alkış sizde yalan atıyorsunz eskiler neydiki şimdi siz yeniden yaparız diyorsunz boyunuzun parti olarak çok uzamış, encümen listeniz rezalet he kontenjan olanlardan akp cebini doldurmaktan başaka bir iş yapmadı şimdide oy dileniyorlar akp değilmi daha yolsuzluk dosyalarna yenisini katıyor belediyede sizde aynısınız

  zeynep hanım madem meclis üyesi oldun o zaman kadın kolları başkanlığından istifa et başka birisi kadın kolları başkanı olsun

  Mardin lıfe yetkilileri neden mesajları yayınlamıyorsunuz kardesim bu gazete ne işe yarıyor tarafsız olunda herkes ne olduğunu görsün nereye kadar böyle götüreceksiniz.......

  ...yemezler artık değişim zamanı geldi bayyy AKPP

  Bdp gelecek Mardin'de usulsuz olarak alınan kat yüksekliği binaları tek tek tespit edip yıkımları gerçekleşeçektir bunu bilmiş olun artuklu rahat bir nefes alacak

  tebrikler zeynep hanım

  Zeynep hanım demek ki boşuna eşbakan dememişler sana. Sevinç hanım ile kıyaslandığınızda 10 Febrmiye ile kıyaslandığınızda ise 100 çekersiniz, bunu bilmenizi isterim.

  yalan dünya her şey bomboş
  hancı sarhoş yolcu sarhoş

  Yenişehir Semtinde de dikey yerine yatay bir yapılaşma olacakmış! Çok katlı binalarla dikey yapılaşma son yıllarda AKP belediyelerinde rant kapısı olarak hızlanmamış mıydı? Ayrıca Yenişehir'de bile alt yapı sıfır. Sokaklara ayrılan kısım yol yapılsa kaldırıma yer kalmıyor; kaldırım yapılsa yola yer kalmıyor vaziyetindedir. 1. caddedeki rezalet zaten yukarı Mardini iyice bıktırdı.

Yorum Ekle