Zinciriye Medresesi’nde çok dilli şiir buluşması

Zinciriye Medresesi’nde çok dilli şiir buluşması
24 Mayıs 2014 Cumartesi Saat 15:06 0

İlki Kasım 2012’de gerçekleştirilen Uluslararası Zinciriye Şairleri Şiir Festivali’nin ikincisi bugün Mardin’de başlıyor.

Etkinliğe bu yıl Türkiye, Suriye, İran, Irak, Cezayir ve İsrail gibi ülkelerden yirmiden fazla yazar ve şair davet edildi. Türkiye’den konuk şair olarak A.Ali Ural, Ahmet Telli, Cengiz Aydın, Ercan Yılmaz, Fatma Şengil Süzer, Gonca Özmen, Hüseyin Akın, Hüseyin Kaya ve Vural Bahadır Bayrıl katılacak. Yurtdışından Mardin’e misafir olacak şairler ise Berken Bereh, Hamed Ebrahimpour, Hesen Silêvanî, Muhammed Mustafa et-Tayyibî ve Shachar-Mario Mordechai.

Düzenleme kurulu başkanlığını Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bediî Omay’ın yaptığı 2. Uluslararası Zinciriye Şairleri Buluşması’nda katılımcılar, Mezopotamya’nın edebî birikiminin temel öğelerinden olan Türkçe, Arapça, Farsça, İbranice ve Kütçe şiir örneklerini ele alarak bu dillerde yazdıkları şiirlerini sunacak. Şiirin dönüştürücü ve iyileştirici gücüne inandıklarını ifade eden Rektör Omay, şairler buluşmasını, herkesin dilinde şiirin ve onun iyileştiriciliğinin olduğu bir dünyanın tesisine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediklerini söyledi. Festivalin fikir sahibi ve Artuklu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı şair Cengiz Aydın ise panel ve şiir sunumlarının yanı sıra etkinlikler arasında atölye çalışmaları ile şair ve yazarlara imza gününün de yer aldığı bilgisini verdi.

Yenişehir AKM’de bugün saat 10.00’da yapılacak kokteyl ile başlayacak etkinlik, çeşitli mekânlarda saat 11.00-12.00 arasında kitap imzalama programı ile devam edecek. AKM’de saat 13.00-15.00 arasında şairlerin katılımıyla atölye çalışmaları yapılacak. Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay, Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Ercan Yılmaz’ın katılacağı “Şiirimizde Su” adlı panel ise yine AKM’de saat 15.30-17.00 arasında gerçekleşecek. Etkinlik, Maridin Otel’de 19.30’da başlayacak şiir programı ve Göksel Baktagir konseri ile sona erecek.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

1 gün önce...

Kesintisiz Enerji için muhtar ve çiftçilerle görüştüler

Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Mardin İl Müdürü Hali [...]

1 gün önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

1 gün önce...

Belediye, Yaşlıları Evlerinde de Yalnız Bırakmıyor

Derik Belediyesi tarafından yalnız ve bakıma muhta [...]

19 saat önce...

Mardin Fosfatspor Umut Dağıttı

Mardin Fosfatspor, Afyon kampında karşılaştığı İst [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar