Zinnar Vadisi Badem çiçeği ile kaplandı

Zinnar Vadisi Badem çiçeği ile kaplandı
16 Mart 2020 Pazartesi Saat 12:55 0

Mardin'in Artuklu ile Midyat, Dargeçit, Mazıdağı ve Savur ilçelerinin kırsal kesimleri badem çiçeği ile bembeyaz bir örtüyle kaplandı. Binlerce dekarlık badem bahçeleri bembeyaz çiçeklerle kaplandı.

Mardin genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle badem, kaysı ve erik ağaçları tomurcuklanıp çiçeklendi. Hava sıcaklığının 10 derecenin üzerinde seyrettiği ilçede çiçekler güzel görüntüler oluşturdu.

Badem ağaçlarının çiçek açmasını "baharın müjdecisi" olarak karşılayan Mardinliler beyaza bürünen ağaçlar ve yeşille kaplanan kırlarda fotoğraf çektirdi. Güneşli havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar da piknik yaparak güzel havanın tadını çıkardı.

ÇİÇEKLEME DÖNEMİ

Artuklu ilçesine bağlı Zinnar bölgesinde yoğun olarak üretimi yapılan badem budama faaliyetlerinden sonra çiçeklenme dönemine girdi.

Budama faaliyetlerinden sonra ağaçlarının çiçeklenme dönemine girdiği ifade edilirken, yörede çiftçilik yapan Şeyhmus Gümüş, baharın en güzel müjdecisinin badem çiçekleri olduğunu söyledi.

Temmuz ayı itibarı ile ağaçlardan badem hasadının yapılabileceğini belirten Gümül, "Badem bahçelerindeki budama faaliyetlerini geçtiğimiz ay tamamladık. Şimdi ağaçlar çiçeklenme dönemine girdiler. Mart sonu ile nisan başında her yıl sıcaklık düşüşleri ve dolu yağışları yaşanır. Eğer ani ve etkili soğuklar olmazsa, bu yıl iyi bir rekolte bekliyoruz. Bu gidişle iyi bir rekolte bekliyoruz"dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

6 saat önce...

Siirt İl Sağlık Müdürü Covid19 virüsüne yakalandı

Türkiye’de corona virüsü bulaşan isimler listesine [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

9 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

7 saat önce...

Vatandaşların yüzde 84'ü sokağa çıkma yasağını destekliyor

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından ya [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar