Ziraat Mühendislerinden; Çiftçilere Uyarılar

Ziraat Mühendislerinden; Çiftçilere Uyarılar
08 Nisan 2020 Çarşamba Saat 18:59 0

Ziraat Mühendisleri Odası Mardin Şubesi Pandemi sürecinde Mardin’de yaşanan Tarımsal Sorunlar ve Çözüm Önerilerinde bulundu.

Ziraat Mühendisleri Odası, Mardin Şube Başkanı, Vedat Durak, bugün için yoğun mücadelesi verilen (COVİD-19)ve ülkemizi kasıp kavuran bu salgınla ilgili meslektaşlarına ve çiftçilere çeşitli uyarılarda bulundu.

Durak yaptığı açıklamada ‘’Sektörümüzde yoğun bir çalışma dönemi içerisindeyiz, Nisan – Mayıs ayları özellikle bölgemizde tarım alanlarının boş bırakılmaması gereken aylardır’’ dedi.

Durak ‘’İlimizde ova kesiminde hububat hastalık ve zararlıların yoğunluğunun arttığından dolayı; kontrollerin yerinde ve zamanında yapılması, ilaçlama gereken yerlerde erken müdahalenin titizlikle yapılması gerekmektedir. Ayrıca ilimizde sebze tohumu ve fidesi ile pamuk tohum ekim, dikim, gübreleme ve ilaçlama zamanlarının olduğu, meyve bahçelerinin bakımın yapıldığı aylardayız. Tohum ve fidanların, tedariklerinde ve ulaşımında sıkıntıların giderilmesi ve meslektaşlarımızın daha rahat çalışma ortamlarının sağlanmasının önemi büyüktür.

Bu zor zamanda, tarımı ayakta tutmak için çiftçilerimize ve üreticilerimize 2019 yılı tüm desteklenmeleri ödenmeli, DEDAŞ tarafından geriye dönük borçları(2018 ve öncesi)olan çiftçilerimizin, desteklerindeki blokeleri kaldırılmalı, mazot, gübre, tohum ve zirai ilaçtan KDV alınmamalıdır. Ayrıca Zirai ilaç, tohum ve gübre satışı yapan meslektaşlarımıza sıfır faizle krediler kullandırılması, sektörümüzü ciddi anlamda rahatlatacaktır. Bu zor süreçte sektörümüz mutlak anlamda ayakta tutulmalıdır.

Sektörümüz, stratejik öneme sahip bir sektördür. Üreticilerimiz bir kez üretimden koptuktan sonra tekrar tarımsal üretime dönmeleri oldukça zor, hatta olanaksızdır. Bu nedenle tarım sektörüne yönelik kapsamlı bir “tarımsal üretim seferberliği” ilan edilmeli ve “tarımsal ekonomik önlemler paketi” açıklanmalı, önünü görmekte zorlanan üreticilerimizin morali yükseltilmelidir.

Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin sekteye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için proje kapsamında 21 ilde üreticilere tohumların (buğday, arpa, mercimek, kuru fasulye, ayçiçeği, çeltik) yüzde 75’i hibe edilecektir. Bakanlığımızın açıkladığı proje kapsamında, İlimizde yazlık tarımının yoğun olarak yapıldığı, II. ürün mısır bu kapsama alınmamıştır. Bakanlığımızca Mardin’inde tohum hibe kapsamına alınması elzemdir’’.

Evde Kal Türkiye kampanyasında olduğumuz bu günlerde, ileride yaşanabilecek olan olumsuz durumların önüne geçmek için diğer önerilerini sıralayan Durak, şöyle devam etti:

• Çiftçilerimizin üretim faaliyetinin devamının önemli olduğunu göz önüne alarak, girdi tedariklerinin, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış, Tohum Gübre ve Zirai ilaç bayilerinden yapılması gerekmektedir. Ayrıca Ziraat Mühendisi denetimi ve gözetiminde ihtiyaçlarını temin etmeleri önemlidir.

• Tarımsal Yayım ve Danışmanlık yapan meslektaşlarımızın sözleşme imzaladıkları çiftçilerini, düzenli bir şekilde kontrollerini yapmaları, kontrol noktasında herhangi bir sorunla karşılaştıklarında Odamız ya da Tarım ve Orman İl Müdürlüğündeki yetkili meslektaşlarımızla irtibata geçmeleri uygun olacaktır.

• Merdiven altı ve ruhsatlı olmayan zirai ilaç ve tohum satan yerlerin sıkı denetime tabi tutulması ve üreticilerimizin şüpheli ilaç ve tohum ürünlerine rastlamaları durumunda derhal Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi olumsuzluk durumda 6 aylık emeklerinin heba olması anlamına gelmektedir.

• Özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın arazi kontrollerinde, İl içi ve İl dışı ilaç tohum sevkiyatında, Valiliğimizin talimatlarına rağmen bazı olumsuzluklarla hala karşılaşmaktadırlar. Olumsuzlukların derhal giderilmesi gerekmektedir. Sokağa çıkma konusu meslektaşlarımıza esnetilmelidir. Sahada olması gereken bu dönemlerde, evde kalmamaları gerekmektedir. Gerekirse koruyucu ekipman temini için, il ve ilçe Pandemi kurulları tarafından desteklenmelidir.

• 20 yaş altı ve 65 yaş üstü çiftçilerimizin ÇKS belgelerini göstermeleri, halinde araziye gidiş gelişlerinde, hijyen kurallarına uymaları kaidesi ile rahat hareket edebilmelidirler. Hem arazideki işlerinde aksama yaşamamaları, hem de tohum ve ilaç tedariklerini yapabilmelidirler.

İlimizin gelirinin çoğunluğu doğrudan tarıma ve tarıma dayalı sanayiden gelmektedir. Bu amaçla tarımın sekteye uğramaması için gerekli tedbirlerin alınması elzemdir. Son olarak Üretimin olmadığı yerde açlık vardır’’. Dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçana hapis cezası geliyor

Artan vaka sayıları yeni toplumsal önlemleri günde [...]

1 gün önce...

Elektriğe ve doğalgaza 1 yılda yüzde kaç zam geldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ver [...]

1 gün önce...

Üniversiteden Online Ortamda Dil, Düşünce ve Din Kongresi

Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Büyükşehir Bel [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN