16 Öğrencinin yazdıkları hikayeler kitapta buluştu

Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde ortaokul öğrencilerin yazdığı hikayeler, "Küçük adımlar büyük hedefler" isimli kitapta toplandı.

KÜLTÜR SANAT

Yalım Mahallesi'ndeki Yalım Ortaokulunda Türkçe öğretmeni Murat Doğan'ın yazdığı kitaplardan etkilenen öğrenciler okulda açılan kursta hikaye yazım tekniklerini öğrendi.

Bu eğitimi alan 16 öğrencinin yazdığı hikayeler derlenerek 104 sayfalık kitaba dönüştü.

Bastırılan 1000 kitabın bir kısmı yazar öğrenci ve ailelerine, bir kısmı çeşitli köy okullarına hibe edilecek.

Ayrıca okul aile birliği kararı ile kitapların bir kısmı belli bir ücret karşılığında satılarak okul aile birliği hesabına yatırılarak, etkinlik giderlerinin karşılanmasında kullanılacak.

Okul Müdürü Abdurrahim Sılgan, öğrencileri tebrik ederek okumanın önemine yönelik bir açıklama yaparak, "Aslında her şey bir kıvılcımla başladı. Bu kıvılcım içimize su serpecek kendileri küçük; ama yürekleri kocaman çocuklarımızın heyecanıydı. Yazdıkça ufku genişleyen, okudukça hayatı daha çok anlamlandıran bu çocuklarımızın önünü açmak, en büyük gayretimizdi. Yazmaya suskun, küçük adımlarla, büyük hedeflere doğru yol alacak yavrularımıza eşlik etmek, en büyük arzumuzdu. Kalemlerimizi kuşandık, “Bismillah” diyerek bu uğurda yola çıktık. Her durakta biraz soluklandık, çevremize kulak verdik, arı misali her çiçeğe uğradık ve her defasında heybemize biraz daha güzellikler doldurmaya devam ettik. Yazdıkça geliştik, geliştikçe olgunlaştık.

Küçük adımlarla zirveye yaklaştığımızda da hikâyemizin mutlu sonunu gördük. Bu arayışımızın nihayetinde “Küçük Adımlarla Büyük Hedefler” adlı eserimiz ortaya çıktı. Büyük hedeflere küçük adımlarla ulaşılacağına bir kez daha hep birlikte şahitlik ettik. Bu bağlamda desteklerini bizden esirgemeyen başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Demir’ e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Duyan’ a, bu 10Küçük Adımlar Büyük Hedefler kıvılcımın oluşmasında öğrencilerimize rehberlik eden ve bu işin mimarı olan Murat Doğan hocama, her türlü dil bilgisi ve anlam bütünlüğü çalışmalarında bize destek olan Kenan Demir hocama, sürecin en başından sonuna kadar yoğunluğuna rağmen desteklerini sunan dizayn ve dizgi düzenlemesini yapan Gökhan Aslan hocama ve “Küçük Adımlarla Büyük Hedeflere” ulaşan “Sevgili Öğrencilerimize” teşekkürlerimi sunuyorum."dedi.

Eğitimci Yazar Murat Doğan da yazdığı kitaplardan etkilenen çocuklarda bir merak oluştuğunu belirterek, çocuklardaki heyecanı görünce okul idaresiyle bir çalışma başlattıklarını ve "yaratıcı yazarlık" kursu açtıklarını söyledi.

16 öğrenciye kursta hikaye yazımı tekniklerini öğrettiklerini ifade eden Doğan, öğrencilerle görüşerek kitabın adını "Küçük adımlar büyük hedefler" olarak seçtiklerini kaydetti. Doğan, "İnsan, doğası gereği hep bir umutla bir hedefe odaklanır. Zaten yaratılışımızın gayesi de hep bir hedefler bütünü değil midir? Daha iyisi, daha güzeli, daha mutluluk vereni elde
etmek değil midir?
En son umutlar ölür... Umutların tükendiği yerde, yaşam döngüsünün sürmesi mümkün mü? Yaprakların solduğu, bir bir yere düşerek toprağa karıştığı yaşam sürecinin bir sonraki durağı, yeniden filizlenip yeşermek değil midir? Bu döngü hayat var olduğu sürece hep böyle devam etmez mi? Biz de mevsimler sonbahar derken bir avuç öğrencimizle Kadim Kent Mardin’den güzel ülkemize selama durmak istedik.

Mezopotamya’nın bereketli topraklarından ezan sesinin, çan sesine karıştığı medeniyetin beşiğinden çıkarak gönül hanelerinize konuk olmaya karar verdik. “Kendi öyküsünü yazamayan, başkasının öyküsünü okur, dedik” ve kendi öykümüzü yazmaya başladık. Henüz hayatın başında, hayatı yeni anlamaya çalışan, yarının büyükleri çocuklarımızla “Küçük Adımlar ile Büyük Hedeflere” revan olmaya çalıştık. Dilimiz döndüğünce aklımız erdiğince ilim binamızın inşasına bir tuğla da biz koyalım istedik. Ve biliyorduk ki yarınlarımızı inşa etmek, bugünün küçüklerinin ihyasından geçer. Biz yazdık, takdir siz büyüklerimizin."diye konuştu.  

Kitaba hikayesiyle katkı sunan öğrencilerden Elif Kösesoy, bunun kendisi için ilk deneyim olduğunu ifade ederek, hikaye yazmaya devam etmeyi düşündüğünü belirtti.

Aleyna Allak ise kitap okumayı çok sevdiğini, azim ve istekle bir hikaye de yazdığını anlatarak, "Artık bir kitabımız var." ifadesini kullandı.

 

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle