2020 Olimpiyatları Milli Atlet Necati Er kimdir? Necati Er nereli, kaç yaşında? Necati Er Olimpiyatlarda madalya kazandı mı? Necati Er hangi dalda yarışıyor?

Necati Er, 2019 yılında Avrupa 23 YA Şampiyonası'ndaki 17,37'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırdı ve 17 m üzerine çıkan ilk Türk üç adım atlayıcı olmuştu. Pandemi nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yer alan Necati Er, Türkiye için 73 yıl sonra ilki başardı. 2020 Olimpiyatlarında yarışan ve başarı elde eden Necati Er sporseverler tarafından merak konusu oldu. Peki, hayatı merak edilen milli atlet Necati Er kimdir? 2020 Tokyo Olimpiyatları Atlet Necati Er kimdir? Kaç yaşında, nereli? Necati Er Olimpiyatlarda madalya kazandı mı? Necati Er hangi dalda yarıştı? İşte Milli Atlet Necati Er’in biyografisi…

BİYOGRAFİ

Necati Er, 2019 yılında Avrupa 23 YA Şampiyonası'ndaki 17,37'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırdı ve 17 m üzerine çıkan ilk Türk üç adım atlayıcı olmuştu. Pandemi nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yer alan Necati Er, Türkiye için 73 yıl sonra ilki başardı. Uzun aradan sonra 1948 Olimpiyatları'nda madalya kazanan Ruhi Sarıalp'ten sonra finallerde yarışacak ikinci sporcu olan Er’in hayatı merak ediliyor. Peki, Necati Er kimdir? 2020 Tokyo Olimpiyatları Atlet Necati Er kimdir? Kaç yaşında, nereli? Necati Er Olimpiyatlarda madalya kazandı mı? Necati Er hangi dallarda yarıştı?

NECATİ ER KİMDİR?

Necati Er, 24 Şubat 1997 tarihinde Samsun’da dünyaya geldi. Türk üç adım atlayıcısı olan Er, 24 yaşındadır.

Milli atlet Necati Er üç adım atlamada finale yükseldi! | Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları

NECATİ ER’İN SPOR HAYATI

24 yaşındaki milli atlet Necati Er, atletizme ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesi ile başladı. 100 metre engellide çeşitli yarışmalara katıldı.

Neredeyse her atletizm branşını denedi ve ortaokul 3'üncü sınıfta 3 adım atlama branşında karar kıldı.

Necati Er'in çok sayıda Türkiye şampiyonluğu bulunuyor.

Milli atlet Necati Er, öyküsüne nasıl başladığını şu sözlerle anlatıyor:

"Ortaokullar arası Türkiye Şampiyonası yarışması vardı. Orada hem 100 metre engel koşuyordum hem de 3 adım atlıyordum. Engelde Türkiye 3'üncüsü oldum, 3 adım atlamada 1'inci oldum. Ondan sonra öyle bir karar aldım ve kendimi 3 adım atlamanın içinde buldum."

Atlet Necati Er, aldığı derecelerle kısa sürede federasyonun dikkatini çekti.

Er, 2018 Ruhi Sarıalp Kupası'ndaki 16,61 metrelik atlayışıyla, o dönem Şeref Osmanoğlu'na ait üç adım atlama Türkiye salon rekorunu egale etmişti.

2019 yılında İsveçin Gavle şehrinde yapılan U23 Atletizm Avrupa Şampiyonası'ndaki 17,37'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırdı ve 17 m üzerine çıkan ilk Türk üç adım atlayıcı oldu.

Er, bu sonuçla olimpiyat barajını geçerek 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yarışmaya hak kazandı.

En iyi dereceleri Açık 17,37 (2019)
Salon 16,61 (2018)

NECATİ ER’İN OLİMPİYAT BAŞARISI VE HEDEFİ

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda atletizmde milli sporcu Necati Er, elemelerde B Grubu'nda yarıştı.

Necati, üçüncü atlayışında 17.13 metreye ulaşarak bu sezonki en iyi derecesini yaptı. Serisinin en iyi 2. mesafesini atlayan milli atlet, elemeler için belirlenen 17.05 metreyi geçerek doğrudan finale yükseldi.

Final yarışları, 5 Ağustos Perşembe günü TSİ 05.00'te Tokyo Olimpiyat Stadı'nda yapılacak.

Milli atlet Necati Er, 73 yıl sonra ilki başardı!

2020 Tokyo Olimpiyatları'nda üç adım atmala elemelerinde ikinci olan Necati Er, finale yükseldi. Milli atlet, 1948 Olimpiyatları'nda madalya kazanan Ruhi Sarıalp'ten sonra üç adım atlama dalında finallerde yarışacak ikinci sporcu oldu.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda 12 kişinin finale kalacağı üç adım atlama elemelerinde yarışan milli atlet Necati Er, üçüncü hakkında 17.13 atladı ve genel sıralamada ikinci olarak finale kaldı. Üç adım atlamada Ruhi Sarıalp’ten 73 yıl sonra bir sporcumuz üç adım atlama branşında finalde yarışacak.

Necati Er, yaptığı bir röportajında şu ifadeleri kullandı:

"3 adım atlama branşında ilk olimpiyatlardaki madalyamızı Ruhi Sarıalp aldı. Çok uzun süre geçti. Artık bu hasrete son verilmesini istiyoruz biz de. Ve aynı zamanda Türkiye'de 17 metre atlayan hiç olmamıştı bu zamana kadar. Ve ben bir Türk sporcu olarak bunu başardım."

Milli atlet Necati Er, üç adım atlamada finale yükseldi

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle