33 yıllık husumet, barış sofrasında son buldu

Mazıdağı'nda dağ köyleri (Çayî) aşiretine mensup aileleri arasında yaşanan 33 yıllık husumet, barış sofrasında son buldu.

GÜNCEL

Mazıdağı'nın Alankuş (Hezaz) ile Gümüşpınar (Tarin) Köylüleri arasında 1989 yılında yapılan muhtarlık seçiminin ardından yaşanan anlaşmazlığın kavgaya dönüşmesiyle çıkan olaylarda 1 kişinin yaşamını yitirmesiyle taraflar arasında başlayan husumet, Kızıltepe'de verilen barış yemeğiyle son buldu.

Mazıdağlı Kanaat Önderi belediye eski meclis üyesi Kamil Arat, Derik Belediye eski meclis üyesi Humut Süer, Mazıdağı Ziraat Odası Başkanı Fevzi Şan ve Kızıltepeli Kanaat Önderi Adıgüzel Aydın'ın arabulucu heyetinin yoğun çabalarıyla husumete son vermenin kararını alan taraflar, Kızıltepe'deki Kral Düğün Salonunda verilen barış yemeğinde buluştu.

Mardin ve Kızıltepe'de ikamet çok sayıda din adamı, aşiretin ileri gelenleri ve kanaat önderilerinin de hazır bulunduğu barış merasiminin yapıldığı salona taraflar barışa öncülük eden arabulucu kanaat önderlerinin eşliğinde geldi.

Kur'an-ı kerim tilaveti ve din adamlarının Kur'an-ı kerimde sulhe ve barışa yönelik ayetlere atıfta bulunarak yaptıkları konuşmaların ardından arabulucuların refakatinde bir araya gelen tarafların ileri gelenleri Osman Özel İle Nevaf Atay, el ele vererek tokalaşıp kucaklaştı.

Tarafların tokalaşıp selamlaşmalarıyla devam eden barış merasimi davetlilerin onuruna verilen barış yemeğiyle son buldu. Taraflar, 33 yıla aşkın süredir devam eden husumetin son bulduğunu davetlilerin huzurunda deklere ederek, aralarındaki barışın, bölgede devam eden diğer husumetli ailelere de emsal teşkil etmesini ve devam eden husumetlerin sonlandırılması için vesile olması dileklerini ilettiler.

Bir 14 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilirBir 14 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilirBir 1 kişi, ayakta ve iç mekan görseli olabilir

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilirBir 1 kişi, ayakta ve iç mekan görseli olabilir

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle