4 Engelli çocuğunun hayalini gerçekleştirmek istiyor

Yaşları 13 ile 24 arasında değişen 4 engelli çocuğunu hayata bağlamak için mücadele eden 47 yaşındaki Orhan Öncü, hayırseverlerden ve yetkililerden yardım talebinde bulundu. Öncü, 4 engelli çocuğunun hayalini gerçekleştirmek istediğini belirterek, "Onları dışarıya çıkaracak onları sırayla bindireceğim bir akülü sandalye olsa ne güzel olurdu? İnşallah birileri sizin aracılığınızla bize ulaşır da ben de bu dört çocuğumun hayali olan akülü sandalyeye sırayla bindirmiş olurum."dedi.

GÜNCEL YAŞAM

Mardin'in Artuklu ilçesinde sağlık açısından riskler barındıran bir gecekonduda hayat mücadelesi veren Orhan Öncü, 4'ü engelli 6 çocuğu için geçim mücadelesi veriyor. 

Akraba evliliğinden kaynaklı bedensel engelli olarak doğan çocuklarının bakımı için çalışamayan baba Öncü, engelli çocukları için biri akülü olmak üzere tekerlekli sandalye talebinde bulundu. 

"25 YILDIR EŞİMLE BIRAKIN DIŞARI ÇIKIP GEZMEYİ KAPININ ÖNÜNDE BİLE OTURAMADIK"

Bugüne kadar çocuklarını hep sırtında gezdirdiğini ve bunun için de defalarca bel ameliyatı geçirdiğini anlatan baba Öncü, "Çocuklarıma alacak bir sandalye bulamadığım için okula bile gidemediler. Aralarında okuma yazma bilmeyenler var. Çalmadığım kapı kalmadı ama kendimi ifade edemediği için hep yanlış anlaşıldım. Dilençi muamlesi gördüm. 4 erkek çocuğum da bedensel engelli. Kim istemez ki çocuğunu en güzel okullarda okumasın? En güzel şartlarda büyümesin? Ama çocuklarımın hem engelli olması hem de okuma yazmayı öğrenememelerinden dolayı her gün kahroluyorum. Okul evimize biraz uzak olduğu  ve onları götürüp getirecek bir sandalye bulamadığım için okula gidemediler. Yetkililerden ve hayırseverlerden sizin aracılığınızla bir talebim var. Mümkünse biri akülü olarsa çoocularıma tekerlik sandlaye isityorum. Artık onları sırtımda taşımaktan yoruldum. 25 yıldır eşimle doğru düzgün kapının önüne bile birlikte çıkamadık. İkimiz de perşian olduk. Herkes onların üzerinden muhtaçlık yardımı aldığımızı düşünüyor. Ama rapor işlemlerini yapamadığım için de sadece birine yardım çıkmış diğerlerine çıkaramadım daha. Onun için aldığım ücret de zaten çok cuzi bir miktar. Ben çalışamadığım için evin masraflarını bile karşılamıyor."diyerek dert yandı.

ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Hasta olan eşinin çocuklarına tek başına bakamadığını, bu nedenle kendisinin de işe gidemediğini ifade eden Öncü, evde de çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için zor günler geçirdiğini anlattı.

Devletten sadece 1 engelli çocuğu için aldığı maaşın çocukların sağlık giderlerine bile yetişemediğini ve diğer ihtiyaçları karşılayamadığını söyleyen Öncü, "Devletim bir çocuğuma maaş veriyor ama diğerlerine maaş çıkaramadım. Onları da okutamadım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Çocuklarımı tedavi ettirmek istiyorum ama ameliyat diyorlar. Yüksek rakam söylüyorlar. Yurtdışı diyorlar. Bunları bıraktım onlara bir sandalye istiyorum. Onları dışarıya çıkaracak onları sırayla bindireceğim bir akülü sanldaye olsa ne güzel olurdu? İnşallah birileri sizin aracılığınızla bize ulaşır da ben de bu dört çocuğumun hayali olan akülü sandalyeye kavuşmalarını sağlamış olurum."diye konuştu.

ONLARI SIRTINDA TAŞIYOR

Köydeki gecekonduda elektrik faturasını zar zor ödediğini evde sürekli oturdukları için kemiklerini güçlendirici takviye gıda alamadığını aktaran Öncü, "İşe gitmek istiyorum köyde iş yok. Şehre gidince eşim tek başına çocuklarla ilgilenemiyor. Mecburen evde kalıyorum. Şehre taşınalım diyoruz orada geçinemez. Çocuklarım rahatsızlanıyor, hastaneye götüremiyorum. Damı akan, perişan evim köyde çocukları köy minibüsüne götürmek için sırtımda taşıyorum." diyerek yaşadıklarını anlattı.

Orhan Öncü'nün bedensel engelli çocukları Rojhat 13 yaşında,  Serhat 17 yaşında, Mazlum 20 yaşında ve Murat 24 yaşında. 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle