Helikopter Kazası Nerede Oldu? 11 Askerimizin Şehit Olduğu Helikopter Kazası Nerede Oldu?

11 Askerimizin şehit olduğu helikopter kazası nerede oldu? Kazanın olduğu yer nerede nasıl bir yer? Coğrafi ve iklim yapısı nasıl?

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55'te kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesildi. Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Aralarında 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da bulunduğu 11 askerin şehit olduğu 2 askerin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Yaralı askerler hastaneye sevk edildi.

BUGÜNKÜ HELİKOPTER KAZASI NEREDE OLDU?

Saat 13.55'te Bingöl'den kalkış yapan 'Cougar' tipi askeri helikopter, Tatvan kırsalında henüz bilinmeyen bir nedenle düştü.

Tatvan kırsalında kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde bulunan 11 personel şehit olurken, 2 personel yaralandı.
 

HELİKOPTER KAZASININ OLDUĞU YER NASIL BİR YER? TATVAN'IN COĞRAFİ YAPISI NASIL?

Tatvan'ın, kuzey ve doğusunda Van Gölü, güneydoğusunda Gevaş, güneyinde Hizan ilçeleri ile batısında Bitlis ili, kuzeyinde de Ahlat ilçesi bulunmaktadır. Van Gölü'nün güneybatısındaki yüksek bir alanda yer alan Tatvan'ın büyük bölümü dağlıktır. Şehrin güney ve güneydoğu kesimlerini Güneydoğu Toroslarına bağlı dağlar, batı ve kuzeybatı kesimini de Nemrut Dağı çevirmektedir. Ayrıca en yüksek yeri Alacabük Dağı olarak bilinen Pelli Dağı da güneydoğu sınırı yakınındadır.
 

TATVAN'IN İKLİMİ NEDİR? KIŞIN NASIL?

Bitlis Tatvan'da kar halen etkisini sürdürmektedir. Hava durumu raporlarına bakıldığında son dört günün ortalama hava durumu 0'ın altında ve genellikle kar yağışlı olduğu görülmektedir. Tatvan deniz seviyesinden 1651 m Tatvan şehrinde soğuk ve ılıman iklim görülmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir.

Kış Aylarında genellikle -5,5 ile 3 derece arasında sıcaklığa sahiptir. Şehir bu mevsimde bolca yağış alsa da son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle kar yağışı biraz daha geç başlayıp ilkbaharda da devam edebilmektedir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle