80'li yıllardaki açık hava sinema keyfini yeniden yaşadılar

Midyat'ta çocuklar, akşamları aileleriyle birlikte 80’li yıllarda kaybolan açık hava sineması kültürü ile 'Açık Hava Sinema Günleri' sayesinde tanıştı.

ETKİNLİKLER
PAYLAŞ:

Hayatlarında ilk kez sinema deneyimi yaşayan çocuklar, sıcak geçen yaz mevsiminde, damda açık havada, sinema filmi izlemenin keyfini yaşıyor.

Midyat'ta yaşayan Süryaniler tarafından 1980'li yıllara kadar işletilen sinema salonlarının Süryanilerin çeşitli sebeplerle Avrupa ülkelerine göç etmelerinin ardından kapılarına kilit vuruldu.

Yaklaşık 40 yıl aradan sonra Midyat Kaymakamlığı'na bağlı Aile Destek Merkezi (ADEM) ve Midyat Gönüllüleri Derneği iş birliğiyle çocuklara ve ailelerine açık havada sinema keyfi yaşatıldı.

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan tarihi Midyat evlerinden biri olan Kasrı Noyan'ın damında, kentin tarihiyle iç içe haftanın bir günü, yazlık açık hava sinemasında yerli ve yabancı filmler ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturuluyor. Geleneksel damda sohbet usulü, açık havada yapılan sinema gösterimi vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Etkinliğe aileleri ile birlikte gelen çocuklar, sıcak yaz gecelerinde film gösterimlerinin olduğu günlerde saat 20.00'den itibaren açık havada sinema keyfini yaşıyor. Patlamış mısır, kek ve meyve suyu gibi ikramların yapıldığı etkinlikte çocuklar 'Cennetin Çocukları' adlı filmi izledi.


Midyat Aile Destek Merkezi Yöneticisi Ayşe Noyan, düzenledikleri etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yüzyıllardır Midyat, kültürün, sanatın, dinler, dillerin ve medeniyetin beşiği olarak hep varlığını sürdürülmüştür. Eskiden evlerin damlarında 'Şevbuverk' denilen akşam sohbetleri, olurdu. Tüm komşular her gün farklı bir evde toplanır ve gecelerini güzel bir şekilde geçirirlerdi. Fakat yıllar içerisinde bu geleneğimiz kayboldu. Süryanilerin işlettiği sinema salonlarımız vardı, onlar da Süryanilerin 1980'li yıllarda Avrupa ülkelerine yaptıkları göçle birlikte kapandı. Ailelilerimiz çocukluğunda yaşadıkları sinema keyfini tekrar bizler ilçemizde canlandırmak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Aileler ve çocuklar, etkinliğe büyük ilgi gösterdiler. Her hafta bu etkinliğimize düzenleyeceğiz, amacımız çocuklarımız ve aileleri mutlu olsunlar" dedi.

Bir 1 kişi, oturuyor ve açık hava görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi ve açık hava görseli olabilir

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle