Açıl susam açıl ne demek?

Açıl susam açıl ne demek? Açıl susam açıl tabiri ne anlama geliyor? 1971 yılında yayınlanan ve Türk toplumunda bir külte dönüşen Ali Baba ve Kırk Haramiler filminde geçen 'Açıl susam açıl' sözleri ne anlam geliyor?

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Yeşilçam sinemasının 1971 yılında yayınladığı Ali Baba ve Kırk Haramiler filmi bugün halen geniş kitleler tarafından izleniyor. Bundan tam 50 yıl önce yayınlanan filmde geçen 'Açıl susam açıl' sözlerinin anlamı merak ediliyor.

Açıl susam açıl ne demek?

Kırk Haramiler eşkıyalık yaparak geçinen atlı bir süvari birliğidir ve elde ettiği zenginliklerini bir mağarada depolarlar. Kırk Haramiler mağaraya her geldiklerinde kapıya 'Açıl susam açıl' diye yüksek sesle seslenirler ve kapı açılır.

Burada geçen susam ifadesi buğdaya benzeyen bir tahıldır. Kırk Haramiler, kapıyı açmak için yalnızca susam değil, aynı zamanda 'Açıl arpa, açıl buğday' diye de seslenmektedir.

Kırk Haramiler hikayesi nerede geçiyor?

Ali Baba ve Kırk Haramiler isimli hikaye Arapların Binbir Gece Masalları'ndan esinlenerek üretilen bir hikayedir. Hikayeye ilk olarak 18. yüzyılda basımı yapılan One Thousand and One Nights adlı çeviri kitabında rastlanılmıştır. Kitabın çevirmenliğini Fransız oryantalist (müsteşrik) Antoine Galland yapmıştır.

Ali Baba hırsızların inini keşfeden ve sihirli 'Açıl susam' (Open Sesame) ifadesini duyarak mağaraya giren ilk kişidir. Hikayede fakir bir köylü olan Ali Baba'nın Kırk Haramilerle teması konu edilmektedir.

Antoine Galland söz konusu hikayeyi olarak Suriye Marunilerinden Hanna Diyab isimli bir kişiden sözlü olarak dinlemiştir. Hikayeyi süsleyerek eklemeler yapan Galland yaptığı çeviride Ali Baba ve Kırk Haramiler hikayesine yer vermiştir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle