Adli Sicil Kaydı Nereden ve Nasıl Alınır? Adli Sicil Kaydı E Devlet Dışında Nereden Alınır? Adli Sicil Kaydı Alma 2023

İş başvurularının çoğunda hatta hepsinde bile diyebiliriz istenen bir belgedir adli sicil kaydı. Peki adli sicil kaydı nedir, neden istenir? Adli sicil kaydı nereden ve nasıl alınır? Adli sicil kaydı e devlet dışında nereden alınır? Adli sicil kaydı alma linkini ve nasıl alınacağını sizlerle paylaşıyoruz.

İŞ İLANLARI

Halk arasında sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil kaydı, vatandaşın Devlet tarafından tutulan suç kaydı olarak tanımlanır. Adli sicil kaydı nereden ve nasıl alınır? Adli sicil kaydının silinmesi ne kadar sürer? Haberimiz bu sorulara cevap vermektedir...

ADLİ SİCİL KAYDI NEDİR? NEDEN İSTENİR?

Kesinleşmiş mahkeme kararına dayanılarak kişiler hakkında ceza ve güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgilerin kaydedildiği sisteme “adli sicil” denilmektedir. Adli sicil kaydı, vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydı olarak tarif edilebilir. Adli sicil kaydına halk dilinde sabıka kaydı da denilmektedir.

 • Neden İstenir?

Adli sicil kaydı iş yerleri kişinin bir adli suçu var mı yok mu öğrenmek için istemektedir. Çünkü hapis cezaları ile ilgili olarak, hapis cezasına mahkûmiyet kararı, koşullu salıverilme kararı, koşullu salıverilme de denetim süresinin uzatılmasına ilişkin karar, koşullu salıverilme kararının geri alınmasına dair ve hapis cezasının infazının tamamlandığı hususu hakkındaki kararlar adli sicile kaydedilmektedir.

ADLİ SİCİL KAYDI NASIL ALINIR? (E DEVLET)

 • Adli sicil kaydını e-devlet üzerinden almak için önceliklle bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Yoksa size en yakın PTT'ye giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz. (Bu işlem ilk defa şifre alacaklar içindir)
 • İnternete (Google'a) adli sicil kaydı alma yazarak e-devlet linkine tıklayınız.

Adli Sİcil Belgesi almak için TIKLAYINIZ

 • Kimliğimi şimdi doğrula dedikten sonra karşınıza gelen ekranda TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin.
 • Şifrenizi girdikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecek oradan "Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum. " yazısının yanındaki kareye tıklayın yani seçin sonra devam et deyin.

Adli Sİcil Belgesi almak için TIKLAYINIZ

 • Karşınıza gelen 2. ekranda (resim aşağıdadır) sizin doldurmanız gereken alanlar var. Kurum Türü, Belgenin Neden Verileceği, Belgenin Nereye Verileceği bu alanlarıda sizden istenen bilgiler doğrultusunda doldurarak sorgula butonuna tıklayınız.

 • Yukarıdaki bilgileri girip sorgula dedikten sonra "Adli Sicil Kaydınız" karşınıza gelecektir. İster ordan dosyayı indir diyip yazıcıdan çıktı, isterseniz e posta gönder butonu ile istediğiniz maile gönderebilirsiniz. İşlem bu kadar. Aşağıda gelen sonuç ekranı ve indir e posta görsellerini görebilirsiniz.

 • Bu şekilde "Adli Sicil kaydı vardır veya yoktur" şeklinden bir sonuç belgesi alırsınız. belgenin üstünde TC bilgileri olduğu için sadece alt kısmı sizler için ekledim.

ADLİ SİCİL KAYDI E DEVLET DIŞINDA NEREDEN ALINIR?

Adli sicil kayıtları e devlet dışında:

 • Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden,
 • Kaymakamlıklardan,
 • yurt dışındaki Büyükelçilikler üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir.

Adli Sİcil Belgesi almak için TIKLAYINIZ

Hangi bilgiler adli sicil kaydına işlenir?

1- Hapis cezasına mahkumiyet kararları adli sicil kaydına işlenir. Hapis cezası nedeniyle kişi cezaevine konulduktan belli bir müddet sonra şartlı/koşullu salıverilmişse, koşullu salıverilme (tahliye) kararı da adli sicil kaydına işlenir. Koşullu salıverilmede denetim süresinin uzatılmasına ve koşullu salıverilme kararının geri alınmasına dair karar da adli sicil kaydına işlenir.

2- Kişi mahkum olduğu hapis cezasının infazını tamamlamışsa, hapis cezasının infazının tamamlandığına dair bilgi de adli sicil kaydında yer alır.

3- Hapis cezası ertelenmişse, cezanın ertelendiğine dair bilgi ile birlikte kişinin tabi bulunduğu denetim süresi de yer almalıdır. Ayrıca denetim süresinin yükümlülükler uygun ve iyi halli olarak geçirilmesi halinde cezanın infaz edilmiş sayılacağı hususu da adli sicil kaydına işlenir. Eğer ertelenen hapis cezası, denetim süresinin yükümlülüklerine uyulmadığı için cezanın infaz kurumunda çektirilmesine karar verilmişse bu karar da adli sicil kaydına yazılır.

4- Adli Para Cezası mahkumiyet hükmü ile ilgili bilgiler de adli sicil kaydına işlenir. Adli para cezası ödenmişse ödenmek suretiyle infaz edildiği hususu, adli para cezası ödenmemişse tazyik hapsi suretiyle kısmen veya tamamen infaz edildiği hususu adli sicil kaydına işlenir.

5- Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırıma mahkumiyet halinde buna dair karar adli sicil kaydında yer alır.

6- Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaya dair istisnai bir hal veya mahkûmiyet hükmüyle bağlantılı olarak verilen, belli bir hak ve yetkinin kullanılmasının veya belli bir meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına ilişkin karar da adli sicil kaydına işlenir.

7- Türk vatandaşı hakkında yabancı mahkemeden verilmiş ve kesinleşmiş olan mahkûmiyet kararının Türk hukuku bakımından doğurduğu hak yoksunluklarına ilişkin olarak Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkemece verilen karar adli sicil kaydına işlenir.

8- Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık dolayısıyla verilen karar adli sicil kaydına işlenir.

9- Ceza zamanaşımının dolduğunun tespitine ilişkin karar adli sicil kaydına işlenir.

10- Genel veya özel affa ilişkin kanun; özel affa ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı adli sicil kaydına işlenir.

11- Askerî Ceza Kanununa göre verilmiş mahkûmiyet kararlarındaki ferî cezalar adli sicil kaydına işlenir. (barandogan.av.tr)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle