Gazeteci Adnan Avuka Kimdir? Yalanistan kitabında bile adı var...

Mardinli gazeteci fotoğrafçı Adnan Avuka, Mardin'deki herhangi bir yerel gazete ve ulusal medya temsilciliği bulunmayıp sadece merkezi Adana'da olan İlkhaber Gazetesinin muhabirliğini yapıyor.

MARDİN
PAYLAŞ:

16 yaşında gazeteciliğe başladığını ileri sürmesine rağmen haber yazmasını öğrenemediği "basılı gazete örnekleri" ile ortada olan Adnan Avuka 71 yaşındadır. 

Çektiği fotoğrafları kişi ve kurumlara satmanın yanında bayrak, balon, rozet ve promosyonları da resmi kurumlara satışını yapan ve buna rağmen gazetecilik haricinde bir iş yapmadığını öne süren Adnan Avuka aynı zamanda Mardin Belediyesinden de emeklidir. 

Mardin sevdalısı olarak kendisini her platformda tanıtan ve Mardin'de turizmin en gözde olduğu dönemde Mardin'de canlı bomba yakanlandı yalan haberini yapmakla bilinen Adnan Avuka, yaptığı yalan ve yanlış haberden dolayı Mardin'de ceza alan ilk gazetecidir. (Kızıltepe'de iftira niteliğinde yaptığı bir haberden dolayı)

Her devrin adamı olarak da bilinen Adnan Avuka, kendine has konuşma uslübü ile de tanınıyor. 

Günlük konuşmasında yaptığı abartılı konuşmalarından dolayı Vedat Yenerer'in "Yalanistan" adlı kitabında bile yerini alan Adnan Avuka, Mardin'den Diyarbakır'a koşarak gitmesi ve Film baskısı için Karanlık Oda hikayesi ile bu kitapta kendini tescillemiştir. 

 Adnan Avuka, 28 Şubat sürecinde Mardin'de Atatürkçü Düşünce Derneği şubesini kurarak kurucu başkanlığını da yapmıştı.  

Mehmet Güneş

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle