Afgan yetkililer Moskova'da konuştu: Uluslararası toplumu mevcut hükümetimizi tanımaya çağırıyoruz

​Afganistan Başbakan Yardımcısı Abdüselam Hanefi, Rusya'daki Moskova Formatı toplantısında yaptığı konuşmada, "Uluslararası toplumu Afganistan'ın mevcut hükümetini tanımaya çağırıyoruz." dedi.

DÜNYA

Afganistan'da Taliban tarafından kurulan hükümetin üst düzey yetkilileri, Afganistan konulu 3'üncü Moskova Formatı toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Afganistan Başbakan Yardımcısı Abdüselam Hanefi uluslararası toplumu, oluşturdukları Afgan hükümetini tanımaya çağırdı.

"Afganistan'ı izole etmek kimsenin çıkarına değil"

Hanefi, "Uluslararası toplumu Afganistan'ın mevcut hükümetini tanımaya çağırıyoruz. İlk kez halkımızın kapsayıcı bir hükümeti var. Halkımız, uluslararası toplumun kendi kabinesiyle resmi olarak ilişki kurmasını umuyor. Afganistan'ı izole etmek kimsenin çıkarına değil ve bu durum geçmişte de kanıtlanmıştır."

Mevcut Afgan hükümetinin, 40 yılı aşkın savaş ve yıkımdan sonra ilk kez ülkenin her köşesinde istikrarlı bir yönetim kurabildiğini belirten Hanefi, Afganistan'ın artık açık bir hiyerarşiye ve tek bir askeri komutaya sahip siyasi bir yapı olduğuna kaydetti.

"Diğer ülkeler için tehdit değiliz"

Hanefi, "Afgan hükümeti uluslararası toplumun tüm sorularını tüm açıklık, şeffaflık ve açıklıkla yanıtlamaya hazır. Afganistan'daki durumun istikrarlı olduğunu ve komşu ve uzak ülkeler için topraklarımızdan herhangi bir tehdit olmayacağını teyit ediyoruz." diye konuştu.

Afganistan Merkez Bankası'nın rezervleri

Hanefi ayrıca ABD'ye bir kez daha Afganistan Merkez Bankası'nın rezervlerini, yani yaklaşık 9,4 milyar dolar sorununu çözmeye çağırdı. 

Hanefi, "Bu rezerv, tüm Afganların zenginliğidir ve acı çeken insanlarımız siyasi farklılıkların bedelini ödememelidir. Daha önceki olayların da gösterdiği gibi, üzerimize baskı yapmak hiçbir sonuç getirmez." diye konuştu.

Moskova Formatı'nın önemine dikkat çeken Hanefi, "Bu format, tüm bölgenin güvenliğini sağlamak için çok önemli bir formattır. Bu, bakış açılarını ifade etmenin yanı sıra bölge devletleri arasında ortak bir konum arama için bir platformdur. Rusya, güçlü bir bölgesel oyuncu olarak Afganistan için olumlu bir rol oynayabilir." diye konuştu.

Hanefi, toplantı arasında gazetecilerin bir sorusu üzerine, yurtdışından askeri yardıma ihtiyaçlarının olmadığını ancak ülkenin yeniden inşası için yardım gerektiğini vurguladı.

Rusya Afganistan'a insani yardım gönderecek

Öte yandan toplantı sırasında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, "Önümüzdeki günlerde dost Afgan halkına yeni bir insani yardım paketi göndermeyi planlıyoruz." duyurusunu yaptı.

Lavrov, Rusya'nın Moskova formatındaki istişarelerde Afgan heyeti temsilcilerinin insani alandaki mevcut durum hakkında "ilk elden bilgi paylaşmalarını" beklediğini de kaydetti.

Lavrov, Moskova'nın insani bir krizi önlemek de dahil olmak üzere Kabil'e etkin mali, ekonomik ve insani yardım sağlamak için dünya toplumunun kaynaklarını harekete geçirme zamanının geldiğine işaret etti.

Aynı zamanda Lavrov, Birleşmiş Milletler'in Afganistan'a insani yardım sağlamada kilit bir rol oynaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Moskova Formatı

Moskova Formatı, 2017 yılında Rusya, Afganistan, Hindistan, İran, Çin ve Pakistan'ın özel temsilcilerinin altı partili danışma mekanizması temelinde oluşturuldu.

İlk toplantısı, Rusya, Afganistan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan olmak üzere 11 ülkenin bakan yardımcıları ve özel temsilcilerinin katılımıyla 14 Nisan 2017'de gerçekleştirildi. 

Formatın temel amacının, "Afganistan'daki ulusal uzlaşma sürecinin ilerlemesi" ve ülkede "barışın tesis edilmesini" kolaylaştırmak olduğu belirtiliyor. (İLKHA)

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle