Afganistan Başbakanı Molla Ahund: Gıda krizi bizden önceki yönetimden kalma

​Afganistan Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund, ülkedeki mevcut gıda krizinin daha önceki yönetimde ortaya çıktığını belirterek insanların can ve mal güvenliğini sağlayacaklarını söyledi.

DÜNYA
PAYLAŞ:

Afganistan Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund, Afganistan Ulusal Radyo ve Televizyonu üzerinden canlı yayında sesli olarak halka seslendi.

Ahund, "Afganistan'ın İslam Emirliği, yükümlülüklerini yerine getirmeye kendini adamıştır. Şu anda iktidarımız kurulmadan önce de var olan açlık ve yüksek fiyatlarla karşı karşıyayız. Yakında tüm zorluklarla başa çıkacağız. Afgan halkının can ve mal güvenliğini sağlayacağız." dedi.

Taliban olarak kurdukları yeni hükümetin, eğitim ve iş hayatı da dahil olmak üzere tüm alanlarda kadınların haklarını güvence altına aldıklarını vurgulayan Ahund, "Eğitim hem erkekler hem de kızlar için zorunludur. Şu anda kızların İslami kurallar çerçevesinde eğitime daha fazla erişebilmeleri için uygun koşulların oluşturulması için çalışmalar devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Ahund, "İnsanlar kendilerine, şu anki yönetim mi yoksa eski yönetim mi kadın haklarını daha saygılıydı?' diye bir sorsun. Önceki hükümet mi kapsayıcıydı yoksa şimdi ki hükümetimiz mi?

Ahund, "İnsanlar, kadınların haklarına daha fazla saygı duyulduğu zaman, eski rehberlikle mi yoksa şimdiki hükümdarlıkla mı daha fazla saygı duyulduğunu kendileri çıkarsın mı? Önceki hükümet kapsayıcı mıydı yoksa şimdiki hükümet miydi? İnsanların doğru sonuçlara varmaları gerekiyor." diye ekledi.

Taliban'ın tüm ülkelerle dostane ilişkiler sürdürmeye çalıştığını bir kez daha vurgulayan Ahund, uluslararası toplumu Afganistan'a insani yardım sağlamaya devam etmeye çağırdı.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle