Ağaoğlu: HDP, Üçüncü bir yol olacak güçtedir!

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, HDP'li il yöneticileriyle birlikte Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanlığı ile Mardin Life Gazetesi haber merkezini ziyaret etti.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Mardin'de yayıncılık ve basın alanında faaliyet gösteren gazete ve cemiyetlere gerçekleştirilen ziyaret programı kapsamında Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret eden İl Eşbaşkanı Ağaoğlu, Basın'ın kamuoyunu doğru ve tarafsız bir şekilde gelişmelerden haberdar etme gibi önemli bir görevinin olduğunu hatırlatarak, basın alanında faaliyet gösteren gazetecilerin toplumdaki gelişmeleri ilkeli bir yayıncılık anlayışından hareketle gündemine taşıması gerektiğine vurgu yaptı.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü, Mardin Life Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş ile ziyaret sırasında hazır bulunan gazetecilerin Mübarek Ramazan-ı Şerifini tebrik eden İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, ziyaretinde yerel ve ulusal çapta yaşanan siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de mevcut siyasi iklimde Demokrasinin ciddi bir risk altında olduğu kaydeden Ağaoğlu, "Demokratik siyasetin baskılandığı dönemlerde otoriterleşen iktidarları frenlemek için geçici ittifakların yapılması, güçlü demokrasiden, demokratik toplumdan yana olan hareketler için bu bir sorumluluktur. Bu sorumluluk ortak bir mücadele zeminini zorunlu kılmaktadır. HDP Türkiye ve Kürt bölgelerinde bir seçim ittifakından ziyade işte tam da bu noktada bu iktidarı hiçbir şekilde kabul etmeyen tüm demokratik kamuoyunu Demokrasi İttifakında bir araya gelmesini sağlayan lokomotif güçtür. HDP’nin, bu sorumluluğun bir gereği olarak bazı ittifakların parçası olması normal bir girişim olduğu gibi, Kürt meselesinin siyasal çözümü başta olmak üzere birçok meselede istediği parti, kuruluş ve hareketlerle konuşabilme ve ilişki kurabilmesi de bir o kadar normaldir. HDP bu konuda iç dinamiklerinin gücüne, siyasi geleneğine ve tabanına güvenen güçlü siyasi partilerin başında gelmektedir. Türkiye'nin sıkışan siyasi ikliminde son dönemlerde siyasette 3. bir yol tarışılıyor. Bu yolun asıl sürükleyicisi HDP olarak gösterilmektedir. HDP, geçmişte olduğu gibi bu seçeneği güçlendirecek yeterli bir tecrübeye ve mücadele gücüne sahiptir. Nedir bu üçüncü yol diye soranlara da bizler; Halkların partisi olan HDP'yi oluşturan asıl güç olan halkları gösterebiliriz. Bu gücü 7 Haziran seçimlerinde herkes gördü. HDP; dil, din, etnik köken ayrımı olmaksızın bütün renkleriyle halklarla, sivil toplum örgütleriyle, basınıyla mevcut siyasi seçeneklerin dışında kalan tüm toplumsal kesimleri  kapsayan, herkesin kendisini içinde bulabileceği bir 3. yol olabilecek güçtedir. Biz, gittiğimiz her yerde, her alan ve sahada yaptığımız bütün çalışmalarda halkın HDP ve demokrasi güçlerinden böyle bir beklentinin içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu umutlarla Demokrasi İttifakı'nın kurulması amacıyla tüm Türkiye ve Kürt bölgelerindeki Demokrasi güçlerini iktidarın bu sorumsuzluğuna karşı önümüzdeki süreçte Haziran ayında İstanbul'da Büyük Demokrasi Konferansı gerçekleştirilecektir. Çok önemli bir toplantı olacaktır bu konferans. Ve umut ediyoruz ki barışa, özgürlüğe ve kardeşlik duygularına vesile olacaktır. " dedi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle