Ahmet Davutoğlu kimdir, nerelidir? Kaç yaşında?

Siyasetçi Ahmet Davutoğlu hayatı merak ediliyor. Peki Ahmet Davutoğlu kimdir? Ahmet Davutoğlu kaç yaşında? Ahmet Davutoğlu aslen nereli? İşte Ahmet Davutoğlu hakkında merak edilen detaylar ve hayatı...

BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Taşkent isimli ilçesinde 26 Şubat 1959 tarihinde doğmuştur. İlköğretim eğitimini doğduğu şehirde tamamlamıştır. Sonrasında ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Orta öğretim eğitimine İstanbul’da devam etmiş ve İstanbul Erkek Lisesi’nden başarı ile mezun olmuştur. Yüksek öğretim eğitimi için 1984 senesinde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü’nü tamamlamıştır. Beraberinde Çift Anadal Programı da yaparak Ekonomi Bölümü’nü de bitirmiştir. Eğitimine devam etme kararı alan Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansını yapmıştır.  

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde de doktorasını yapan Ahmet Davutoğlu, doktorasını tamamlamasının ardından 1990 senesinde Malezya’da International Islamic Universitesy’de yardımcı doçent olarak çalışma hayatına başlamıştır. Çalıştığı üniversitede Siyaset Bilimi Bölümü’nü kurmuş ve bölümün başkanlığını 1993 senesine kadar kendisi üstlenmiştir.  

1993 senesinde doçent unvanını alan başarılı siyasetçi, çalışma hayatında Türkiye Dış İşleri Bakanlığı, Türkiye Başbakan Vekilliği ve 2014-2016 yılları aralığında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Aynı yıllarda Türkiye Başbakanlık koltuğunda da oturmuş ve yoluna kendi partisini kurarak devam etme kararı alarak Gelecek Partisi’nin kuruculuğunu ve Genel Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Balık burcu özelliklerine sahip olan siyasetçi, 1.70 metre uzunlukta ve 68 kilogram ağırlıktadır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle