Ahmet Türk: HDP’siz siyaset, iktidar olamaz!

Ankara’da düzenlenen HDP Demokratik Yerel Yönetimler Konferansında konuşan Ahmet Türk, HDP'siz bir siyasetin asla Türkiye'de iktidar olamayacağını kaydetti.

MARDİN
PAYLAŞ:

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı, Ankara'daki TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansta görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e yaşanan siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kürt sorunu ve muhatap tartışmalarına da değinen Türk şunları söyledi: HDP'siz bir siyaset asla Türkiye'de iktidar olamaz. Eğer gerçekten demokratik değişim isteniyorsa, Kürt siyasetinin, Kürtlerin ve Kürt aktörlerin sesini dinlemek, düşüncelerini almak zorundadır. Bunun dışındaki yaklaşım asla ve asla başarılı olmaz. Kürt sorununu çözmek için önce Kürt halkının statüsünü içselleştirmek gerekiyor. Aksine o sorun asla çözülmez. Bugün yeni bir dönemin kapısının aralanması için bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Muhatap kim tartışmaları oluyor. Muhatap halkımızdır ve halkımızın mücadelesini yürüten tüm aktörlerdir. Hiç kimsenin düşüncesi alınmadan, sadece bir tarafla yürütülecek bir çalışmanın verimli olmayacağını herkesin bilmesi gerekir” diye konuştu.

Konferansta konuşan görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Bütün sindirme politikalarına rağmen ödenen bütün ağır bedellere rağmen bugün halklarımızın umudu haline gelmiş siyasi bir partiyiz. İnanıyoruz ki demokratik siyaseti, geleceğin mimarı olacak bir kadroya sahibiz. Kayyım politikaları, Kürtler ve halkımızla bizi ayırmaya çalışan politikalarla karşı karşıya kaldık. Bugün kayyımların yaptıklarıyla ilgili fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim ki Mardin’de kayyım, görevden alınan daire başkanlarıyla hırsızlıktan, yoksuzluktan yargılanıyor. Amaçları hizmet değil, halkın iradesine ipotek koyarak, bizi sindirmeye çalışan bir anlayışla karşı karşıyaydık. Siyaseten takdir edilecek bir noktada olduğumuzu, partimizin bu çalışmaların büyük bir ilgiyle izlendiğini görüyoruz” dedi.

HDP'siz bir siyasetin iktidar olamayacağını herkes görüyor" - bianet

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle