AK Parti'den Mardin Barosuna ziyaret

AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve kendisi de bir avukat olan Kızıltepe İlçe başkanı Murat Durgan 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Mardin Barosu'nu ziyaret etti.

GÜNCEL
PAYLAŞ:
Ak Parti İl Başkanı Ali Dündar ve Kızıltepe İlçe Başkanı Murat Durgan'ın yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri Beşir Güneş, Hamit Ete, Bahar Ensari, Emin Demirel ve Süleyman Karahan'ın da katıldığı ziyarette Baro Başkanı Avukat Çelebi Araz'la yeni anayasa taslağı ile avukatların sorun ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Bir devletin vatandaşlarının güvenli, huzurlu ve refah seviyesi yüksek bir ortamda hayatlarını devam ettirebilmelerinin asli unsurlarından birinin adalet olduğunu dikkat çeken Dündar, "Adaletin tecelli etmediği bir ortamda, güven, istikrar, büyüme, kalkınma, zenginleşme, huzur gibi özlenen ve aranan kavramlar oluşmaz. Adaletin sağlanması ise ancak adil yargılanma ile mümkündür. Bu da savunma hakkının en iyi şekilde kullanılması ile sağlanabilir ki avukatlık müessesesi de savunma hakkının tecellisi adına çok önemli bir unsurdur. Ülkemizin ve milletimizin ortak değer ve çıkarları, devletin bölünmez bütünlüğü, milletin bekası gibi tartışılmaz kavramlar yargının unsurlarının tartışmasız ortak paydasıdır. Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan çaba gösteren; demokratik, sosyal ve hukuk devletinin devamının güvencesi olan adil davranan, adaletle hükmeden, ülkemizin çıkarlarını gözeterek hareket eden siz değerli avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlarım.”dedi.
Avukatlık mesleğinin, demokratik bir hukuk devleti olmanın temel şartı olan bağımsız yargı erkinin üç temel unsurundan biri olduğuna dikkat çeken Baro Başkanı Çelebi Araz da şuları söyledi:
"Bu manada adaletin sağlanması için en az mahkemeler ve savcılık makamı kadar önemli olan bağımsız savunmayı temsil eden bir meslektir. Adaletin sağlanması amacı ile yürütülen yargılama faaliyetinde sav, savunma ve hüküm kurumlarının üçü de önemli olsa da, bunların içinde avukatlık mesleğinin temsil ettiği savunma mesleği adalet için olmazsa olmazdır. Zira avukatın temsil ettiği savunmanın içinde olmayacağı her yargılama asla adaletli bir yargılama değildir. Avukatlık mesleği bir yanı ile kamu görevi iken diğer bir yanı ile halktır, vatandaştır, mağdurdur, sanıktır, mazlumdur. Bu manada avukatlık mesleği; bir yandan kamu görevi olarak kamunun menfaati ile vatandaşın vekili olarak halkın menfaatini adaletin hassas dengesinde tutup eşit olarak koruyup kollayabilen dünyanın ender, zor ve kutsal mesleklerinden bir tanesidir. Biz avukatlar, adaletin garantisi, mazlumun kapısı olan mesleğimizin geleceği için, hangi mücadelenin verilmesi gerekiyorsa bıkmadan usanmadan umutsuzluğa kapılmadan vermeye devam edeceğiz. Bu vesile ile başta merhum Diyarbakır Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi olmak üzere verdikleri onurlu hukuk mücadelesi nedeni ile öldürülen ve hakkın rahmetine kavuşmuş olup bugün aramızda bulunmayan bütün meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Partinizde görev yapan avukat arkadaşlarımızın da Avukatlar Günü’nü kutlar, mesleğimizin ve yargının tüm sorunlarının çözülmüş olduğu güzel günlere kavuşmamız dileği hepinize sağlık ve esenlikler dilerim."
Mardin Barosu binasında gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Baro Başkanı Avukat Çelebi Araz, Ak Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve ekibine teşekkür etti.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle