İyİ Parti'den Yardımcı Kaynak Genelgesini Denetleme Çağrısı!

Eğitim öğretim sezonunun başlaması ile birlikte İYİ Parti Mardin İl Başkanlığı yardımcı kaynak kitap konusunda Milli Eğitim Müdürlüğünün hassasiyet göstermesini istedi.

EĞİTİM POLİTİKA

İyi Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar'dan yapılan açıklamada, öğrencilere ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan kitaplar dururken öğretmenlerin bu kitaplar yetersiz deyip kaynak kitap arayışına geçmeleri özellikle dar gelirli ailelerin belini büktüğünü ifade etti.

İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar' 10.09.2021 tarihinde yaptığımız çağrı Ulusal ve Yerel medyada yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı 14 Ekim 2021 tarih ve 31628 Sayili Resmi Gazete de Kaynak Kitap istenmesinin Yasaklandığını ilan etti.

Akar, Resmi Gazete ile ilan edilerek Yasaklanmasına Rağmen Ülkemizde Bazı kitap yayın evleri bu kaynak kitaplarını basarak kırtasiyelere dagitarak Kırtasiyelerde öğretmenler vasıtası ile bu kitapları öğrencilere satmaktadırlar bu uygulamanın önüne geçilmesi ve durdurulmasını talep ediyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Akar, geçen yıl yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

"Öğrencilere ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan kitaplar dururken öğretmenlerin bu kitaplar yetersiz deyip kaynak kitap arayışına geçmeleri özellikle dar gelirli ailelerin belini bükmektedir. Kaynak kitap setleri ilkokul ikinci sınıf dahil  öneriliyor adeta dayatılıyor. Bu  kaynak setleri fahiş fiyatlardan başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı  kendi dağıtmış olduğu kitaplar şayet müfredatta yetersiz ise bu kitapları zenginleştirmeli ve yeterli hale getirmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı olmayan kitapların okullarda öğretmenler tarafından tavsiye edilmesi, Milli Eğitim bakanlığı bu uygulamadan haberdar mıdır?
Bilgisi dahilinde değilse Bakanlık  mufettişleri vasıtasıyla bir inceleme yapmaları halinde durum tespit edilecektir. Bu kitapları tavsiye eden ögretmenler  il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden veya  kendi okul müdürlerinden herhangi bir izin  almışlarmıdır? Herhangi resmi bir izin almadan kitapları tavsiye eden öğretmenlere herhangi bir yaptırım yapılacak mı? Eğitim/öğretim yılının oldukça sancılı bir şekilde açıldığı bu günlerde konunun enine-boyuna incelenerek sonuçtan kamuoyuna bilgi verilmesi talebimizdir. Kamuoyuna saygıyla arz ederim" diyerek sözlerini tamamladı. 

YORUMLAR

  • Tebrikler sayın Süleyman Akar

Yorum Ekle