Akdağ "Levha Kayıtsız Sigortacılık Suçtur"

Finansal İnovasyon ve Sigortacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaser Akdağ, yetkisiz ve levha kaydı olmayan işletmeler ile ilgili olarak yaptıkları çalışmaları açıkladı.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Akdağ, Mardin'de yaygınlaşan ve Sigortacılık mesleğine zarar vermeye başlayan merdiven altı veya korsan olarak tabir edilen işletmelerin çoğalmasından dolayı dernek üyelerinden gelen talepler neticesinde bağlı bulundukları ticaret odalarına üyeleri ile dernekleri adına ve şahsi olarak 5684 sayılı sigortacılık kanununa göre gerekli denetimlerin yapılması ve tedbirlerin alınması husus ile ilgili başvuruda bulunduklarını belirtti.

Akdağ, Derneklerinin talebi üzerine Ticaret Odasunda toplantı yapılması kararlaştırılmış ve yapılması gerekenler hususunda yetkiler ile yapılan toplantının neticesinde, farkındalık ve kamuoyu oluşması adına sigortacılık mesleğini icra eden acentelere ve diğer meslek grupları başkanlarına Ticaret Odası tarafından yazılı metin posta yolu ile iletildiğini vurguladı.

Akdağ, açıklamasında şyu ifadeleri kullandı: "Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı, Sigortacılık Özel Emeklilik ve Denetleme ve Düzenleme Kurumu (SEDDK), Ticaret Odası ve Mardin Valiliği’ne de talepte bulunarak, Sigortacılık ek işimiz değil tek işimizdir, Yetkisiz, Levha kayıtsız ve Vergi ödemeden Sigortacılık yapmanın suç olduğu belirterek denetim yapmalarını talep ettik. Mesleğimizin gelişimi ve saygınlığı için her bir meslektaşımızın üzerlerine düşen sorumluluklar hususunda gerekli hassasiyeti gösterecekleri inancındayım. Sinerjimizi mesleğimiz ile ilgili olan diğer problemlerim çözümü için kullanmamız gerektiğinin farkındayız, yerel problemlerden sıyrılıp bütüncül bir şekilde hareket edip sesimizin daha gür ve haklı taleplerimizin yerine getirilmesi üzerinde yoğunlaşmalıyız. Meslektaşlarımız ile yapmış olduğumuz bireysel veya farklı toplantı alanlarında aynı fikir ve düşünceleri paylaştıkları için kendilerine Finansal İnovasyon ve Sigortacılar Derneği (FİNSD) adına teşekkür ederim. Ticaret Odası tarafından acentelere ve diğer meslek kuruluşlarına posta ile iletilen metin aşağıya eklenmiştir.

KONU: Korsan Sigortacılar Hakkında

‘"Odamız sigortacılık meslek komitesi olağan toplantısında gündeme gelen şikâyetler doğrultusunda ele alınan kararlar sonucunda aşağıya yazılı olan metinin ilgili kuruluşlara gönderilmesi kararlaştırılmıştır.
TOBB’ne bağlı 5684 sayılı yasaya göre çalışan sigorta acentelerinin mesleki itibarları ve maddi kayıplarının olduğu tespit edilmiştir, bunların önlenmesi mesleki değer yargılarının yeniden kazanılması ve faaliyet yetkisine haiz olmayan ( nakliyeci, muhasebesi, emlakçı, galerici, trafik takipçisi, telefoncular, korsan iş yerleri ve ekran paylaşımı yapan acenteler) ile ticari ilişkisi olan acenteler var ise, ivedi bir şekilde korsan işletmeler ile çalışmalarına son vermeleri yasal bir zorunluluktur. Sigortacılık başlı başına bir meslek kolu olup ek bir iş değildir.
Sigortacılık mesleğini levha kayıtsız, vergisiz kaçak yolla yapmak suçtur. Odamız tarafından gerekli resmi merciler (Kızıltepe Kaymakamlığı, Vergi Dairesi, Kızıltepe Belediyesi) ile yapılacak olan denetimler neticesinde eksik ve tespit edilen yanlış uygulamalarla ilgili olarak cezai müddeiye uygulanacaktır. Mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli hassasiyetleri göstermeniz önemle rica olunur."

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle