Mardin Milletvekili Faruk Kılıç kimdir? AK Parti Mardin milletvekili Faruk Kılıç aslen Nerelidir?

Mardin milletvekilleri belli oldu. Mardin'de birinci sıra adayı olarak meclise giren Faruk Kılıç kimdir? Faruk Kılıç Aslen nerelidir?

BİYOGRAFİ

Faruk Kılıç 2 Mayıs 1974 Mardin ili Kızıltepe ilçesi Doyuran köyü doğumlu.

 

EĞİTİM HAYATI

İlk, orta ve liseyi Kızıltepe ilçesinde okuyan Faruk Kılıç, 1999 yılında İnönü Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında Malatya'da Refah Partisi il Gençlik kolları Eğitim Başkanlığını yapan Kılıç, dört yıl boyunca Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma Vakfın'da halkın seçmiş olduğu üye sıfatıyla görev yaptı. 

İŞ HAYATI

Mardin güç birliği çalışma platformu üyesi de olan Faruk Kılıç  Aytaç Et Ve Süt Ürünleri A.Ş'nin makarna fabrikasında muhasebe ve yöneticilik yaptı. Eurogaz Gaz Dağıtım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığını da yapan Kılıç özel sektörde halen sahibi olduğu Kılıçlar Tarım Ürn.İth.İhr.İnş.San.Ve Tic.Ltd.Şti. adı altında gübre, hibrit mısır tohumu, traktör yedek parça (Mardin, Batman ve Şırnak illeri) Bölge bayilikleri ile beraber akaryakıt ve LPG istasyonu işletmekte.

 

SİYASİ HAYATI

Aynı zamanda çiftçilikle uğraşmakta ve Kızıltepe'nin önde gelen aşiretlerinden Şüküran Aşiretine Mensup olan Faruk Kılıç, siyasi hayatında AK Parti'nin ilçe yönetimi, birim başkanlığı görevlerinde yer aldı.

26 Temmuz 2016 tarihinden AK Parti'nin Kızıltepe İlçe Başkanlığına getirilen Kılıç, iki dönem AK Parti'den milletvekili aday adaylığı için başvurdu. 

23 Kasım 2018 tarihinden beri AK Parti Mardin il başkanlığı görevini üstlenen Faruk Kılıç, aynı zamanda bir çok sivil toplum örgütündende de yer aldı.

MÜSİAD Mardin'in kurucuları arasında yer alan Faruk Kılıç, İlim Yayma Vakfı ile Birlik Vakfı Mardin Şube yöneticiliği de yaptı.

İŞTE AK PARTİ'DE ÖNEMLİ İSİMLERİN ADAY OLDUĞU İLLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti listelerde yazar, entelektüel gibi sürpriz isimlerin de yer alacağını belirtmişti. İl ve belediye başkanlarının yer aldığı AK Parti'de yeni yüzler de aday olarak gösterildi.
Yeni yüzlerin yanı sıra tecrübeli isimlerin de yer aldığı Faruk Çelik Artvin, Lütfi Elvan Mersin, Nihat Zeybekçi Denizli, Ömer Çelik, Adana, Abdülhamit Gül Gaziantep'ten aday oldu.
MHP kurucu lideri Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş Ankara'dan ve TBMM esi Başkanı Bülent Arınç'ın oğlu Mücahit Arınç Manisa'dan aday olacak. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Diyarbakır'dan aday gösterildi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ankara'dan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş İstanbul'dan.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kayseri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Osmaniye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Şanlıurfa.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Diyarbakır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Samsun'dan AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan İzmir'den aday oldu.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle