Aktüel Ürünler Kaldırılıyor Mu? Aktüel Ürünler Yasaklandı mı?

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge göndererek bazı ürünlerin satışını yasakladı. Peki aktüel ürünler de yasaklandı mı? İşte yeni market genelgesi ve detayları..

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Tam kapanma sürecinde fırsatçılığı engellemek adına zincir ve süpermarketlerde zorunlu ihtiyaç olarak belirlenen ürünlerin dışında satış yapılması yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

AKTÜEL ÜRÜNLERİN SATIŞI YASAKLANDI MI?

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler duyuruldu.

Buna göre, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Tam kapanma dönemi bitince marketler yeniden yasaklanan ürünlerin satışına başlayabilecek. 

Marketlerde hangi ürünler satılamayacak?

Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Marketler 7 Mayıs'tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak. 

Marketlerde hangi ürünlerin satışı serbest?

Gıda ve temizlik ürünlerinin yanısıra satışı serbest ürünler ise hayvan yemi, mama ve kozmetik ürünler (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç).

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle