Altın fiyatlarında son dakika! 39 yıl sonra ilk kez oldu! Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

Altın fiyatlarında son dakika gelişmesi! ABD enflasyonunun 39 yılın zirvesinde gelmesi ile birlikte altın fiyatlarında gerileme beklenirken tam tersi oldu.

GÜNCEL

Ons altın Fed'in olası faiz artırımının fiyatlamasını geride bıraktığı düşüncesiyle birlikte pozitif seyre yöneldi. Ons altın güne 1821 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1819 dolar, en yüksek de 1827 dolar seviyesini gördü. Ons altın 1826 dolar seviyesinde bulunuyor. Ons altındaki yukarı yönlü hareket iç piyasada doların zayıflamasına rağmen gram altını da pozitif etkiliyor. Gram Altın güne 795.6 liradan başladı. Gün içinde en düşük 793.5 lira, en yüksek de 801.1 lira seviyesini gördü. Gram altın 797 liradan alıcı buluyor. Öte yandan piyasa uzmanlarından altın fiyatlarıyla ilgili peş peşe tahminler geliyor. İşte altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmeleri...

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması! ABD enflasyonunun 39 yılın zirvesinde gelmesi ile birlikte altın fiyatlarında gerileme beklenirken tam tersi oldu. Ons altın yükselişe geçmeye başladı ve 1800 doların üzerinde denge bulmaya çalışıyor.

Küresel ekonomilerdeki enflasyon sorununu aşmak için merkez bankaları faiz silahını kullanmaya başladı. Dünya genelinde faizler artarken piyasa oyuncularının beklediği ana data ABD enflasyonuydu.

ABD enflasyonunun 39 yılın zirvesi olan yüzde 7 olarak gelmesiyle birlikte gözler Fed'e ve Altın fiyatlarına çevrildi.

Fed'in 2022 yılında 3 kere faiz artırması beklenirken gelen yüksek enflasyonla birlikte faiz artırım sürecini daha erkene çekebileceği ihtimali ortaya çıktı.

ABD'nin Koronavirüs sürecindeki parasal genişleme sürecinden parasal sıkılaşma sürecine geçmesiyle birlikte faizlerde yükseliş yapması bekleniyor. ABD faizlerinde yükseliş olması halinde piyasadan dolar çekileceği, yatırımların dolar tarafına kayacağı ve doların güçleneceği beklentisi doğmuştu.

Uzun süredir bu beklenti devam etmiş ve en son açıklanan tarihi yüksek enflasyonla birlikte düğüm çözülmüş oldu.

Beklentiler boşa çıkarken dolar diğer para birimleri karşısında değer kaybetti. Buna paralel olarak altın fiyatları ise yükselişe geçti.

Piyasalarda Fed'in uzun süredir parasal sıkılaşma sinyali vermesi nedeniyle altın tarafında fiyatlamaların gerçekleşmiş olduğunu ve bundan dolayı altın fiyatlarının yükselişe geçtiğine dair kanı oluşmaya başladı.

ONS ALTIN PRİMLİ SEYREDİYOR

Ons altın Fed'in olası faiz artırımının fiyatlamasını geride bıraktığı düşüncesiyle birlikte pozitif seyre yöneldi. Ons altın güne 1821 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1819 dolar, en yüksek de 1827 dolar seviyesini gördü. Ons altın 1826 dolar seviyesinde bulunuyor.

GRAM ALTIN DA GÜÇLENİYOR

Ons altındaki yukarı yönlü hareket iç piyasada doların zayıflamasına rağmen gram altını da pozitif etkiliyor. Gram Altın güne 795.6 liradan başladı. Gün içinde en düşük 793.5 lira, en yüksek de 801.1 lira seviyesini gördü. Gram altın 797 liradan alıcı buluyor.

1832 DOLAR DİRENCİ TEST EDİLEBİLİR

Ikon Menkul ons altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. 8 haftanın en yüksek seviyesi olan 1832 dolar direncinin takip edildiğini açıkladı.

Dün gün içerisinde 1814 destek bölgesinin hafif altına kadar gerileyen Ons Altın bu bölgeden gelen alımlarla bir miktar toparlasa da işlem günün ekside kapattı. Değerli madende 1814 bandı altında 100 günlük ortalama sonraki destek bölgesi olarak ön plana çıkmakta. Yukarıda ise son 8 haftanın en yüksek bölgesi olan 1832 seviyesi ilk direnç bölgesi olarak takibimizde kalmaya devam ediyor. Destekler: 1814-1799-1790 Dirençler: 1832-1840-1850

Altın Fiyatları açısından kritik olan ABD enflasyon verisi sonrası, dar bantta hareket eden ons altın fiyatı, yeni günde değer kaybında

25 Ocak akşamı büyük bir dolar pozisyonu mu alacak veya kripto paralarda yeni piyasalar çöküş mü yaşayacak yoksa altın mı yükselecek? Neler olabilir?
2022 yılı için çok dalgalı bir piyasaya yatırım yapıp pozisyon alın… Küçük yatırımcı kendini bu dalgalanmadan nasıl koruyabilir… Mutlaka herkesin 4 farklı üründen sepet yapması gerekiyor…Bu sepetin içinde TL olabilir, dolar olabilir, kripto para olabilir, altın olabilir…

Sepetinde çeşitlilik yapmayan, uzun vadeli yatırım yapmayan herkes zarar edecek… Öyle bir zarar edecekler ki akla hayale gelmeyen batışlar görebiliriz…

Bizim kültürümüzde şöyle bir şey var: Ben döviz aldım yattım, alım satım yapar kazanırım… Ben altın veya gümüş aldım ya da kripto paraya girdim, alırım satarım para kazanırım…

Net konuşuyorum; Bu düşünceye sahip olanlar 2022 yılında batacak… Ancak “ben gelenekçiyim, ne alırsam alayım uzun vadeli alırım’ diyenler kazanacak.

Kısa vadede “alım satım yaparım para kazanırım” diyenler batacak ve çok ciddi enkazlar oluşturacak…

Haluk Özdil, altın fiyatlarına ilişkin dikkat çeken tahminlerde bulundu. Özdil yaptığı açıklamada, "Ben hep elinizdeki toprağı satmayın demiştim. Satanlar oldu. Altını satıp birden zengin olacağını düşünenler var. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Altın iç dinamiklerinden kaynaklı yükseldi. Altının onsu 1829 doları gördü. ABD sürekli kağıt para bastı

Altın ons tarafındaki yükselme sistemsel bir çöküşün habercisi olabilir. FED artık altını baskılayamaz hale gelebilir. Altına kaçış başlayacak. Korktuğumuz felaket durum işte o zaman gerçekleşebilir. Yani bir gün bankalara gittiğimizde kapıların kapalı olduğu dönemleri görebiliriz.

FED’in en korktuğu senaryo. Bence sanki bu yaz belki ufaktan ya da bilinçli olarak küresel yapının da istediği kontrollü çöküş gerçekleşebilir. Dünyadaki küresel yansımayı göremezsek Türkiye’de durumu net göremeyiz.ABD ciddi anlamda sarsılıyor. Bugün Almanya’da ciddi bir bunalıma giriyor. Araba satışları orada da zorlanır hale gelecek" dedi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle