Altın fiyatlarında son dakika gelişmesi! Saat verildi! Altında tahminler peş peşe geldi! Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması! Altın fiyatlarında tahminler peş peşe geldi. Gram altın ve ONS altın için kritik gün. Saat belli oldu. Yarın saat 22.00’de altın ve dünya piyasalarının gözü Fed FOMC toplantısı sonrası Jerome Powell’dan gelecek açıklamalarda olacak. Fed’den bu toplantıda faiz artışı beklenmiyor. Ancak varlık alımlarının azaltılmasında 60 milyar dolar seviyesine inme ihtimalinin yanında, bu toplantıda varlık alımlarını tamamen durdurma kararı alma ihtimali de az da olsa var. Küresel hisse senedi piyasalarında düşüş gözlenirken risk iştahının azalmasıyla altına olan talep arttı. Öte yandan uzman isimlerden altın fiyatlarıyla ilgili peş peşe tahminlerde bulunuldu. İşte altın fiyatlarıyla ilgili tüm detaylar...

EKONOMİ

Geçtiğimiz güne 1835 dolardan başlayan ons altın, Fed kararı öncesi 1844 dolara kadar yükseldi ve 1841 dolardan kapandı.

Bugüne 1843 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda 1841 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1839 dolar, en yüksek ise 1843 dolar seviyeleri görüldü. Dün 794 liradan açılan gram altın, 801 lirayı aştı ve 798 liradan kapandı.

Son dönemde gram altın fiyatı düşük hacimle hareket ediyor. Gram altın bugün önceki kapanış seviyesine göre yatay bir seyir izleyerek 796 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 796 lira, en yüksek ise 803 lira seviyeleri görüldü. Gram altın 800 lira civarında hareketini sürdürüyor.

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Küresel hisse senedi piyasalarında düşüş gözlenirken risk iştahının azalmasıyla altına olan talep arttı.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan krizi tüm dünya dikkatle takip ederken, jeopolitik riskler yatırımcı davranışlarını etkiliyor.

Genel olarak riskli ortamlarda yatırımcılar güvenli liman altına yatırım yapıyor.

FED FAİZ ARTIŞI İÇİN NASIL ADIM ATACAK? 

Yarın saat 22.00’de dünya piyasalarının gözü Fed FOMC toplantısı sonrası Jerome Powell’dan gelecek açıklamalarda olacak. Fed’den bu toplantıda faiz artışı beklenmiyor.

Ancak varlık alımlarının azaltılmasında 60 milyar dolar seviyesine inme ihtimalinin yanında, bu toplantıda varlık alımlarını tamamen durdurma kararı alma ihtimali de az da olsa var.

Toplantı son dönemde artan enflasyonist baskılar nedeniyle belirgin bir biçimde şahinleşen Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımları görmek açısından son derece önemli olacak.

Bununla beraber ABD’de enflasyonun yüzde 7 ile son 40 yılın zirvesine çıkması Fed’in beklenenden önce şahinleşerek, 2022'de 3 ya da 4 faiz artırımı yapabileceği ihtimali güçlendi.

ONS ALTIN TOPARLANDI 

Geçtiğimiz güne 1835 dolardan başlayan ons altın, Fed kararı öncesi 1844 dolara kadar yükseldi ve 1841 dolardan kapandı.

Bugüne 1843 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda 1841 dolardan işlem görüyor.

Ons altında gün içerisinde en düşük 1839 dolar, en yüksek ise 1843 dolar seviyeleri görüldü.

GRAM ALTIN YATAY SEYİRDE 

Dün 794 liradan açılan gram altın, 801 lirayı aştı ve 798 liradan kapandı.

Son dönemde gram altın fiyatı düşük hacimle hareket ediyor.

Gram altın bugün önceki kapanış seviyesine göre yatay bir seyir izleyerek 796 liradan işlem görüyor.

Gram altında gün içerisinde en düşük 796 lira, en yüksek ise 803 lira seviyeleri görüldü.

Gram altın 800 lira civarında hareketini sürdürüyor.

“FIRSAT HAFTASI” 

Fed’in faiz kararını açıklayacağı kritik günün öncesinde Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten çarpıcı bir değerlendirme geldi.

Youtube kanalında, “10-11 lira bandında yüzde 50, 13,30 – 13,40 lira aralığında yüzde 25 dolar alımı yapan yatırımcı diğer yüzde 25 için Fed’i beklemeye devam ediyor.

Altın tarafında ise 620-630 lira seviyesinden yüzde 50, 770-780 lira seviyesinden yüzde 25 alım yapan diğer yüzde 25’i beklemeye devam ediyor” diyen İslam Memiş yatırımcılara şu tavsiyelerde bulundu:

Fed’e odaklanırken yatırımcı öncelikle şunlara dikkat etmeli: Fed’in mutlaka dolar varlıklarını olumlu yönde destekleyen şahin açıklamaları olacak. Önemli olan yüksek maliyetten döviz alan yatırımcı bu hafta ons altın tarafında bir fırsat yakalıyor. Özellikle gram altını 900-1000 lira seviyesinden alanlar altının ons fiyatı 1830 dolar seviyelerinde. Altın/dolar paritesi yapanlar şanslı olabilir. Altının ons fiyatındaki yükselişlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Altın/dolar paritesi yapmak isteyen yatırımcılar bu hafta son bir şans yakalıyor. O 900 - 1000 TL üstünde alım yapanlar maliyet düşürmek için bir fırsat yakaladı bana göre. Elinde altın bulunduranların maliyet düşürmek için son haftası.

ŞUBAT AYINDA ÇÖKÜŞ MÜ GELİYOR? 

ONS altın fiyatı için 1790 dolar seviyesinin altında rakamlar bekliyorum” diyen İslam Memiş, “1790 dolar altına düşüş hızlı olabilir. Rusya-Ukrayna yaşanırsa piyasaları bomba etkisi yaparsa ONS altın fiyatından yukarı hareketler görülür. Şu ana baktığımızda ise dar bant aralığına sıkışmış ve Fed’i bekleyen ons altın var karşımızda.

Yüksekten altın alanlar bu hafta çok dikkat etmeli. Maliyet düşürmek için bir fırsat yakalıyor. Gram altında son yüzde 25’lik yatırım için 750 devamında 720 lira seviyesini bekliyoruz. Önümüzdeki haftalarda hızlıca geri çekilen gram altın fiyatlarında öngördüğüm hızlı çöküşlerle birlikte 750 devamında 720 arasında geri çekilme bekliyoruz.

1450 TL seviyesi yıl içinde öngördüğüm fiyat. Şubat ayı için konuşuyorum. ONS altında 1750-1720 çok yakındır. İkinci çöküş gelecektir. Kısa vade orta vade uzun vade bilmeyenler boşuna takip etmesin” değerlendirmesini yaptı.

DOLAR KURUNDA SERT DÜŞÜŞ BEKLENİYOR 

Dolar kuru için de tahminlerini paylaşan İslam Memiş, sert düşüşlerin beklendiğini ifade ederek, “Dolar kurunda ikinci çöküşü beklemeye devam ediyoruz. FED burada ana direkt. Kolon olarak düşünün. Bu hafta çarşamba günü faiz kararını açıkladıktan sonra dolara bakacağız. 13,60-13,65 direnç seviyesi yukarıda 13,80 seviyesi. Bu bant aralıkları çıkış için bir fırsat sunacaktır” diye konuştu.

ALTINDA YÜKSELİŞ HAREKETİ GEÇİCİ

Eda Karadağ – Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı: Yeni yıla başladık ve yılın ilk ayını bitirmeye on gün kaldı. Ocak ayı içerisinde en çok konuşulan konu hiç şüphesiz ABD Merkez Bankası (Fed) oldu. Geçtiğimiz yıldan başlayan Fed hikayesi yeni yılda da son hız devam ediyor. Fed’in ne zaman faiz artırmaya başlayacağını bekleyen piyasalar, açıklanan veriler ve Fed üyelerinden gelen sözlü yönlendirmelerle beklentiyi şekillendirmeye çalışıyor.

Düşük faiz ortamının sona ereceği, likidite bolluğunun azalacağı, Fed’in gerekirse enflasyonu düşürmek için agresif bir şekilde faiz artıracağı bir ortamda Kasım 2021’den sonra yeniden 1840 dolar seviyesine doğru yükselen bir ons altın var. Altındaki bu yükseliş kafaları karıştırdı, çünkü piyasanın altına yönelik böyle bir beklentisi pek fazla bulunmuyordu.

Özellikle bu hafta, Fed tarafı sakin geçerken, piyasaların genelinde iştah zayıf ve jeopolitik riskler daha baskındı. Bu riskler arasında en önemlisi, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin sürmesi ve ABD’nin Rusya’ya sert ekonomik yaptırımlar yapacağına dair tehditler savurması oldu. Bu üçgen karşısında, riskli varlıklardan çıkışlar, güvenli limanlara doğru girişi destekledi.

En son pandemi nedeniyle piyasada riskin en yüksek olduğu dönemde, altında güvenli liman algısını konuştuk ve 2000 dolar seviyesinin üzerine doğru hareketin sürdüğünü gözlemlemiştik. Sonrasında 2000 dolar üzerinde kalamayan altın, kazançlarını kısa sürede geri vermişti.

Şimdi yeniden güvenli liman algısını konuşuyoruz ve şunu anlıyoruz. Altında bu hareket, yine “geçici” olacaktır. Jeopolitik risklerin azalmaya başlaması ve piyasada iştahın toparlanmasıyla, altında 1800 dolar ve altına doğru bir eğim görmeye başlayabiliriz.İkinci bir konu, ABD 10 yıllık tahvil faizi olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada enflasyon yükseliyor ve bunun için her ülke kendi politikasına göre mücadelesini veriyor. Enflasyonda kısa vadede düşüş beklenmese bile, piyasa bu yapılan sözlü yönlendirmeler karşısında yine de kararsız.

Tahvil faizlerine yansıyan bu durum bu hafta ABD 10 yıllığının yüzde 1,90 seviyesine doğru yükselmesine yol açtı. Sonrasında yeniden yüzde 1,80 seviyesinin altına doğru bir eğim görüldü. Kısacası, Fed’in faiz artırmaya başlaması ve enflasyonun beklendiği şekilde düşüş patikasına başladığını gösteren veriler açıklanana kadar, tahvil faizindeki dalgalanmalar sürecek gibi gözüküyor.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle