Altında yeni rekor belli oldu, tarih verildi! Altın fiyatları uçuşa geçti!

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Altın fiyatları uçuşa geçti. Altın fiyatlarında geçen hafta sert hareket görüldü. Perşembe günü 1 yılın dibini gören ons altın cuma günü ABD’den gelen kritik gelişme sonrası primlendi. Gram altın ise 990 lirayı aştı. Öte yandan pandeminin ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için merkez bankaları ultra genişlemeci para politikası uygulamıştı. Ancak bunun bir faturası oldu ve gevşek para politikası uygulamaları enflasyonu körükledi. Altın uzmanları ise gram altın için rekor tahminlerini güncelledi. Altın uzmanları gram altın için tarih verdi. İşte gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

EKONOMİ

Altın yatırımcılarının gözü kulağı 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısında olacak.

Fed’in politika faizini 75 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık bir artış da ihtimal dahilinde.

Eğer Fed beklentilerin üzerinde 100 baz puanlık bir faiz artışına giderse altın fiyatlarında baskı artabilir.

ONS ALTINDA SON DURUM NE?

Geçtiğimiz hafta cuma gününü 1727 dolardan tamamlayan ons altın 6 hafta sonra ilk kez haftayı yükselişle kapattı. Ons altın 5 haftadır negatif bir seyir izliyordu.

Ons altın bugün ise 1725 dolardan işlem görüyor.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Ons altının toparlanmasıyla birlikte gram altın cuma günü 991 liraya kadar yükseldi. Bin lira seviyesine doğru yönelen gram altın neredeyse 1 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Gram altın yeni haftanın ilk işlem gününde ise 986 liradan alıcı buluyor.

Spot altın, geçtiğimiz hafta 2021 Mart ayından beri en düşük seviyesini görmesi sonrası ABD tahvil getirilerinde yaşanan düşüşle toparlanmıştı.

Fed’in 1994’ten beri en yüksek faiz artışını gerçekleştirmesi sonrası para polikası yetkililerinin 26-27 Temmuz’da yapılacak toplantıda 75 baz puanlık ikinci bir artış kararı alması bekleniyor.

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers haftasonu yaptığı açıklamada ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” gerçekleştirmesi ihtimalini düşük gördüğünü söylerken bakanlık görevini yürüten Janet Yellen ise ekonominin büyük bir resesyonda olduğuna dair herhangi bir işaret görmediğini belirtti.

“Fed’in Temmuz toplantısında 75 baz puan artışı yapacağı senaryosunu esas alırsak, yakın vadede aşağı yönlü risklerin fiyatlandığını düşünüyoruz ancak uzun vadeli trend hala aşağı yönlü kalmaya devam ediyor” diyen Starndard Chartered Değerli Metal Analisti Suki Cooper, “Ancak aşağı yönlü risklerin bir kısmının yüksek enflasyon, resesyon endişeleri ve güvenli varlık arayışı nedeniyle azalması muhtemel” değerlendirmesinde bulundu.

“Önümüzde Fed olması nedeniyle dar bant aralığı geçerli olacak” diyen Memiş, bu dar bant aralığının dolarla altın alan yatırımcı için bir fırsat sunduğuna dikkat çekti.

“Altın pozitif yönde ve güvenli liman olmaya devam edecek” diyen Memiş, Fed’in enflasyonun önüne geçemeyeceğini belirterek “Bu da yıl sonuna doğru altının 2.000 dolar seviyesi üzerinde ataklar gerçekleştirmesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Memiş, jeopolitik riskler ortaya çıkması durumunda altında 2.000 dolar seviyesinin görüleceğini belirtti.

GÜMÜŞ SON ÇEYREKTE ATAĞA KALKACAK

Gümüşteki düşüşleri değerlendiren Memiş, “Yılın son çeyreğinde gümüşün performansı pozitif yönde olacak. Hem gram hem de ons bazında yeni rekorlar gelecek.

2022 yıl sonuna kadar 20 lira seviyesinde olacak” diye konuştu.

KADEMELİ ALIM TAVSİYESİ

Yılsonu beklentisini de söyleyen İslam Memiş, şöyle konuştu: “Gram altın eylülde 1.200 liraya yükselecek. Yılsonu içinse 1.450 lira öngörüm vardı ve bu devam ediyor.

GRAMDA HEDEF 1500 LİRA

Piyasayı dünyadaki küresel fon yöneticilerinin şekillendirdiğini ve yatırım araçları arasında sörf yaptığını dile getiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de “Tüm yatırım araçlarında zaman zaman fiyatı yükseltip zaman zaman da düşürüyorlar.

Şu anda da altın baskılanıyor ama aslında dünyada küresel riskler bitmedi. Yani ‘güvenli liman’ olan altının yükselmesi gerekirken, bu fonlar şu anda doları yükseltiyor” dedi.

20 LİRA MAKAS VAR

Altının şu andaki fiyatlardan işlem görmesinin inandırıcı olmadığını söyleyen Yıldırımtürk, “Bankayla serbest piyasa arasında 20 lira fark var ama işlem yapılmak istendiğinde yine aynı fiyata denk geliyor.

Zaten bu fiyatlar da kalıcı değil. Ağustos sonrası altının onsunun 1.950-2.050 dolar olacağını, dolar kurunun yükselmesiyle gramın 1.025-1.050 liraya yükseleceğini düşünüyorum.

Yani gramda 985-990 liralar alım için bir fırsat. Sene sonu gramda 1.500 lira beklentim var” diye konuştu.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın fiyatları 25 Temmuz günü kaydedilen verilere göre 1.621,96 lira alış ve 1.645,45 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

YARIM ALTIN

ALIŞ: 3.230,00
SATIŞ: 3.288,00

22 AYAR BİLEZİK

ALIŞ: 902,32
SATIŞ: 911,97

CUMHURİYET ALTINI

ALIŞ: 6.463,00
SATIŞ: 6.553,00

Gazete Vatan

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle