Altunkaya: Küresel salgın ve kuraklık fiyat artışlarına yol açtı

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bütün dünyada Covid-19 salgının yanı sıra küresel bir kuraklığın yaşandığına dikkat çekti.

EKONOMİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) hizmet binasında Mahsum Altunkaya başkanlığında bir araya gelen Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu, gündemi değerlendirerek sektörel sorunların çözümü yönünde karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2021 yılının son toplantısında, 2021 yılının 11 aylık hububat ve bakliyat ihracatını değerlendirilirken, sektörün sorunları da masaya yatırıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, “Pandemi ve küresel kuraklık insanlığı adeta tehdit ederken tedarik zincirinde yaşanan sorunlar ürün fiyatlarının sürekli yukarıya çıkmasına neden oluyor." dedi

Altunkaya, Türkiye genelinden yılın ilk 11 aylık sürecinde 8 milyar 215 milyon 42 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu süreçte Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ihracatçıların 2 milyar 667 milyon 780 bin dolarlık ihracata imza attığını ifade eden Altunkaya, kasım ayında ise bölgedeki ihracatçılar tarafından 306 milyon 129 bin dolarlık ihracatın geçekleştirildiğine bildirdi.

Altunkaya, yaşanan global krizin dünyanın bütün ülkelerinde derinden hissedildiğini ve şu an küresel bir krizin yaşandığına dikkat çekti.

“Covid-19 salgını fiyat artışlarına yol açtı”

Covid-19 salgını ile başlayan bu süreci şimdi de küresel kuraklığın tehdit ettiğini ifade eden Altunkaya, “Bu kriz insanlığın ortak sorunu. Pandemiyle birlikte insan iş gücünün sahaya yansımaması, ardından dünya genelinde yaşanan kuraklık ve ona bağlı olarak üretimdeki düşüş elbette sektörümüzü olumsuz etkilemektedir. Diğer taraftan üretimdeki düşüş, hammadde tedarikini zora sokmakta ve uluslararası tedarik zincirinde sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Sektörel ihracattaki artışın sevindirici olduğunu ifade eden Altunkaya, sektörün Covid-19 salgını nedeniyle yaşadığı sıkıntıların fiyat artışlarına yol açtığını vurguladı.

“Covid-19 salgınından üretim ve ticaret olumsuz etkilendi”

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde üretim faaliyetlerinin olumsuz etkilendiğini belirten Altunkaya, sektörde yaşanan fiyat artışları ile ilgili şunları ifade etti:

“Son dönemlerde gıda ürünlerindeki fiyat artışları dikkat çekiyor. Gıda ürünlerindeki fiyat artışları sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanıyor. Avrupa'da, Amerika'da, daha doğrusu dünyanın her tarafında yaşayan insanlar gıda fiyatlarındaki artıştan şikâyetçi. Çünkü pandemi döneminde gıda üretimi ve ticareti olumsuz etkilendi. Bugün Avrupa’nın dev şirketleri üretim sorunu yaşıyor. Tedarik zincirindeki gevşeme ve zaman zaman kopmalar bu krizi derinleştiriyor. Kısacası bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de hammadde sıkıntısı had safhada. Elbette bunun çözümü ve pandemi sürecinin sonlanması global bir hareketten geçmektedir." şeklinde konuştu.

“Kuraklık üreticiyi de ihracatçıyı da endişelendiriyor”

Covid-19 salgının etkisinin azalması ve tamamen yok olması ile birlikte tüm dünyada gıda ürünlerinin fiyatlarının yeniden makul seviyelere çekilmesini beklediklerini söyleyen Altunkaya, kuraklık tehlikesinin de sektörü olumsuz etkilediğini bildirdi.

Altunkaya, kış mevsimi başlamasına rağmen yeterli yağışın olmadığını, bu durumun üretici kadar ihracatçıları da endişelendirdiğine dikkat çekti.

Uluslararası tanıtımlar ve fuarlara öncelik vermeye devam edeceklerini ifade eden Altunkaya, gerek gıda fuarları gerekse ülke tanıtımlarını sürdürerek ürünlerin dünya pazarlarındaki payını arttırmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hububat bakliyat ihracatçılarının kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 64,2 artışla 306 milyon 129 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Altunkaya, 11 aylık süreçte ise bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 30,6’lık artışla 172 ülkeye toplam 2 milyar 667 milyon 780 bin dolarlık ihracata imza atıldığını ifade etti.

Ülke grupları bazında gerçekleştirilen ihracatta birinci sırayı 1 milyar 449 milyon 44 bin dolarla Ortadoğu ülkelerinin aldığına da dikkat çeken Altunkaya, ikinci sırada 706 milyon 518 bin dolarla Afrika ülkeleri ve üçüncü sırada 285 milyon 767 bin dolarla Amerika ülkelerinin yer aldığını bildirdi.

Ülke bazlı ihracatın liderliğini 828 milyon 461 bin dolarla Irak’ın sürdürdüğünü belirten Altunkaya, ikinci sırada 234 milyon 953 bin dolarla Suriye ve üçüncü sırada 175 milyon 526 bin dolarla İran’ın yer aldığını ifade etti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ihracatçıların gerçekleştirdiği ürün bazlı ihracatta ilk sırayı 535 milyon 803 bin dolarla makarnanın aldığını bildiren Altunlkaya, en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında ikinci sırayı 487 milyon 727 bin dolarla bitkisel yağların ve üçüncü sırayı da 465 milyon 957 bin dolarla buğday ununun aldığını belirtti.

Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 172 ülkeye  makarna, bitkisel yağlar, buğday unu, bisküvi-pastalık ürünler, kakaolu ürünler, yem çeşitleri, margarin, irmik, şeker ve şekerli mamuller, yağlı tohumlar ve mamulleri, bulgur, mercimek, nohut, baharatlar, zeytinyağı ve türevleriyle fasulye ve diğer ürünlerin ihraç edildiğini de sözlerine ekledi.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle