Anuk: Mardin'de her 10 kişiden 1'i engelli!

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle açıklamalarda bulundu. Başkan Anuk: Herkes kadar özgür bir yaşamın bütün engellilerin en tabii hakkı olduğunu söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Anuk: Herkes kadar özgür bir yaşamın bütün engellilerin en tabii hakkı olduğunu söyledi.

Türkiye’de nüfus orantısının önemli bir bölümünü engellilerin oluşturduğuna dikkat çekerek açıklamasına başlayan Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Mardin’de sadece sakatlar derneğine üyeliği bulunan engelli sayısının 16 bine aşkın olduğunu, il genelindeki genel engelli sayısının ise 87 bini bulduğuna işaret ederek, söz konusu engelli birey rakamının kentin nüfus aranının %10'una tekabül ettiğini söyledi.


Mardin'de yaşayan her 10 kişiden birinin engelli olduğuna vurgu yapan Başkan Anuk, Engellilerin sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hatırlanmakla yetinilmemesi gerektiğini savundu.

Başkan Anuk, “Uluslararası Engelliler Günü, 1992 senesinden itibaren her 3 Aralık günü değerlendirilen ve Birleşmiş Milletlerce kabul edilen bir gündür. Bu günün kabul edilmesindeki hedef, engellilerin toplumdan soyutlanmaması ve tüm insanların fiziksel özelliklerine bakılmaksızın eşit olduğu vurgulanmasıdır. Her yıl 3 Aralık günü engelliler adına faaliyet gösteren dernekler, federasyonlar, sivil toplum kuruluşları, gönüllüler toplumdaki önyargıyı kırmaya bu konuda toplumu bilinçlendirmeye çalışmaktadır. AK Parti'nin 19 yıldır devam eden iktidarı süresince engelli bireylerin sosyal sorunlarına el atarak engelli vatandaşların yanında olmuş, çıkarılan yasalar ve yapılan düzenlemelerle engelli istihdamı ve kazanımları hususunda önemli adımlar atmıştır. Çıkarılan yasalarla cumhuriyet tarihinin engelli dostu hükümeti olarak ismini yazdırmayı başaran AK Parti hükümetlerinden engelli bireylerin eksik bırakılan düzenlemelerin tamamlanması hususu ise halen gündemdeki yerini korumaya devam etmektedir." diye konuştu.

ENGELLİ BİREYLER SORUNLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR!

Türkiye'de nüfusun %12'sine tekabül eden engelli vatandaşlara bakış açısını değiştiren iktidarın AK Parti hükümetlerinin olduğunu ifade eden Başkan Anuk açıklamasının devamında; engellilerin yaşadığı sorunlar ve sorunların çözümüne yönelik  önerilere atıfta bulundu.

Başkan Anuk: "Üzülerek ifade etmeliyiz ki, Özellikle son birkaç yıldır uygulanan politikalarda engellilerin birçok hakkı fiilen görmezden gelinmektedir. Engellilerin haklardan yararlanması için istenen Sağlık Kurulu Raporuna ilişkin keyfi mevzuat değişiklikleri, Yönetmelikte yapılan değişikliklerle engel veya iş göremezlik dereceleri yeniden belirlenmekte ve bir çok engelli vergi indirimi, emeklilik, sürücü belgesi ve araç alımı gibi haklardan neredeyse yararlanılamaz hale getirilmektedir. Bu yöntemle yine birçok emekli engelli, yeniden istenen raporlar yüzünden emeklilik hakkını kaybetmekle karşı karşıya bırakılmaktadır. Yine evde bakım hizmetinden yararlanma olanakları ortadan kaldırılmaktadır. Engellilerin bırakın vergi indirimi ile araç almasını, artık sürücü adayı bile yapılamayacağından söz edilmektedir. Bu nedenle sürücü belgeleri iptal edilen engellilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Geliri olmadığı için muhtaçlık yardımı alanlar, hane halkı geliri ölçütü nedeniyle veya ailedeki bir kişinin dahi olsa SGK ile çalışması halinde bu yardımdan yararlandırılmamaktadır. Bütün bu sorunların çözüme kavuşacağına olan umut ve beklentilerimiz devam etmektedir" dedi

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle