Asgari Ücret ve Beklentiler...

Her yıl Aralık ayında dar gelirli çalışanın beklentileriyle yolu gözlenen asgari ücret, bu yıl hayat pahallılığının ve piyasalarda yaşanan sıkıntıların da etkisiyle son günlerin en çok tartışılan konusu oldu.

2022'de maaş alacak asgari ücretlilerin yaşam kalitesinin oldukça etkileyecek olan yeni rakamın açıklanması üzerine yapılan görüşmelerin neticesinde iki kez kararın çıkması ertelenirken nihayet, paydaşların ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir masa etrafında kamuoyuna açıklanmasıyla beklentiler de nihayete ermiş oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile "Bugüne kadar açıklanan rakamların fevkinde olacak" şeklindeki ifadeler beklentileri oldukça yükseltmişti zaten. Nihayet beklentilerin de üzerinde, yani %50'lik tarihi artışla 4 bin 250 tl'lik net maaş ile açıklama asgari ücretli çalışanların önemli bir bölümünü sevindirecek ve beklentilerini karşılayacak şekilde açıklanmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı dar gelirli çalışanları sevindirirken, diğer taraftan işverenlerin tepkilerine neden olan ve hemen hemen her yıl kaldırılmasa da hafifletilmesi yönünde demeçler verdikleri gelir ve damga vergisi de 2022 yılı itibarıyla tamamen kaldırılacağının müjdesini verdi. Aslında belki de merak edilen en önemli konuların başında da gelen bu sorunun çözümünde önemli bir adım atıldı. İşverenlerin her biri için 450 liraya tekabül eden bu rakamın kaldırılmasyla bir anlamda işverene de nispeten bir rahatlama sağlanmış oldu.

Doktorlara, öğretmenlere ve nihayet asgari ücretlilere yapılan zam kamu ve özel kurum ve sektörlerde çalışanların da beklentilerini oldukça yükseltmiş oldu. Cumhuriyet tarihinin en fazla zam rakamının verildiği asgari ücretlilerin beklentileri nispeten karşılanırken, geride kalan çalışanların beklentilerinin karşılanıp, karşılamayacağını hep birlikte göreceğiz.

Muhtarından, güvenlik korucusuna varana kadar çok geniş bir çalışan yelpazesine kapsayan asgari ücretlinin maaşına yapılan zam, piyasadaki fırsatçılar, stokçuların kontrol ve denetiminin arttırmasının önemini bir kat daha artırmış oldu. Zam'a zamla karşılık verildiği taktirde bir nebze de olsa nefes alacak olan asgari ücretlinin maaaşına yapılan zam beyhude olmaktan ileri gitmeyecektir. İnşallah etkilisiyle yetkilisiyle hep birlikte söz konusu bu fırsatçılarla mücadele edilir de pazarından, marketine, kasabından manavına varana kadar gerekli denetimler yapılır ise eğer, verilen zamlar dar gelirlinin boğazından geri alınmamış olur.

M. Yusuf Güneş

Muhammed Yusuf Güneş Mardin Life Yayın Grubu

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle