Aşı Olun

KÖŞE YAZISI

Covit 19 Pandemisi İnsanların başına gelmiş en kötü tablo olmazsa da içinde barındırdığı risk ve yapabilecekler göz önünde bulundurulduğunda yapabilecek potansiyele sahip olduğunu da söylemek isterim.

Böyle bir risk ile karşı karşıya iken akıllı insanların yapacakları ile akılsızların yaptıkları taban tabana birbirilerinden farklıdır.

Bilgiye dayalı ve bilinçli yaşayan, kendine saygısı olan ama bu saygıyı bencil temelinde yaşamayan insanların “karşıdakine duyduğu saygı kadar kendine saygısı vardır;” yaklaşımı benim vazgeçilmez düsturum olduğunu söylemek isterim.

Başımızın üstünde demoklasın kılıcı gibi duran böyle bir canavarın ereğine ulaşmaması için böyle bir riskin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engeli cahillik veya bilgi sapağındaki tercihimiz olduğunu söylersem duygusal davranmamış olur. Bilgiye kafa tutan mideden konuşmaların peşine takılanların hastalık kaynağı olmaya devam etmelerini söyleyebilirim.

Bakın İspanyol gribi 1918-20 de 20 milyon insan öldürmüş ve dünya nüfusunun %5 ine tekabül ediyor. Hiv - Aids 32 milyon insan öldürüyor. Kara veba 1346-50 de 50 milyon insan öldürüyor dünya nüfusunun 3/1 ini öldürüyor. Justin vebası 542-42 de 200 milyon, dünya nüfusnun %60 a yakın insan öldürüyor. M.Ö 10 000 de ise dünya nüfusunu 2 000 000 indiriyor buna Amerika kıtasının nüfusu dahil değil. Bizim bu kötü sonuçları istatistiklere dökmememiz için dikkat etmemiz lazım ve bilime bu kadar zaman ayırıp saha çalışması yapanların yaptıkları açıklamaları dinleyelim.

Bilindiği gibi bir tek bu hastalık için aşı kulanılmamaktadır. Boğmaca aşısı veya Verem aşısı, grip, kolera vs,vs bunlardan belki en yaygın kullanılan Tetanos aşısı olduğunu söylemek isterim. Bunların vücutta oluşturdukları antikorlar sayesinde hastalık ya geçirilmiyor veya çok hafif atlatılıyor.

Covide karşı çıkarılan spekülasyonlara bakıldığı zaman hiçbir tanesi bilgiye bilimsel araştırma sonucu yapılan bir yorum olduğunu söylemek mümkün değildir. Tekrar ediyorum yapılan yorumların hepsi bilimsel araştırmalar sonrası yapılmış bilgiye dayalı açıklamalar değil.

Bizde hastalık bu kadar yaygın olması aşıya karşı spekülasyona inan insanların bir tek kendilerine değil birde karşıya zarar verdiğini bilmeyen cahillikler sonucu geliştiğini üzülerek söylemek isterim.
Bizim kullandığımız bir söylemi tekrar etmekte sakınca görmüyorum “Hastalık öldürmez cehalet öldürür” Covit te de geldiğimiz düzey? Ölenlerin %85 aşısız insanlardan olduğunu düşündüğümüzde çok ciddi risk altında olan ve sevenlerim var diyen insanların; sevenlerinin gözlerini yollarda bırakmaması için aşı olmaları ve temizlik ile korunma koşullarına mutlaka uymaları gerekmektedir.

İnsanların tercih veya inançtan öteye bir zorunluluk ile karşı karşıya, bilgiye dayalı isteğin yerine getirilmesiyle karşı karşıya olduğunu bilmesi gerekir.

Ya doğruyu yapıp bilimin gösterdiği bilgiyle donanımlı yoldan yürüyüp önce kendini daha sonra çevreni korumak için aşı olacaksın veya karnından konuşanların (kimi komplo teorilerini aratmayan söylemlere taş çıkarırcasına absürt şeyler) peşine takılıp önce kendini sonra da çevreni risk edip, heder edip hastalık kaynağı olmaya devam edeceksin.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle