Aşiret düğünleri için alınan kararlar Mardin'de uygulanmalı!

Bol takılı aşiret düğünleriyle sık sık gündeme gelen Hakkari'de bir araya gelen aşiretin ileri gelenleri, maddeler halinde aldıkları tasarruf metnini imzalayıp, hazırladıkları manifestoyu örnek teşkil etmesi açısından paylaştılar. Hakkari'de alınan kararlara destek vermek amacıyla sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter, aynı kararların Mardin'deki aşiret düğünlerinde de uygulanması için çağrıda bulundu.

GÜNCEL

Hakkari'de bir araya gelen Pirosi aşiretin kanaat önderleri aldıkları kararlarla düğünlere bir takım sınırlama getirdi.

Bölgede bulunan Pirosi aşireti, düğünlerdeki birçok abartılı masrafın kaldırılması konusunda verdikleri kararlarla anlaşma sağladılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde, aşiretlerin yaptığı abartılı düğünler nedeniyle gençler evlenmekte zorluk çekerken Hakkari’de yer alan Pirosi aşireti aldığı kararla bunun önüne geçti.

Aşiret adına Mustafa Ölmez (Hacı Muhammed oğlu), Hacı Muhammed Akdoğan (Taha oğlu), Hacı İmam Sedik Akdoğan, İmam İsmail Yiğit, Hacı Hüseyin Akdoğan (İmam Ali’nin oğlu) imzasıyla alınan kararlar şu şekilde:

"Damat tarafından hediyeler istenmeyecek"

“Düğünlerimiz bir gün olacak. Kına aile içi yapılacak. Gelin kuaföre gitmeyecek, istenirse kuaför eve getirilecek. Gelinlik isteğe bağlı olacak. Damat tarafından sandık ve sandık içi olarak sayılan para götürülmeyecek. Gelin tarafından böyle bir talepte bulunulmayacak. Damat tarafından hediyeler istenmeyecek. Gelin tarafından getirilen seccade çorap ve kese gibi hediyeler dağıtılmayacak.

Damat tarafından nişan ve kına törenlerinde dağıtılan kek ve meyve suyu dağıtılmayacak, baklava veya başka tatlı götürülmeyecek. Kız düğünlerinde sadece yakın akraba davet edilecek. Gelin adayının ziyaretleri sadece aile içi olacak. Çeyiz dizme etkinliğine hediyeler götürülmeyecek. Şehir dışındaki uzak mesafe düğünlerine katılım zorunlu olmayacak. Damadın hediyesi gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacak. Kız tarafı altın konusunda herhangi bir miktar belirlenmeyecek. Damat tarafından getirilen altın miktarına itiraz edilmeyecek.

BU KARARLAR MARDİN'DE DE UYGULANMALI!

Alınan kararları aşiret düğünlerinin manifestosu olarak basın mensuplarıyla paylaşan Hakkarili kanaat önderlerinin çağrısına ilk destek Mardin'den geldi.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şefif Öter, Kibir, Gösteriş ve Şov kültürünün her geçen gün önü alınamayacak hale geldiğini, buna biran önce son verilmesi için herkesi duyarlı olmaya davet etti. 

Hakkari'de alınan kararların Mardin'de de uygulanması gerektiğine dikkat çeken Öter, herkesi duyarlı olmaya davet ederek, sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

"Öncelikle bu kararı alan, Hakkari’de yaşayan Pirosi aşiretini kutluyoruz. Toplum olarak yaşadığımız ciddi hayat pahalılığı ülke Nüfusumuzun yüzde sekseninden belki biraz daha fazlasını oluşturan, orta ve dar gelirli insanlarımızı her yönüyle olumsuz etkilediği bu süreçte; Pahalılık gençleri adeta evlilikten uzaklaştırmış. Kibir, Gösteriş ve Şov kültürünün son zamanlarda yaygınlaştığı düğün maliyetleri Milyon Liraları bulabiliyor. Herkeste bu para miktarı yoktur. Düğün masrafları bu şekilde devam ederse birkaç zengin dışında kendi halinde zar, zor ekmeğini kazanan gençler evlenemeyecek, genç kızlar evde kalacak! Kutsal olan aile kurumu temelden sarsılacak, Toplumun manevi değerleri sarsılacak. Bu kaygılarla Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak Çağrımız; Mardin genelinde yaşayan aşiret liderlerimize, kanaat önderlerimize, sivil toplum örgütlerimize, eğitimcilerimize ve tabi ki DİN âlimlerimize diyoruz ki. Hakkari’de yaşayan Pirosi aşiretinin aldığı kararların aynısının Mardin ilimizde de uygulanması için gerekli kararları lütfen biran önce alın. Alınacak böyle bir karar insanlık adına tarihi ve hayırlı bir görev olacaktır."

Düğün bank! Damada 3,4 milyon TL, geline kilolarca altın - TakvimDüğün bank! Damada 3,4 milyon TL, geline kilolarca altın - TakvimDÜNDAR AŞİRETİNİN SARI GELİNİ‏Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'YASAKLADILAR! DÜĞÜN KARARLARI İMZALANDI GELİN KUAFÖRE GİTMEYECEK ALTIN MİKTARINA İSE...' görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi ve yazı görseli olabilir

YORUMLAR

 • Ölmekte feadalizmin yeniden direnmesiyle .sonradan görmelerin geçmişte çektiği yokluğun acısını tefecilik,faizciklikle elde ettikleri sermayeyle işi parayla itibara dönüştürmek için döğün takkılarıyla kendilerini öne çıkartmaktalar
  Böylelikle imkansızlıklar dahilinde evlenmekten gençler evde kalmakta yada dışarıdan evlenmekteler.
  Çaresizlikten internet üzeri buluşma evlilikleriyle oluşan durumla çoğu kaçmayı da göze alıyor bir daha dönmemek üzere ailelerce red edilmektedir.Fışarda yapılan evliliklerin çoğu da boşanmalara meydana gelen çocuklarda işin acı faturasını çekmekteler.
  Eğer ki devlete bu döğün takılarını maliye denetimine tabi tutarsa bu nisbeten çözülür.
  Kimi zamanda bu takılar kiralanarak reklama dönüştürülmek tesir.
  Her yönüyle artık bu mesele ciddi anlamda bir toplumsal yaraya dönüş durumda ve müdahale edilmelidir.

  Bizimkiler ance tefecelik faiz çek bu kul. Haki yeme gibi şeylerle ilglenirler

Yorum Ekle