Aşk-ı Memnu - Halid Ziya Uşaklıgil Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Aşk-ı Memnu kimin eseri? Aşk-ı Memnu kitabının yazarı kimdir? Aşk-ı Memnu konusu ve anafikri nedir? Aşk-ı Memnu kitabı ne anlatıyor? Aşk-ı Memnu kitabının yazarı Halid Ziya Uşaklıgil kimdir? İşte Aşk-ı Memnu kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Halid Ziya Uşaklıgil

Yayın Evi: Yakamoz Yayınları

İSBN: 9786053849452

Sayfa Sayısı: 400

Aşk-ı Memnu Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu sayfa, bu mutluluklar, güneşler vaat eden sayfa o kadar umutsuz ve gözyaşlarıyla harap olmuş sayfalardan sonra geliyor, onların acılıklarına öyle parlaklık ve neşe ile son veriyordu.

Aşk-ı Memnu’nun ihtiras ve trajedi dolu satırları her dönemde ilgiyle okunmuştur.

Halit Ziya Uşaklıgil’in edebiyatı açısından da doruk nokta kabul edilen, Yasak Aşk’ı birçok karakterin dünyasından görebileceğimiz, edebiyat tarihimizin en önemli eserlerinden Aşk-ı Memnu, yazarın üslubuna müdahale edilmeden günümüz Türkçesine uyarlanmış hâliyle okuruyla buluşuyor.

Aşk-ı Memnu Alıntıları - Sözleri

 • Düz dediğin yolların hep tümsek.
 • "Sanki çaresiz ruhu kendisini aldatan kalbin ihanetinden intikamını ondan uzak kalmakta buluyordu."
 • "Işte şimdi bu görkemli, odanın servetleri içinde siyah mermerlerle örtülmüş bir mezarda diri diri gömülmüş gibiydi. Nefes alamıyor, boğuluyordu; bu mezardan çıkmak, yaşamak, sevmek istiyordu."
 • "Hayatında yalnız bu eksikti; fakat hayatta her şey bundan ibaretti: Sevmek."
 • "Şimdi istiyorum ki sabahtan akşama kadar odamızda okuyalım, okuyalım. Okumak hiç bitmesin."
 • Bilir misin azizim? Ağlamamak için gülüyorum.
 • Lakin,Yarabbi! Anlasanıza, ölüyorum.
 • Bilsen,seni ne kadar seviyorum!Sen de beni seviyor olsan,bundan emin olmak mümkün olsa...
 • "Her ateş hızını alınca söner."
 • "Lakin asıl şiir kadınlardır, bu çiçeklerden teşkil edilerek odanızın yaldızlı hücrelerinde narin çiçekliklerde güzel kokulu anılarıyla size gülümseyen demetlerdir. "
 • "Hayat bu muydu? İki kalbi kendi hallerine bırakmamak bu hayatın zalim bir kanunu muydu ?"
 • "Bu gözyaşları ona bir canlılık müjdesi getiriyor gibiydi."
 • "..öyle bir aşk istiyordu ki onun ruhunda kendinden geçiren baygınlıklar bıraksın..."
 • ".. evet anlamalıyım ki ölenler ölmüştür, artık onlardan hiçbir şey beklenemez..."

Aşk-ı Memnu İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Aşk-ı Memnu'nun romanını da okudum, dizisini de izledim. İnsanlar orada bölünmüş aile yapısını, amcasını aldatan bir yeğeni, eşini aldatan bir kadını görüyor. Hatta daha da ileri giderek Behlül'ü Bihter'in baştan çıkardığını söylüyorlar. Halbuki hikaye, toplumun kadına bakış açısını muhteşem bir ustalıkla gözler önüne seriyor. Gelin bir de hikayeye şu açıdan bakın: 50 yaşlarında bir adam, kendi kızından yalnızca birkaç yaş büyük bir kızla evleniyor. Öyle bir zamanlama ki hem kızın babasının ölümünden kısa bir süre sonra hem de kız, annesinin babasına olan ihanetinden ötürü annesinden nefret ederken, onu suçlarken.. Çok manidar değil mi? Adnan Bey, kızı yaşında bir kıza göz dikmenin bedelini ödedi, kızın en zayıf anında, bir baba figürüne en çok ihtiyaç duyduğu anda ondan faydalandı. Ama insanlar bunu tamamen göz ardı etti ve Bihter'i suçladı. Bihter, Behlül'den uzun süre kaçmaya çalıştı, reddetti. Behlül sürekli hep bir şekilde üzerine gitti. Dediler ki "Bihter'in bu davranışı Behlül'ü ayartmak içindi." Ama Bihter geri durmasaydı, yine kötü kadın gözüyle bakacaklardı, nitekim baktılar da. "Adnan'la evlenmeseydi" diyeceksiniz, kız babasının, annesinin ihaneti yüzünden öldüğünü düşünüyor ve ondan nefret ediyor. Adnan'la evlenmeseydi nefret ettiği, dahası sızlanmaktan başka bir iş yapmayan bir kadınla aynı evde yaşamaya mahkum kalacaktı, dahası kalan borçlar için annesinin utanmadan babasını suçlamasını duyarak yaşayacaktı. Adnan'la evlenmek onun için bir çıkış oldu. Ama hayır, toplumun gözünde suç olan bu, bir adamın kızı yaşında kadına göz dikmesi değil! Olanların vicdan azabını, hayal kırıklığını, acısını Bihter tek başına üstlendi. Adnan mutluydu, Behlül mutluydu, umursamadan devam ettiler ama Bihter öldü ve şimdi hala bir şekilde Bihter'i suçluyorlar. Çünkü suçlu olan daima kadın, öyle değil mi? (Gülce ERİŞMİŞ)

SPOILER ICERIR.OKUYUNCA KIZMAYIN:))): İncelemem ciddi spoiler içerir. Gerçi herkes az buçuk bu hikayeyi biliyordur. Aşk-ı Memnu öncelikle yazar harika bir dil kullanmış okurken çok keyif aldığım bir roman oldu.Çay demlemek istedigim yazarlar arasına girdi. Kitaba gelecek olursak 50 yaslarinda Adnan Bey adında iki çocuk babası eşi hastaliktan öldükten sonra Bihter diye kızıyla hemen hemen yaşıt biriyle evlenir. Kitapta dönem kitabı olduğu için herkes çarşaflı şık giyinimli diziyle alakası yok. Bihter Adnan beyi sevmeden evlenir çünkü mal mülk başını döndürür bunun için evlenir. Evliliginden 1 yıl sonra kendini sorgular ben bu adamı sevmiyorum diye. Daha sonra pislik Behlül Bihter'i kandırır ve aşık eder kac defa beraber olurlar. Behlül bir süre sonra kendini sorgular ve Bihterden kaçar . Sırf kaçmak için Nihal'le evleneceğini söyler. Daha sonra Behlül bir kağıt düşürür ve herşeyi Nihal okur öğrenir. ((Nişanlısı aslında üvey annesinin gizli aşığı.)) Daha sonra Beşir de aslında herşeyin farkındadır ve Adnan beye anlatir. Bihter o sırada kocasının tabancasıyla kalbine tek kurşun ederek öldürür kendini. Behlül kaçar,Bihter ölür. Burda gercekten bir aile faicasi okudum.Dili üslubu ne kadar güzel olsa bile hayatta da karşımıza çıkan hatta bu olayların çoğaldığı bir dönemdeyiz.Kim kimle belli değil. Herkes nefsini bir kenara bırakmalı ben böyle yapıyorum ama sonrası ne olacak demeli. Nefsimizin kurbanı olmamak dilegiyle. Allaha sığınalım. Keyifli okumalar.:)) (Sema)

Elim koptu yazarken, okuyup paylaşırsanız sevinirimm: Hepimizin okuduğu, izlediği, en azından repliklerine hakim olduğu eser... Bihterin babası yaşında ki Adnan ile evlenmesi, fakat Adnan'ı oğlum dediği Behlül ile aldatması... Peki gerçekten böyle mi? Benim gözümde her zaman Behlül daha fazla suçluydu, ama böyle derin işlenmiş bir romanda suçu tek bir kişiye yüklemek saçmalık olur. Adnan, kızı yaşındaki bir kadınla evlendi. Bihter'i hiç aileden biriymiş gibi hissettirmedi. Ki final bölümüne dikkat ederseniz, ”Sen benim oğlumdun” dedi Behlül'e, dönüp yerde kanlar içinde ki Bihter'e bakmadı bile. Nihal, Kardeş gibi büyüdükleri Behlül'e aşık oldu "gerçek kuzen değiliz" bahanesinin arkasına sığındı. Firdevs, Hırsı ve para gözlülüğü ile herkesle oynayabileceğini zannetti, ama elinde sandığı ipler boynuna dolandı. Bihter ve Behlül.... Bihter aslında Adnan'ı babasının eksikliğini tamamlamak için sevdi. Yani ikisi de babası gibi sevdikleri birine ihanet ettiler. Behlül de kardeşi gibi gördüğü Nihal ile, sırf amcasının imkanlarından yararlanabilmek için birlikte oldu. Eh bu karmaşa da ne mi oldu? Bu hikayede yanan Bihter oldu. Her acısında "Sen Bihter Ziyagil'sin" diyip güçlü kalmak zorunda bırakılan Bihter'in mezar taşında Bihter Yöreoğlu yazdı... Aslında herkesin hayatından geçen bencil, cesaretsiz bir Behlül vardır. Bizi öldüren kendi yaşayan. Ve, Bihter aşkından kendisini öldürecek cesur, Behlül mezarının başında seni seviyorum diyemeyecek kadar korkaktı... Bihter ölür, Behlül kaçar... (mekselina)

Aşk-ı Memnu PDF indirme linki var mı?

Halid Ziya Uşaklıgil - Aşk-ı Memnu kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Aşk-ı Memnu PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir?

Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu'nun yazarıdır.

Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun Sultan Reşat devri Mabeyn Başkatibi (1909-1912), ve Ayan Meclisi üyesidir.

İstanbul'un Eyüp semtinde doğdu. Babası halı tüccarı Halil Efendi, Uşak'tan İzmir'e göçmüş varlıklı bir ailedendi. Halit Ziya, o sırada İstanbul'a yerleşmiş olan Halil Efendi ile Behiye Hanım'ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Mahalle mektebindeki ilk eğitiminin ardından Fatih Askeri Rüştiyesi'ne devam etti. 93 Harbi'nin başlaması ile Halil Efendi'nin işleri bozulunca aile, İzmir'e yerleşti ve Halit Ziya öğrenimini İzmir Rüştiyesi'nde sürdürdü. Ardından İzmir'de Ermeni Katolik rahiplerinin çocukları için kurulmuş yatılı bir okula devam ederek Fransızcasını geliştirdi; Fransız edebiyatını yakından tanıdı. Fransızca çeviri denemeleri yaptıktan sonra henüz öğrenci iken ilk yazılarını yayımlamaya başladı. Önce İzmir çevresinde kendini tanıttı. Bazı edebi yazılarını İstanbul'da Hazine-i Evrak adlı önemli bir dergide "Mehmet Halid" adıyla yayımladı. Son sınıfta iken okuldan ayrıldı, babasının kâtibi olarak iş yaşamına başladı. Aynı yıl, Bıçakçızade Hakkı ve Tevfik Nevzat adlı arkadaşlarıyla Nevruz adlı bir dergi yayımlamaya girişti. 10 sayı kadar yayın hayatında bulunan ve İzmir'in ilk edebiyat dergisi olan bu dergide çeviri şiir ve hikâyeler, mensur şiirler, bilimsel yazılar yayımladı. Babasının yanındaki işi edebiyat merakı ile bağdaştıramadığından farklı bir iş aradı. İstanbul'a giderek hariciyeci olmak için başvurdu; başvurusu kabul edilmeyince İzmir'e döndü. İstanbul'da bulunduğu süre içinde Fransız edebiyat tarihi ile ilgili olarak uzun süredir yazmak istediği kitabı yazdı. Garbdan Şarka Seyyale-i Edebiye: Fransa Edebiyatının Numune ve Tarihi adlı kitabı 1885'te 84 sayfa olarak basıldı. Bu eser, onun basılan ilk kitabıdır ve Türkçede basılmış ilk Fransız edebiyatı tarihi olma özelliği taşır. İzmir'e döndükten sonra İzmir Rüştiyesi'nde Fransızca öğretmenliği yaptı, öğretmenliğe devam ederken Osmanlı Bankası'nda çalışmaya başladı. İzmir İdadisi'nin açılmasından sonra öğretmenliğe bu okulda devam etti; Fransızcanın yanısıra Türk edebiyatı dersleri verdi.

 

Halid Ziya Uşaklıgil Kitapları - Eserleri

 • Mai ve Siyah
 • Aşk-ı Memnu
 • Bir Ölünün Defteri
 • Kırık Hayatlar
 • Ferdi ve Şürekası
 • Nemide
 • Bu muydu?
 • Ferhunde Kalfa
 • Sefile
 • Fena Bir Gece
 • Hikaye
 • Bir Acı Hikaye
 • Sade Bir Şey
 • Aşka Dair
 • Kırk Yıl
 • Mai Yalı
 • Bir Yazın Tarihi
 • İzmir Hikayeleri
 • Ruhun Lisanı
 • Bitmemiş Defter
 • Saray ve Ötesi
 • Kadın Pençesi
 • Kar Yağarken
 • Solgun Demet
 • Onu Beklerken
 • Bir Hikaye-i Sevda
 • İhtiyar Dost
 • Bir Şi'r-i Hayal
 • Mensur Şiirler - Mezardan Sesler
 • Saklanan Düşman
 • Füruzan
 • Kâbus
 • Nesl-i Ahir
 • Sepette Bulunmuş - Hepsinden Acı
 • Hepsinden Acı
 • Bir Başlangıcın Sonu
 • Kırık Hayatlar 1. Cilt
 • Sanata Dair
 • Kırık Hayatlar 2. Cilt
 • Küçük Fıkralar
 • Bir Muhtıranın Son Yaprakları
 • Valide Mektupları
 • ذكريات راحل
 • Papağan Halit
 • Yarın Kardeşler
 • Sanata Dair Cilt 2
 • Sanata Dair Cilt 1
 • Saray ve Ötesi
 • Garp'tan Şark'a Seyyale-yi Edebiyye
 • Almanya Mektupları

Halid Ziya Uşaklıgil Alıntıları - Sözleri

 • Ben mutsuz, kendi kendimden, hayatımdan, geleceğimden kuşku duyan bir gencim. (İzmir Hikayeleri)
 • "Zengin olmamakla beraber eline geçen bütün parayı elbiseme, harçlığımı harcar, üç gün sonra para istesem hiç itiraz etmez.." (Aşka Dair)
 • "Lakin asıl şiir kadınlardır, bu çiçeklerden teşkil edilerek odanızın yaldızlı hücrelerinde narin çiçekliklerde güzel kokulu anılarıyla size gülümseyen demetlerdir. " (Aşk-ı Memnu)
 • "Zaten hiçbir zaman kendisi için alelade bir hayattan fazlasını tasavvur etmemişti. Ta çocukluğundan beri zevkleri sade, emelleri ufaktı." (Mai Yalı)
 • mazi ve istikbal aynı ömür kitabının iki sahifesidir, birini yırtmak diğerini natamam [noksan] bırakmak demektir; hele ikincisini yazmak isteyenler birincisini okumamış, görmemiş bulunurlarsa yazacakları bî-asıl bir hurafeden [temelsiz bir saçmalıktan] ibaret kalır. (İhtiyar Dost)
 • Sen yalnız benimsin, başka hiç kimsenin olamazsın. Ben bütün içim kaynayarak, bedenimin en küçük parçasına kadar titreyerek senin isteğinle doluyum. Gece gündüz, uyurken uyanıkken gözlerimde kafamda yalnız sen varsın. Anlıyor musun? ... Hep senin için yaşıyorum; ama senin için ölmesini de bilirim. (İzmir Hikayeleri)

 • Hâlâ yaşamaktadır lâkin bir yarısını mezara gömmüş bir vücut nasıl hayatta bulunursa öyle... (Hikaye)
 • Bir muaşakadan [aşktan] alınan lezzet mahvolur, lâkin bir validenin badi-i felâketi [felâket sebebi] olmaktan mütevellit [ileri gelen] azab-ı vicdanî ebediyyen müteezzi eder [acı verir]. (Sefile)
 • O kalp sevmiş, fakat sevdikten sonra kırılmıştı. (Bir Ölünün Defteri)
 • Fakat bilinemez nasıl bir ihmalle bir aile kurma tasavvur ve ihtiyacını daima ertesi güne erteleye erteleye bir gün fark etmişti ki saçları ağarmış... (Mai Yalı)
 • Aşk, geçtiği yerlerde hazzın öyle izlerini bırakır ki bu görülmese bile duyulur, sezilir. (Sade Bir Şey)
 • ...ona en düşman olduğu zamanlar en ziyade sevdiği zamanlardı ve pek emindi ki o da ağır hakaretleriyle, hırçınlıklarıyla beraber onu seviyordu. (Bitmemiş Defter)
 • Ne kadar çirkin ve kötü hisler varsa, haset, kıskançlık, çekememezlik, gayz ve kin, her şeyin üstünde tutulmak gerekirken, çıkarlara göre kullanılmak istenen din örtüsünün altında saklanırdı. (Papağan Halit)

 • Unutmak istediğim bütün anılar onun içinde idi . (Bir Ölünün Defteri)
 • Aralarinda hallolunacak meseleler, paylasilacak seyler, birisine yahut digerine uyarak kabul olunacak fikirler ortaya cikti. Isin baslangicinda her ikisi de digerine karsi, karsilikli yardimlarda bulunuyorlardi. Oyle ki sonunda yaklasa yaklasa ya opusmek ya bogusmak lazim geldi. Opusmediler, bogusmak da istemediler, yalniz ayrilmakla yetindiler. (Saklanan Düşman)
 • "Gel. dama çıkalım, sen uçurtmanı uçur, bende çoraplarını öreyim." (Sepette Bulunmuş - Hepsinden Acı)
 • Sultan Reşat'ın cülusunun hemen akabinde bir gün Emrullah Efendi (İttihatçı) bana geldi ve oturmaya bile kuvvet bulmayarak yarı ayakta yarı sandalyede söyledi: “Sana mühim bir iş için geliyorum. Biliyorsun ki hünkâr için hükümet yirmi beş bin lira tahsisat teklif ediyor. Biz bunu fazla bulmuyoruz ama…” “Ama hünkâr kendiliğinden bunun beş bin lirasını terk edecek olursa efkâr-ı umumiye üzerinde pek iyi bir tesir hâsıl edecek.” (Saray ve Ötesi)
 • "Evet. beni en çok mutlu edecek şey, annesi ve kızını öldürmek olacak!.." (Sepette Bulunmuş - Hepsinden Acı)
 • Kaderin akışına engel olacak bir tedbir alınabilir miydi? (Bir Acı Hikaye)
 • "Bu evlilik seni mesut etmek değil, aksine, öldürüyor..." (Ferdi ve Şürekası)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle