Ayna’sız Kaldık

Üniversiteye başladığım 1995’li yıllardı. Öğrenci evinde kalıyorduk. O yıllara dönüp şöyle bir geriye baktığımda özlemle hatırladığım iki tutkumuzu görürüm hala. 
Birinci tutkumuz o yıllarda akşamlarımızın vazgeçilmezi Kanal 7 de Ahmet Hakanla Haber saatiydi. Akşam 21:00’a yaklaştığında kilometrelerce yolu yürüyüp vakıf merkezine gider topluca Kanal 7 de Ahmet Hakan’la Haber Saatini izlerdik. Dikkatle izlediğimiz Haber Saati biter, yorumlarımız ve analizlerimiz devam ederdi. 
Yıllar geçti. O yılların samimi ve saf duygularıyla bağlandığımız, bizi her akşam yenileyen, yineleyen Haber Saatinin mimarı Ahmet Hakan kayıp gitti. Önce Haber Saatinden, sonra gözlerimizin önünden ve gönüllerimizden kayıp gitti bir muammaya.
***
Gözlerimin önünden gitmeyen ikinci tutku ise Vakit Gazetesinin Hasan Karakaya’lı ‘Ayna’sıydı şüphesiz. O yıllarımızın en önemli tutkusuydu Aynaya bakmak. 
Zulümler, baskılar, davalar nedeniyle zaman zaman adı değişen Vakit gazetesinin değişmeyen Aynasından bahsediyorum. Hasan Karakaya’nın Vakit Gazetesindeki Ayna köşesi.
Günlerimizin vazgeçilmez tutkusuydu Ayna. Hafta içi dersi erken bitip ve herkesten önce eve gelenler şanslıydı. Çünkü evin kapısına bırakılmış Vakit Gazetesinin Hasan Karakaya’lı Ayna’sına ilk onlar bakma şansını yakalıyorlardı. Hafta sonu ise kalkar, kahvaltı hazırlar, temizlik yapar, ders çalışır bir yandan da kulağımız kapı zilinde beklerdik. Çalacak olan zil Ayna’nın habercisiydi çünkü.
Zili duyar duymaz kapıya koşardık. Kapıya ilk yetişip açan gazetenin Ayna’lı parçasını alırdı. Geride kalanlar gazetenin farklı sayfalarını alıp okumaya başlasalar bile hepimizin gözü ve aklı Hasan Karakaya’lı Ayna sayfasındaydı. 
***
Hasan Karakaya’nın kendine özgü bir üslubu vardı. Kimileri onun üslubunu eleştirse bile o halkın içinden biriydi. Öyle yazıyor, öyle konuşuyordu. Her olaya duyarlıydı. Özellikle insanlara haksızlık yapıldığını düşündüğü olaylarda asla kayıtsız kalmazdı. Önce uyarırdı. Kasıtlı bir tutum, bir nefret ve taammüden bir haksızlık bir zulüm görürse aslan kesilirdi. Sözünü esirgemezdi. Ancak o yüreğimizi soğuturdu.
Duygu yüklüydü. Kimsesizlere kurban eti dağıtırken katledilen Yasin için döktüğü gözyaşları kadar bizdendi Hasan Karakaya. 
O sadece iyi zamanların değil, en zor zamanların bile hakkı savunanı ve onu tutup kaldıranıydı. 
Duruşuyla, sözüyle, yazılarıyla hep zalimin karşısında ve mazlumun yanında yer aldı. Cesareti ve korkusuzluğuyla en umutsuz zamanlarda bile önden giderek örnek olan, 90'lı yılların başından beri takip ettiğim, gazete okumaya onun 'Ayna'sıyla başladığım Akit gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya her Müslümanın arzu edeceği bir yerde Peygamberimizin şehri Medine'de vefat etti.
Ruhu Medine’de Peygamberimizin ruhuna komşu olarak kaldı Hasan abinin. Ve Esra Elönü'nün onunla ilgili yazdığı yazıda dediği gibi "Ruhu Medine'de olan Hasan abinin kalemi cennete kadar yazacak inşallah."
***
Hasan Karakaya çok da uzun olmayan ömrüne önemli ve başarılı mesleki çalışmalar sığdırdı. Küçük yaşlardan itibaren yazıya, habere gönlünü vermiş biri Hasan Karakaya. Öğrencilik yıllarında gazetelere edebi yazılar yazdı. Yerel ve bölgesel gazetelerde çalıştı, yazılar yazdı. 22 yaşında yazı işleri müdürü oldu. 24 yaşında Milli Gazete ile ulusal medyaya geçti. 8 yıl Milli Gazetede, 9 yıl da Türkiye Gazetesi'nde çalıştıktan sonra. 1993 yılında yayın hayatına başlayan Vakit gazetesine geçti ve bugüne kadar orada çalıştı.
Ülkenin içinde bulunduğu sorunlara da duyarlı olan Hasan Karakaya, Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar heyetinde yer aldı. İç barış ve çözüm süreci için samimiyetle çalışmalar yaptı.
O da her canlı gibi doğdu ve ölümü tattı. Hepimiz Allah'tan geldik. Yine Allah'a döneceğiz. 
O’na Rahmeti Rahman, bize Ayna’sız kalmak düştü.
Mekanın cennet olsun Hasan Abi.
 

YORUMLAR

 • fetullahın belalısı denen arkadaş CEVAPLA bölümünü kapatmış sanırım. kimse benim seviyeme düşmesin diye. cınım, öpüldün diyor. tanıyanlar varsa dikkat etsinler başbaşa kalmasınlar

  • Aynen. Hiçbir fetoşist benle başbaşa kalmasın :)) kendisi için kötü olur Hahahaha. Çok güldüm Hahahaha

  Al jazeera yı izleyinde ölüm raporunda neden öldüğünü görün. Kalp krizi tetikleyen unsuru öğrenin.

  • Bay corc, el cezirede böyle bir haber yok. Senin gibi biri böyle bir şeyi ortaya atıp karalamaya çalışıyor herhalde. Sizler ve sizin gibiler öldükten sonra bile onu karalamaya çalışıyorsa o gerçekten iyi yolda idi demek ki. Zalimlerin ve adilerin korkusuydu. Mekanı cennet olsun.

   • izlememişsin belli. gerçekten korkulu rüyamızdı. kendisine benzemekten çok korkardık. iki grup için 2016'yı göremeyecekler demişti. demekki iki gruptan birine mensup.

  • Corc ben izledim. Sen de izle diye yolluyom linki. Bak birileri hain olur işe yaramaz da olabilir fakat müfteri olmak üç kuruşa yaramayan olmak ancak siz olursunuz. Normalde tenezzül etmem size cevap vermeye ama Paralel İhanet Çetesine meydanı bırakacak değiliz. http://m.sabah.com.tr/gundem/2016/01/01/fetoculerden-alcak-montaj

   • hthttp://www.medyatekzip.com/denial_report.php?type=2&first_Day=27&first_Month=12&first_Year=2013&last_Day=03&last_Month=01&last_Year=2016 SENİN TAKİP ETTİĞİN GAZETE YALAN HABER VE TEKZİP TE BİRİNCİ SIRADA. HANİ BİZ MÜFTERİYİZ YA. http://www.rotahaber.com/siyaset/dogu-perincek-akit-tv-de-h577493.html ÜSTTEKİ HABERDE SİZE BİR ÖMÜR BOYU YETER. ARTIK HANGİ AÇIKLAMAYI YAPARSINIZ BİLMEM. ANTİ FETOŞ demek hangi akaide sığar. onu sizin terbiye anlayışınıza bırakıyorum. ortalığı sakın kimseye bırakmayın.

   • Cınım istersen milyon tane tekzip yemiş olsun. Doğu perinçekten daha ileri boyutta işe yaramazlar her gün saman tvde. Bu arada müfterilikte şeyhiniz ve Paralel İhanet Çetesi ibni selülü de geçti. Cehennem odunu siz olacaksınız. Hasan abiye yüreğin varsa önümüzde laf et de o laf neler yapıyor gör. Öpüldün sevgili fetoşist

  Fuat kardeş, kayın babam Hacı Mahmut Düzgün bir yıldızdan öte bir gönül adamı, bir dava adamı, bir aile babası, bir sadık dost, Allah dostu, Peygamber aşığı samimi bir Müslüman idi. Yazmaktan öte onu biz hayatımızda yaşayacağız inşallah. Şüphesiz onunla ilgili bir yazı yazdım. Yayınlayacağım inşallah. Mekanı cennet olsun.

  • inşallah değerli abim. saygılar.

  Murat abe. Kayıp giden diğer bir yıldızda Kayınbabanız Hacı Mahmut Amcadır. Keşke yazınızda onuda ansaydınız.

  beni gazete okumaya ısındıran isim.

  O uzun yıllar ezilen ve hor görülen inanan milyonların eğilmeyen başı, bükülemeyen bileğiydi. Yazarın sözlerine aynen katılıyorum. Kendisine rahmet yakınlarına da başsağlığı ve sabır diliyorum.

  Mekanı cennet olsun. Yazılarını bir solukta okurduk.

Yorum Ekle