Ayten - Nalan Güven Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ayten kimin eseri? Ayten kitabının yazarı kimdir? Ayten konusu ve anafikri nedir? Ayten kitabı ne anlatıyor? Ayten PDF indirme linki var mı? Ayten kitabının yazarı Nalan Güven kimdir? İşte Ayten kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nalan Güven

Yayın Evi: P Kitap

İSBN: 9786058800496

Sayfa Sayısı: 196

Ayten Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Biliyordum, öyle kolay değildi seni sevmek ! Sessizce biriktirdim seni yüreğimde…

Bir anlık bakışını yakalayabilmek uğruna

Gözlerine hapsettim umutlarımı.

Tek özgürlüğüm düşlerim oldu.

Şikayet değil, ben gönüllü seçtim hayallerimi.

Ben unuttum çoktan, gözlerin ne renkti, en çok hangi rengi severdin, en beğendiğin şair kimdi?

Ben unuttum çoktan, seni gördüğüm mevsim hangisiydi ama şu çalan şarkı kulağıma gelmeseydi…

Ayten, yüreğinizi yakacak hikayesi ile kadın olmanın gurunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını omuzlarınızda hissettirecek…

Ayten Alıntıları - Sözleri

 • "Ben oynamıyorum!"diye mızıkçılık edip kaçmak oyun kurallarına tersti.
 • En masum hayallerin bile gün gelip ne kadar tehlikeli olacağını öğrenmemiştim henüz.
 • Her gecenin bir sabahı vardır,o sabah mutlaka olacak,biliyorum...
 • Beni hiç terketmeyen ve bugünüme davetli tek misafirim,yalnızlığım...
 • "Ayrılıklar susuşlarda başlar..."
 • Söylenecek çok şey vardı,bir.o kadar da susulacak
 • Kafama koymuştum,tek başıma yaşayıp,kimseye muhtaç olmadan geçinecektim.
 • Gözleri kıpkırmızı, belli ki çok ağlamış.
 • Akıl pazara çıksa,herkes gidip kendi aklını satın alır!
 • Ettiğin dualarda dikkatli ol. Allah her duayı er ya da geç kabul eder.
 • Benim savaşım hala bitmemişti
 • Hâlâ bir şansım olmalı,değiştirebileceğim bir hayat...
 • "Dünya iki kapılı bir han,Birinden girdim,diğerinden çıktım."
 • Yalnızlık mı beni hapsediyor ben mi onu belli değil...
 • Benim planladığım gibi değildi hayat...

Ayten İncelemesi - Şahsi Yorumlar

️Ayten... Sessiz, kaybetme korkusuyla hayatını mahveden bir kadın. Ayten mutlu bir ailede büyürken babasının bir kaza sonucu topal kalmasıyla hayatı altüst olur. Her akşam eve sarhoş gelen babası sürekli şiddet gösterdiği gibi bununla da kalmayıp birgün eve kendisinden hamile olan Hacer'i getirir. Annesi daha fazla dayanamayarak Ayten'ide alıp evden gider. ️Yıllar sonra Ayten evli olan Oğuzla tanışır ve ona aşık olur. Nerden bilebilirdi ki bu aşkın yıllarca onu yiyip bitireceğini.Oğuzdan hamile kalıp ilk çocuğunu kucağına olan Ayten tek başına zorlu bir hayat yaşar. Daha sonra Oğuzdan bir çocuğu daha olur. Oğuz karısını boşayıp Aytenle evlenir. Ayten tam mutlu oldum derken bir darbeyle daha yıkılır. Oğuz onu başkasıyla aldatıyordur. İki çocukla ne yapacağını şaşıran Ayten elinden geleni yapsa da çocuklarına yetemez. Ömrü hep hayat mücadelesi ile geçer. Oğuz'a hiç göndermediği mektuplar yazar. ️Kitabın akıcılığı dili çok güzeldi. Ama yinede hep ezilen tarafından kadın olması beni fazlaca üzdü. Ayten'in daha güçlü bir karakter olmasını isterdim. Yazarımızın kalemine sağlık. #bloghemsire #hayriyeesahn #okudumbitti #kitapönerileri #bookstagram #kitaptanıtım #kıtaptavsiyesi #ayten #glcnkitaplığı (Hayriye Şahin)

Herkese merhabalar... Bugün sizlere çokça dolu gözlerle okuduğum, en şahane kalem üslubu olan yazarlardan @nalanguven7 yazmış olduğu "Ayten" kitabının yorumu ile geldim... Ayten'in yaşadığı dramatik olayları, küçüklüğü, Oğuz ile olan ilişkisini, zor bela geçirdiği evliliği ve sonrasını kaleme alan hayata dair bir kitap... Çokça beni duygulandıran ve kendimden parçalar bulduğum eşsiz bir eserdi... Üslup olarak ise hem şiirsel hem de yalın bir anlatıma sahip olduğu için kitap sizi yormuyor, aksine okumanızda teşvik ediyor... Hüzünlü hikaye severler ve okur tıkanması yaşayanlar için eşsiz bir seçenek olduğunu söyleyebilirim... Ayten karakteri, günümüz kadın karakterlerine ses olabilecek niteliğe sahip... Güçlü duruşuyla her daim sabretmiş ve yakasından da dert eksik olmamıştır... Bazı yanlış bulduğum seçimler de olsa bunlar elbet hayatın tuzu biberi olabilecek nitelikte... Kitaba, ayrıca hayata ayrı yollar açtığını da söyleyebilirim... Okuyun efendim... Teşekkürler... (E F T E L Y A ...)

@nalanguven7 kalemiyle ilk defa tanıştım ve hayran kaldım o üsluba o verilen hisse. Üvey anne üvey baba kimileri bazen iyisini denk gelmiyor. Ama Ayten! Ah Ayten keşke tutmasaydın içinden geçenleri, keşke dökeysin söze, kendin neler çektin kadin başına bana bunu neden yapıyorsun deseydin. Bilerek yapılan 'şeylere hata demek doğru olur mu? Yada bir insan bilerek bir hatayı kaç defa yapar? Ah Ayten hayat bir sarmaldı gün gelecek yapılanlar insanın kendi başına da gelecek diye düşünmedin mi? Bir kadinin hatalariyla sevaplariyla yuzlesmesi ve o essiz hisleri. Cok güzel bir kitap okudum hem yazarımızın kalemine hemde bu kitabı okumak icin aracı olan canim bibliyofil_okuur kuzuma tesekur ederim. ♡ Kaybetmeye cesaretin varsa eğer, aşk denemeye değer! ♡ Susmak en kolayi olduğu icin mi, yoksa mücadeleye gücü olmadığı icin miydi bu kabulleniş. ♡ Yasaktı sevmeler bana. Suskunlugum taştı bedenimden kalemime döküldü. Ateş oldu parmaklarim, kâğıda sıçradı kıvılcımları, tutuştu söndüremeden.... (Songül Yalniz)

Ayten PDF indirme linki var mı?

Nalan Güven - Ayten kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Ayten PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nalan Güven Kimdir?

Nalan Güven, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 20 yıl boyunca özel bir şirkette çalıştı. Ortaokul yıllarından itibaren yazmakta olduğu şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı.

İlk romanı “Ayten” 2011 yılında okuyucu ile buluştu. “Ayten” birçok kadın için örnek alınabilecek hikâyesinde; kadın olmanın gururunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını taşıyarak derin bir aşkın da izini sürmektedir. Tek başına hayatta kalma cesaretini gösteren ve yaşadıklarının bedelini ödemeyi göze alan Ayten’in umut saçan ışığı, gerçek aşkı yeniden sorgulatmaktadır. Ayten, günaha saklanmış bir sevda masalıdır.

Yazarın “Aşk Ölümdür” adlı romanı ile birlikte “Sevdanın Adı Bulut” isimli şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Aşk Ölümdür” aşk için yola çıkan değil aşk ile yollarda savrulan bir Melek hikâyesidir. Kitap okurunu; hep gitmek istenilen ama bir türlü gidilemeyen iç dünyaya doğru yolculuğa çıkarır.

“Aşk aramanız gereken değil, hep içinizde gizlenendir…”

“Aşk Ölümdür”ün kahramanı Bulut’a yazılmış şiirler, “Sevdanın Adı Bulut” ile kitaplaştırılmıştır. Böylelikle romanda anlatılan öykü şiirler ile pekiştirilerek, okur çift taraflı okuma serüvenine davet edilmektedir.

“Aşk ölümdür, çünkü aşk, vazgeçmektir her şeyden…”

“Erkek Severse” romanı ile erkeğin kalbindeki aşkı gözler önüne serdi… Yarım kalmış hikayelerin aslına içimizi ne kadar acıttığını ve kaybetmenin de Aşk’a dair olduğunu yazdı. “Bilir misiniz Anka Kuşu’nun hikâyesini? Kendi küllerinden yeniden doğabilmeyi anlatır…”

Yazar, kitaplarının yanı sıra yazın alanındaki çalışmalarını şahsi bloğunda, internet sitelerinde ve edebiyat-kültür-sanat dergilerinde sürdürmektedir. Ayrıca sanatın çeşitli kollarına da ilgi duymaktadır. Üniversite yıllarından itibaren amatörce katıldığı Klasik Türk Sanat Musikisi faaliyetlerini halen bir musiki derneğinin üyesi olarak devam ettirmektedir. Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları mevcuttur. Nalan Güven evli ve bir çocuk annesidir.

Nalan Güven Kitapları - Eserleri

 • Ayten
 • Gönül Kapısında Bir Elif
 • Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs
 • Aşk Ölümdür
 • Erkek Severse
 • Eylüller Yazdım Sana
 • Sevdanın Adı Bulut

Nalan Güven Alıntıları - Sözleri

 • “Müslüman dediğin korku ile Ümit arasında olandır. Yaradandan korkar ama hiçbir zaman ümidini kesmez.” (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Ey Ademoğlu; Sen aşkı yanlış anladın. Yüreğine dön bak! Asıl sahibi bulacaksın... (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • "Aşk düşünce gücüyle değil yürekle olan bir şeydir. Hatta neden sevdiğini bile açıklayamaz insan. Çünkü aşkın nedeni, niçini olmaz." (Aşk Ölümdür)
 • Her gecenin bir sabahı vardır,o sabah mutlaka olacak,biliyorum... (Ayten)
 • Evrendeki her varlıkta sükûtu bir süs, bir hikmet olarak algılamışımdır. (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • Hayat herkese türlü şekilde acıları pay etmiş. Sadece en büyük felaketlerin kendi başımıza geldiğini sanan bizler, hiç ummadığımız bir zaman başka birinin acısına şahit olduğumuzda aslında yalnız olmadığımızı fark ediyoruz. Yaşam adaletli bir sınav belki de. Kim neyi, ne zaman ve nasıl yaşayacağını bilmiyor. Ama illaki yaşıyor. (Aşk Ölümdür)
 • Islak sokaklarında silinir ayak izlerim... (Eylüller Yazdım Sana)
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? Baktığının ötesinde başlar görmek; gönül ışığını yakınca açılır mana âlemi. (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Anladım ki susmak bir cüsse işi...Derin denizlerin işi... (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • Benim planladığım gibi değildi hayat... (Ayten)
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Beni hiç terketmeyen ve bugünüme davetli tek misafirim,yalnızlığım... (Ayten)
 • "Gördükleri karşısında yapabileceği tek şey af dilemekti. Tüm insanlık adına etti duasını: 'Affet Allah'ım, affet bizi ne olur...' " (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Tıpkı şairin dediği gibi Şimdi Her söz şiire dönüştü Gam bir düzenbazın oyunu Serpilir ken yapayalnızlık geceye Kâm, sevgilinin kollarına düştü (Eylüller Yazdım Sana)
 • Hâlâ bir şansım olmalı,değiştirebileceğim bir hayat... (Ayten)
 • Baktığının ötesinde başlar görmek; Bizim de geceyi sevmemiz bundandır. (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • "Bu yüzden hep yarına mı ertelersin sözlerini?" "Ertelemek değil bunun adı, tüketmemek. Anlatarak bitiriyoruz her şeyi. Söylenmemiş sözler her zaman daha değerlidir." (Aşk Ölümdür)
 • "Ve ben seni dinlerken anlaşılır oluyor, 'Bir Yusuf Masalı...' Ismarlama bir hayatın bırakılışı..." (Aşk Ölümdür)
 • Sen mi geciktin, ben mi erkendim.Kördüğüm attım çalınmış zamana... (Eylüller Yazdım Sana)
 • “Yola düşmüşseniz bir kere, dönüşü var mıdır, varsa ne vakittir, bilinmez!” (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle