Babil’in En Zengin Adamı - George S. Clason Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Babil’in En Zengin Adamı kimin eseri? Babil’in En Zengin Adamı kitabının yazarı kimdir? Babil’in En Zengin Adamı konusu ve anafikri nedir? Babil’in En Zengin Adamı kitabı ne anlatıyor? Babil’in En Zengin Adamı PDF indirme linki var mı? Babil’in En Zengin Adamı kitabının yazarı George S. Clason kimdir? İşte Babil’in En Zengin Adamı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: George S. Clason

Çevirmen: Merve Ünsal

Orijinal Adı: The Richest Man in Babylon

Yayın Evi: Butik Yayınları

İSBN: 9786059397520

Sayfa Sayısı: 152

Babil’in En Zengin Adamı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı.

“Bugün,” dedi Kobbi, “eski arkadaşımız Arkad’la karşılaştım, altın kaplama arabasında gidiyordu. Onun gibilerden beklenen bir davranışla beni görmezden gelip geçmedi. Tam tersi herkesin görebileceği biçimde el salladı, bana, çalgıcı Kobbi’ye gülümsedi.”

“Babil’in en zengin adamı olduğunu söylerler,” dedi Bansir dalgın dalgın. “Öyle zengin ki kralın hazinesi dara girdiğinde ondan borç altın aldığını işittim,” diye karşılık verdi Kobbi.

Günün birinde gençlik günlerinden arkadaşları Kobbi ve Bansir çıkıp geldiler ve “Sen Arkad,” dediler, “Hepimizden daha şanslı oldun. Biz ayakta kalabilmek için didinip dururken sen Babil’in en zengin adamı haline geldin. En güzel giysileri giyip en nadide yiyecekleri yiyebiliyorsun, oysa biz, ailelerimizi eli yüzü düzgün giysilerle giydirebilir, karınlarını doyurabilirsek ne mutlu bize.

“Ama bir zamanlar eşittik. Aynı hocadan ders aldık. Aynı oyunlarda oynadık. Ne derslerde ne oyunlarda bizden üstün değildin. “Gördüğümüz kadarıyla ne bizden daha sadakatla ne de daha çok çalıştın. Öyleyse neden kahpe kader dünyadaki tüm iyi şeylerin tadını çıkartmak için seni seçerken senin kadar hak eden bizleri görmezden geldi?”

Bunun üzerine Arkad onlara uzun bir söylev çekti : “Gençlik günlerimizden bu yana çıplak bir varoluşun ötesinde bir şey elde edemediyseniz bu ya zengin olma yasalarını öğrenemediğiniz ya da onlara uymadığınız içindir.”

“Öğrenmek istediklerinizi size söyleyeceğim, çünkü artık yaşlı bir adamım ve yaşlılar gevezeliği sever. Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hala aynı güneş parlıyor olacak.”

Babil’in En Zengin Adamı Alıntıları - Sözleri

 • İyi yapılan işin, işi yapan kişiye de iyi geleceğini unutma. İyi yapılan iş, kişiyi daha iyi bir insan yapar.
 • Bir dostuna yardım etmek istersen bunu öyle yap ki onun yükü senin üstüne binmesin.
 • Kendime bir hedef belirlediğimde mutlaka gerçekleştiririm. Bu yüzden de zor ve gerçekleştiremeyeceğim hedefler koymuyorum kendime, çünkü rahatıma düşkünüm.
 • Niyet varsa yol bulunur.
 • Bir şeyi nasıl yapması gerektiğini bildiği için bir adamı suçlayamayız. Adaletli bir yönetici bir insanın elinden hak ederek kazandığı parayı alıp kazanamayan kişilere veremez.
 • "Bir insanın zenginliği, taşıdığı cüzdanda değildir."
 • İnsan kendi güçlerini geliştirmeli, daha akıllı olmaya çalışmalı, daha maharetli olmayı öğrenmeli, böylece kendisine saygı duymalı.
 • “Harekete geçmek sizi arzuladığınız başarılara götürür.”
 • "Tavsiye, bedava verilen bir şey olsa da kimden ne konuda tavsiye aldığına dikkat et. "
 • Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hâlâ aynı güneş parlıyor olacak.
 • Eğer bir adam şanslıysa başına gelecek iyi şeylerin boyutlarını önceden bilmek mümkün değildir. Onu Fırat Nehri’ne atın, yüzerek çıktığında elinde bir inci tanesi olur.
 • Altını olanlar için bol olan o güzel şeylerden biz neden hak ettiğimiz kadarını alamıyoruz?
 • "... Hızlı davranmam ve kararlı olmam gerektiği anlarda 'erteleme' alışkanlığıydı başıma dert olan."
 • Şunu unutma: Bugün parlayan güneş, senin babanın doğduğu gün de parlıyordu ve senin son torununun diğer dünyanın karanlığına geçerken de parlamaya devam edecek.

Babil’in En Zengin Adamı İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Geçmişten günümüze uzanan, insanların en büyük arzularından biri olan zenginliğe ulaşma serüvenini, en asgari şekilde bile yatırımlar yaparak, sabır ve kararlılık ile ulaşmanın yollarını muhteşem bir anlatım ile anlatıp- öğretmektedir. Herkesim mutlaka okuması gereken bir eser. (Rüveyda K.)

{George Clason'un kaleme aldığı Babil'in En Zengin Adamı kitabı, daha önce de okuduğum fakat ekonomiyle ilgili olduğu için sıkıcı olduğunu düşünerek, ön yargı beslediğim bir kitaptı. Bu sefer okuduğumda yazarın ne demek istediğini daha iyi anladığımı söyleyebilirim.} Zengin olma hayalini hepimiz kurmuşuzdur. Olay, Bansir ve Kobbi adında iki fakir arkadaşın Babil'in en zengin adamı Arkad'a zengin olma konusunda akıl danışarak başlıyor. Kitap, bizlere ne kadar çalışırsak çalışalım dikkatli birikim yapmadığımız sürece fakirliği yaşamaya mahkum olacağımızı, oturup beklemeyle cebimizin dolmayacağını, saflığımızın zengin olma yolunda işe yaramayacağını anlatıyor. Okur olarak merak ettiğim ilk soru; "bunun için ne yapmam lazım?" oldu. Kazandığımız paranın onda birini geleceğimize yatırmak diye bir cevap aldım. Her kazandığımız paranın onda birini ayırmak, geleceğimizdeki maddi açıdan rahatlığın ilk adımı olacağını söylüyor yazar Clason. Ardından ekliyor; "Altın, kendini nasıl kullanacağını bilen kişiler tarafından yönlendirildiğinde dikkatli sahibinin himayesinden asla çıkmaz." "İnan, plan yap, yatırım yap!" Ekonomi ile ilgili faydalı bilgiler veren, her fakir insanın sağlam birikim ve kontrollü yönetim sayesinde zenginliğe ulaşacağını anlatan, sıkılmadan okuyacağınız, tavsiye ettiğim bir kitap. (Derya)

Babil’in En Zengin Adamı PDF indirme linki var mı?

George S. Clason - Babil’in En Zengin Adamı kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Babil’in En Zengin Adamı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı George S. Clason Kimdir?

Nebraska Üniversitesi'nde okudu ve İspanya-Amerika savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev aldı. Matbaacılık yapmaya başlayınca, Denver colorado'daki Clason Harita Şirketi ile irtibata geçerek, Amerika ve Kanada'nın ilk yol haritasını bastı. 1926 yılında, yazacakalarının anlaşılır olması için eski Banil'de kullanılan öykülerden kullanarak, ekonomik ve mali başarı serisinin ilk kitapçğını bastı. Bunlar bankalar, sigorta şirketlei ve elemanları tarafından bilinir oldu, bunlardan en çok beğenilen "Babil'in En Zengin Adamı," şu anda en çok talep gören öyküdür.

George S. Clason Kitapları - Eserleri

 • Babil’in En Zengin Adamı
 • Babil'in Kervan Taciri

George S. Clason Alıntıları - Sözleri

 • İyi yapılan işin, işi yapan kişiye de iyi geleceğini unutma. İyi yapılan iş, kişiyi daha iyi bir insan yapar. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Kararlılığın olduğu yerde çıkış yolu bulunur. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Bir adamın zenginliği üstünde taşıdığı kesesinde değildir. Dolgun bir kese onu yeniden dolduracak bir altın ırmağı yoksa çarçabuk boşalır. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Biraz dikkat, büyük pişmanlıktan yeğdir. (Babil'in Kervan Taciri)
 • İnsan, ne kadar çok acıkırsa zihni o kadar berraklaşır, hem de yiyeceklerin kokusuna daha hassas olur. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Altını olanlar için bol olan o güzel şeylerden biz neden hak ettiğimiz kadarını alamıyoruz? (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Bir dostuna yardım etmek istersen bunu öyle yap ki onun yükü senin üstüne binmesin. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hâlâ aynı güneş parlıyor olacak. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Ülkemizin zenginliği, birey olarak hepimizin kişisel zenginliğine bağlıdır. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Kendime bir hedef belirlediğimde mutlaka gerçekleştiririm. Bu yüzden de zor ve gerçekleştiremeyeceğim hedefler koymuyorum kendime, çünkü rahatıma düşkünüm. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Bir şeyi nasıl yapması gerektiğini bildiği için bir adamı suçlayamayız. Adaletli bir yönetici bir insanın elinden hak ederek kazandığı parayı alıp kazanamayan kişilere veremez. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Bir insan şanslıysa, şansının sınırlarını önceden bilmek olanaksızdır. Onu Fırat'a atın, elinde bir inciyle dışarı çıkacaktır. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum. (Babil'in Kervan Taciri)
 • “Harekete geçmek sizi arzuladığınız başarılara götürür.” (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Şunu unutma: Bugün parlayan güneş, senin babanın doğduğu gün de parlıyordu ve senin son torununun diğer dünyanın karanlığına geçerken de parlamaya devam edecek. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • "Bir insanın zenginliği, taşıdığı cüzdanda değildir." (Babil’in En Zengin Adamı)
 • İnsan, ne kadar acıkırsa zihni o kadar berraklaşır, hem de yemeklerin kokusuna daha hassas olur. (Babil'in Kervan Taciri)
 • İlk basamağa sıkıca basamayan kimse yukarı tırmanamaz. (Babil'in Kervan Taciri)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle