Babil'in Kervan Taciri - George S. Clason Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Babil'in Kervan Taciri kimin eseri? Babil'in Kervan Taciri kitabının yazarı kimdir? Babil'in Kervan Taciri konusu ve anafikri nedir? Babil'in Kervan Taciri kitabı ne anlatıyor? Babil'in Kervan Taciri PDF indirme linki var mı? Babil'in Kervan Taciri kitabının yazarı George S. Clason kimdir? İşte Babil'in Kervan Taciri kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: George S. Clason

Çevirmen: İnci Altın

Orijinal Adı: The Richest Man in Babylon

Yayın Evi: Goa Basım Yayın

İSBN: 9789759064136

Sayfa Sayısı: 138

Babil'in Kervan Taciri Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

... Bir zamanlar Babil'de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı. 

..."Bugün," dedi Kobbi, "eski arkadaşımız Arkad'la karşılaştım, altın kaplama arabasında gidiyordu. Onun gibilerden beklenen bir davranışla beni görmezden gelip geçmedi. Tam tersi herkesin görebileceği biçimde el salladı, bana, çalgıcı Kobbi'ye gülümsedi." 

"Babil'in en zengin adamı olduğunu söylerler," dedi Bansir dalgın dalgın. 

"Öyle zengin ki kralın hazinesi dara girdiğinde ondan borç altın aldığını işittim," diye karşılık verdi Kobbi. 

... Günün birinde gençlik günlerinden arkadaşları Kobbi ve Bansir çıkıp geldiler ve "Sen Arkad," dediler, "hepimizden daha şanslı oldun. Biz ayakta kalabilmek için didinip dururken sen Babil'in en zengin adamı haline geldin. En güzel giysileri giyip en nadide yiyecekleri yiyebiliyorsun, oysa biz, ailelerimizi eli yüzü düzgün giysilerle giydirebilir, karınlarını doyurabilirsek ne mutlu bize. 

"Ama bir zamanlar eşittik. Aynı hocadan ders aldık. Aynı oyunlarda oynadık. Ne derslerde ne oyunlarda bizden üstün değildin. 

"Gördüğümüz kadarıyla ne bizden daha sadakatla ne de daha çok çalıştın. Öyleyse neden kahpe kader dünyadaki tüm iyi şeylerin tadını çıkartmak için seni seçerken senin kadar hak eden bizleri görmezden geldi?" 

Bunun üzerine Arkad onlara uzun bir söylev çekti : "Gençlik günlerimizden bu yana çıplak bir varoluşun ötesinde bir şey elde edemediyseniz bu ya insan olma yasalarını öğrenemediğiniz ya da onlara uymadığınız içindir." 

"Kahpe Kader" kimseye kalıcı iyilik vermeyen kötü bir tanrıçadır. Tam tersine başına hak edilmemiş altın yağdırdığı herkese kötülük eder. Onları, tatmin olma yeteneği olmayan, altına, paraya boğulunca iştah ve tutkulara kapılan, eline geçenlerin hepsini pervasızca harcayan, hesabını kitabını bilmeyen mantıksız tüketicilere dönüştürür. Öte yandan Tanrıça'nın lütuflara boğduğu bazıları ise zenginliklerinin üstüne oturup istif ederler; yeniden kazanma yeteneğine sahip olmadıklarını bildikleri için hiç harcamazlar. Daha sonra da soyulma korkusuna kapılıp kendilerini boş bir hayata, gizli bir sefalete mahkum ederler." 

... Öğrenmek istediklerinizi artık size söyleyeceğim, çünkü artık yaşlı bir adamım ve yaşlılar gevezeliği sever. Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hala aynı güneş parlıyor olacak.

Babil'in Kervan Taciri Alıntıları - Sözleri

 • Ülkemizin zenginliği, birey olarak hepimizin kişisel zenginliğine bağlıdır.
 • Kararlılık varsa bir yol bulunur.
 • İnsan, ne kadar çok acıkırsa zihni o kadar berraklaşır, hem de yiyeceklerin kokusuna daha hassas olur.
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum.
 • İlk basamağa sıkıca basamayan kimse yukarı tırmanamaz.
 • Kentimiz çok mutsuz bir duruma düştü, çünkü para kazanmayı bilen çok az insan var ve zenginlik onların elinde tekelleşti.
 • Bir adamın zenginliği üstünde taşıdığı kesesinde değildir. Dolgun bir kese onu yeniden dolduracak bir altın ırmağı yoksa çarçabuk boşalır.
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum.
 • Kararlılığın olduğu yerde çıkış yolu bulunur.
 • Altın sahibine sorumluluk yükler ve yakınlarıyla arasında mesafe oluşur. Kaybetme ya da çaldırma düşüncesi ile birlikte korku getirir.
 • Biraz dikkat, büyük pişmanlıktan yeğdir.
 • İnsan, ne kadar acıkırsa zihni o kadar berraklaşır, hem de yemeklerin kokusuna daha hassas olur.
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum.
 • Bir insan şanslıysa, şansının sınırlarını önceden bilmek olanaksızdır. Onu Fırat'a atın, elinde bir inciyle dışarı çıkacaktır.

Babil'in Kervan Taciri İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Çocukluğumdan beri kitaplarımın arasında duran Babil'in Kervan Taciri kitabını yıllar sonra okuma fırsatım oldu. İlk başlarda parayı elde tutma ve elde edilen parayı değerlendirme üzerine güzel hikayeler ile başladı kitap. Hem birikim yapıp hem de bu birikimlerden kazanç nasıl yapılabileceği anlatılıyor. Aslında anlatılan şeyler bir o kadar da basit şeyler. Ama hikaye olarak ele alındığı için akılda daha çok yer ediyor. Mesela bundan böyle kazancımın onda birini hep kenara koyup onu yok sayarak geri kalan onda dokuzu ile yaşamayı alışkanlık hale getirmeyi planlıyorum. Bu kitaptan bu ve benzeri konularda bilgi almak güzeldi. (Düzensiz Okur)

Son zamanlarda tekrar para biriktirmeyi düşünürken karşıma çıktığı için alıp okumak istedim. Sayfa sayısı az olması ve hikayeleştirilerek anlatılıyor olmasından dolayı zaten bir oturuşta bitebilecek bir kitap. Ve bir nevi para biriktirmek, kazanmakla ilgili temel şeyleri anlatıyor. Günümüzde faiz, ticaret gibi para kazanma yolları değişmiş olsa da aslında temelde aynı. Bu yüzden hâlâ faydalanılabilir. Size belli bir yol gösterebilir, genel bir harita çizebilir fakat gerçekten para kazanma yollarının açıklandığını düşünmüyorum. Kârlı yatırımlarla ilgili maddeler çok havada kalıyor. Bunu da sanırım anca okuyucunun kendisi öğrenmesi gerekiyor. Yine de para yolunda bir nevi ilk adımı attırdığı için okunabilecek bir kitap. (Sena)

Şu ana kadar 'nasıl zengin olunacağını' anlatan en basit ve en etkili kitap oldu. Bu kitabı okuduktan sonra hala paranın nasıl işlediğini anlayamayan insan, herhalde hayatı boyunca parayla arası iyi olamaz diye düşünüyorum. Mutlaka okunması gerekiyor. (Recep Mercan)

Babil'in Kervan Taciri PDF indirme linki var mı?

George S. Clason - Babil'in Kervan Taciri kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Babil'in Kervan Taciri PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı George S. Clason Kimdir?

Nebraska Üniversitesi'nde okudu ve İspanya-Amerika savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev aldı. Matbaacılık yapmaya başlayınca, Denver colorado'daki Clason Harita Şirketi ile irtibata geçerek, Amerika ve Kanada'nın ilk yol haritasını bastı. 1926 yılında, yazacakalarının anlaşılır olması için eski Banil'de kullanılan öykülerden kullanarak, ekonomik ve mali başarı serisinin ilk kitapçğını bastı. Bunlar bankalar, sigorta şirketlei ve elemanları tarafından bilinir oldu, bunlardan en çok beğenilen "Babil'in En Zengin Adamı," şu anda en çok talep gören öyküdür.

George S. Clason Kitapları - Eserleri

 • Babil’in En Zengin Adamı
 • Babil'in Kervan Taciri

George S. Clason Alıntıları - Sözleri

 • İyi yapılan işin, işi yapan kişiye de iyi geleceğini unutma. İyi yapılan iş, kişiyi daha iyi bir insan yapar. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Kararlılığın olduğu yerde çıkış yolu bulunur. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Bir adamın zenginliği üstünde taşıdığı kesesinde değildir. Dolgun bir kese onu yeniden dolduracak bir altın ırmağı yoksa çarçabuk boşalır. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Biraz dikkat, büyük pişmanlıktan yeğdir. (Babil'in Kervan Taciri)
 • İnsan, ne kadar çok acıkırsa zihni o kadar berraklaşır, hem de yiyeceklerin kokusuna daha hassas olur. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Altını olanlar için bol olan o güzel şeylerden biz neden hak ettiğimiz kadarını alamıyoruz? (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Bir dostuna yardım etmek istersen bunu öyle yap ki onun yükü senin üstüne binmesin. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hâlâ aynı güneş parlıyor olacak. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Ülkemizin zenginliği, birey olarak hepimizin kişisel zenginliğine bağlıdır. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Kendime bir hedef belirlediğimde mutlaka gerçekleştiririm. Bu yüzden de zor ve gerçekleştiremeyeceğim hedefler koymuyorum kendime, çünkü rahatıma düşkünüm. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Bir şeyi nasıl yapması gerektiğini bildiği için bir adamı suçlayamayız. Adaletli bir yönetici bir insanın elinden hak ederek kazandığı parayı alıp kazanamayan kişilere veremez. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Bir insan şanslıysa, şansının sınırlarını önceden bilmek olanaksızdır. Onu Fırat'a atın, elinde bir inciyle dışarı çıkacaktır. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum. (Babil'in Kervan Taciri)
 • Uykuyla uyanıklık arasında mutsuz geceler geçiriyordum. (Babil'in Kervan Taciri)
 • “Harekete geçmek sizi arzuladığınız başarılara götürür.” (Babil’in En Zengin Adamı)
 • Şunu unutma: Bugün parlayan güneş, senin babanın doğduğu gün de parlıyordu ve senin son torununun diğer dünyanın karanlığına geçerken de parlamaya devam edecek. (Babil’in En Zengin Adamı)
 • "Bir insanın zenginliği, taşıdığı cüzdanda değildir." (Babil’in En Zengin Adamı)
 • İnsan, ne kadar acıkırsa zihni o kadar berraklaşır, hem de yemeklerin kokusuna daha hassas olur. (Babil'in Kervan Taciri)
 • İlk basamağa sıkıca basamayan kimse yukarı tırmanamaz. (Babil'in Kervan Taciri)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle