Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler neler? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Son dönemlerde artan coronavirüs vakaları sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler araştırılıyor. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Hangi yiyecekleri tüketmek gerekir? Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi besinler faydalı?

SAĞLIK

Yeşillik Tüketin

Vücudun iltihaplanmayla nasıl başa çıktığını görmek istiyorsak çin lahanası, lahana ve ıspanaklara bir göz atmamız gerekiyor. Çünkü bu yeşillikler magnezyum açısından zengindirler.

5000'den fazla yetişkinden elde edilen verilere göre yeterince magnezyum tüketmeyen insanların C-reaktive protein değerlerinin yüksek olduğu görüldü ki bu da iltihaplanmanın (inflammation) göstergesi anlamına geliyor.

George Mason'da asistan profesör olan Taylor Wallace, bu tür kronik iltihapların bağışıklık sisteminizin işini yapmasını zorlaştırabileceği için önemli olduğunu söylüyor.

D Vitamini Tüketin

Kanda yeterli D vitamini seviyesine sahip olmak, soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı olabilir.

D vitamini hangi yiyeceklerden elde edilir? D vitaminin en önemli gereksinimi güneştir. En önemli Vitamin D besinleri yağlı balık, güneş ışıklarına maruz kalmış mantarlar, D-vitamini takviyeli süt ve mısır gevreği gibi yiyeceklerden elde edilebilir.

Mayalanmış Ürünler Tüketin

Bekletilmiş ürünlerden kasıt mayalanmış veya bekletilmiş ürünlerdir. Türkiye'de daha çok yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi ürünler tüketilebilir. Kimçi (mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerden özellikle Çin lahanasından yapılan, geleneksel bir Kore yemeği) ve tempeh de (soya fasulyelerinin fermente edilmesi ile üretilen Endonezya kökenli geleneksel bir besin) tavsiye edilen gıdalar arasında. Mayalanmış ürünler gelecekteki enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminizin bir kalkan görevi görmesini sağlar.

Akdeniz Diyeti ile Beslenin

İspanya'da yapılan bir araştırmada, sık soğuk algınlığı çeken çocukları olan ailelerden, tam tahıllar, meyveler ve sebzeler ile zeytinyağı ve deniz ürünleri gibi omega-3 açısından zengin yiyeceklerle dolu geleneksel bir Akdeniz diyeti benimsemeleri istendi.

Bir yıl sonra, araştırmacılar çocukların hasta olma sayısında önemli bir azalma gördüler ve çocukların %50'den biraz fazlası soğuk algınlığı yaşamıyor. Çünkü Akdeniz tarzı yemeğin iltihap önleyici olduğu ispat edilmiştir. Özellikle balık, enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan ve bağışıklığı destekleyen iyi bir omega-3 yağ asit kaynağıdır.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle