Bağlar'da okul kantinleri denetlendi

​Diyarbakır merkez Bağlar Bağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gıda denetim ekipleri, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasından sonra okul ve pansiyonlarda bulunan kantinlere ve yemekhanelere yönelik denetimleri hızlandırdı.

SAĞLIK
PAYLAŞ:

Diyarbakır’da öğrenci hacminin en fazla olduğu bölge olan Bağlar’da yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasından sonra gözler okul kantinleri ve yemekhanelerindeki gıdaların hijyen koşullarına çevrildi.

Pandemi nedeniyle öğrencilerin sağlıklı şartlarda beslenmesi önem kazanırken bu yönde çalışma başlatan Bağlar Belediyesi oluşturduğu ekiplerle sahada denetimler gerçekleştiriyor.

Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatlarıyla ilçedeki eğitim kurumlarının gıda hazırlanma ve sunum birimlerini mercek altına alan sağlık ekipleri ve gıda denetim ekipleri, tarihi geçen gıdalar, personel hijyen bakımı, kantinlerin zemin temizliği ve bakım onarımı, gıda sunumunda kullanılan araç ve gereçlerin hijyenik olması, gıda üretim bölümlerinin steril olması gibi başlıklarda incelemelerde bulunuyor.

Kantin ve pansiyon işletmecilerini kurallara titizlikle uymaları konusunda uyaran ekipler, eğitim kurumlarının çevresinde faaliyet gösteren işletmelere de açıkta gıda satmamaları konusunda uyarılarda bulunarak sigara başta olmak üzere sağlığa zararlı ürünlerin satışı konusunda taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.

Bu arada Bağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan gıda denetim ekiplerinin ilçe genelindeki denetimleri de devam ediyor. Son olarak bir iş yerinde ele geçirilen bozulmuş 40 kilogram beyaz etin ekipler tarafından imha edilerek ilgili işletme hakkında da yasal işlem uygulandığı bilgisi verildi.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle