Bari Pandemi İşe Yarasın

Aile bütünlüğünü dert edinenlerin veya eğitim ilkin ailede başlar diyenlerin kaygılandığı konuların amansız olanı aile bütünlüğünün bozulması veya aile içinde aile kültürünün yaşamaması olduğunu düşünenlere bir fırsatı anlatmak isterim.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Pandemi nedeniyle tam kapanma; insanların alışkın olmadıkları sadece bir evin sınırları içinde yaşama gerekliliği, ister istemez uyum sağlamak biraz zor görünse de bunu fırsata çevirmek mümkündür.


Günümüz yaşam gerçekliğinde özellikle gelişmekte olan toplumların teslim olduğu teknolojiyle haşir neşirlik aile ilişkilerinin yerini almadan kaynaklı aile içi kopukluk, soğuma, yabancılaşmadan kaynaklı birbirlerini anlamamaya varacak sonuçlar gözler önünde.
Öncelikle aile içindeki dizilere bağımlılıktan kaynaklı, ticari kaygı veya ekonomik aç gözlülükten kaynaklı çocukların kişilik gelişimine katkı sunacak çocuk ebeveyn arasındaki eksik olan diyalogları tekrar canlandırıp dizileri, ticari kaygıları, ekonomik açgözlülüğü tali plana alabiliriz.
Ebeveynler kendi aralarında sohbeti canlandırdıklarında ve bunu kavga etmeden bir istikrara kavuşturduktan sonra çocuklarına yönelip olması gerekeni yaratmak için çocuklarıyla diyalogları canlandırabilirler ve sohbetlerini, bir ailede olması gereken zemine oturtabilirler.
Böylelikle ebeveyn ile çocuklar arasındaki aksaklıklarda ayyuka çıkar telafiler ve tedaviler mümkün hale gelebilir.


Ebeveynlerin çocuklara ulaşmada sorun yaşadıkları konularda yollar denenerek ulaşmayı mümkün hale getirdiğinizde diyebiliriz ki aile gerçek zeminine oturmuş, gerçek anlamına kavuşmuştur.
Daha önceleri kendi yaşam örneklerinden örneklerin farkında olmayan insanların çocuklarına aktardıkları kültürlerinin yansımasındaki olumlu veya olumsuzluklarına da şahitlik etmiş olacaklardır.
Zayıf insanların yaptıkları gibi her şeyden şikâyet üretenlerin çokluğunun kokusu herkese bulaştığını, aslında bir nevi toplumsal olarak teslim olduğumuz zayıflık veya zayıflığa seyirci olmamızı da gözden geçirebiliriz.
İnsanların yaşadığı her musibet insana ders niteliğinde birikim yapabilmelidir ve bu birikimi bilince çıkarmak ise onu pratik yaşamda uygulamadan geçer.


Eğer bilinçli iseniz bilincinizi tam da bu dönemde ortaya çıkarmanız gerekir, eğer aydınsanız tam da bu dönemde aydın olma vasıflarınızı konuşturmanız gerekiyor ki sıradan insanlardan farkınız anlaşılsın.
Bu günler farklı imtihan günleri ve bu imtihanı ailenin kendi içindeki birlikteliği sağlamaya, aile bireylerin birbirlerine bağlılıklarını daha sıkıya almalarını sağlamaya dönüştürebilmeliyiz.
Başa gelen herhangi bir musibet var ise bundan dersler çıkarılmadıysa; insan bilincinden ve yaşantısından endişe duymak gerekir veya vasatlığın geldiği boyutunun yüksekliğini görmek gerekir.
Haydi! Bu günleri aile içindeki daha sıkı ilişkilere çevirme sürecine dönüştürmek için samimi itiraflar sonrası eksikliklerin tedavi için fırsat doğmuştur diyelim ve tedavisi için kendimize rol çıkarıp çalışalım.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle