Başarma Yolunda Adım Adım - Samuel Smiles Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Başarma Yolunda Adım Adım kimin eseri? Başarma Yolunda Adım Adım kitabının yazarı kimdir? Başarma Yolunda Adım Adım konusu ve anafikri nedir? Başarma Yolunda Adım Adım kitabı ne anlatıyor? Başarma Yolunda Adım Adım PDF indirme linki var mı? Başarma Yolunda Adım Adım kitabının yazarı Samuel Smiles kimdir? İşte Başarma Yolunda Adım Adım kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Samuel Smiles

Yayın Evi: Mavi Çatı Yayınları

İSBN: 9786052941317

Sayfa Sayısı: 94

Başarma Yolunda Adım Adım Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Başarı, pek çok unsurun bir araya gelerek anlamlı bir bütünlük ve ahenk oluşturmasıyla ortaya çıkar.

Hayatta başarılı olmuş insanlara bakıldığında bunların;

Kendileriyle iyi bir çevre oluşturmaya ve bulundukları bu çevrede mutluluğu yakalamaya çalışan,

Zamanını etkin ve verimli bir şekilde kullanabilen, Yapılması gereken işleri, yapılması gereken zamanda yapabilen,

Karşısına çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilen.

Yaptıkları işleri her yönüyle değerlendirebilen ve bunların sonuçlarını görebilen kişiler oldukları görülür.

Elinizdeki bu eser, bilgi ve kabiliyetin ötesindeki bu konuları ele alıp, başarıyla bu faktörler arasındaki ilişkiyi incelemektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

Başarma Yolunda Adım Adım Alıntıları - Sözleri

 • Yılanlara benzeyen yüzlerce insan yok mudur?
 • Miskin ve dilsizlerin olduğu yerde yüzde yüz diktatörler hükümdardır. Halbuki demokrasi her vatandaşın fikrini açıkça söyleyebilmesidir.
 • İşçilerimiz insandır ve onlara insan muamelesi yapmalıyız. Onlar birer makine değildir.
 • Bir insan herhangi bir şey hakkında iyi bir fikre sahipse bunu açıkça söylemekten çekinmemelidir. Açıkça söyleyemediklerini en azından yazarak belirtmelidir.Herkesin kutsal ve zevkli bir hakkı vardır. Herhangi bir mesele hakkında kendi görüşünü ve fikrini söylemek bu hakların en başında gelir.Fakat bizler bu kıymetli hakkımızı genelde çok az kullanırız.Bu şekilde insanlar kendilerini kendi elleriyle dilsiz hayvanlar ailesine katar.
 • Çünkü vahşiler hiçbir zaman olayların gerçek sebeplerini ve onları meydana getiren nedenleri araştırmazlar. Milletler arasında bile hâlâ kötü olaylar karşısında kendi iradelerini sıfırlayarak kadere inananlar vardır. Bu gibi şahıslar alnımın yazısı neyse o olur derler. Her sonucu tevekkülle kabul ederler ve sonunda bu gibi insanlar kendini görünmeyen eller tarafından yönetilen santranç taşları gibi görürler. İtiraf edeyim, bu körü körüne inanç, tembellik ve budalalıktan başka bir şey değildir. Bütün bunlar iman değil belki de emek vermeye üşenenler tarafından söylenmiş efsanelerdir ve bu gibi insanlar kötü ve talihsiz gözüken olayların sorumluluğunu asla kabul etmezler. Kendilerinde hiç suç aramazlar. Bu sorumluluğu Allah'a mâl ederler.
 • Azimlilerde hareket vardır. Buna karşın ötekilerde sükunet vardır.

Başarma Yolunda Adım Adım İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Bütün tarlalar uzaktan yeşil gözükür.: Başarıyı yakalamak, sonuçla değil süreçle ilgilidir. Önemli olan olaya 'Neden?' sorusunu sorabilmektir. Sonuçta elma sürekli düşüyordu. Ama Newton bi tek bunu görüp 'Neden?' dedi. Hayat bir araba gibidir. Hayattan edindiğimiz tecrübeler de bu arabanın ehliyeti. Ehliyetli bir sürücü de kaza yapabilir ama ehliyetsiz bir sürücüye göre bu olasılık oldukça daha azdır.(Tabi ki emniyet kemerlerimizi takacağız ve arabayı çalıştırmadan önce ayna - tekerlek kontrolünü yapacağız.) Bilgiyi, ivedilikle ve el işçiliği ile birleştirip büyük bir çaba sonucunda ortaya çıkacak cevher olarak görmeliyiz. Bilgi olmadan başarı olmaz. Kitaplar yüzünden çok acı çekiyorum. Çünkü bazıları cidden çok güzel çıkıyor. Radikalist liberal bir yazar ama kitabı beklediğimden güzel çıktı. Bana çok şey kattı diyebilirim. (Radikalizmin Mistik Önderi)

Başarma Yolunda Adım Adım PDF indirme linki var mı?

Samuel Smiles - Başarma Yolunda Adım Adım kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Başarma Yolunda Adım Adım PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Samuel Smiles Kimdir?

Samuel Smiles Kitapları - Eserleri

 • Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı
 • Başarmanın Gücü
 • Başarma Yolunda Adım Adım
 • Kendine Yardım
 • Görevimiz Başarmak
 • Mutlak Güç
 • Vazife
 • Karakter

Samuel Smiles Alıntıları - Sözleri

 • "Çalışmanın nispeten küçük faydalarından biri de insanı fenalıktan uzak tutmasıdır; zira tembel bir dimağ, şeytanın çalışma odasıdır ve tembel bir adam da şeytanın yastığıdır." (Kendine Yardım)
 • Bir insan kendisini iyilik yapmaya sevk eden canlı ve kuvvetli bir iradeye sahip değilse, ya hissi arzularının bir oyuncağı haline gelir, ya da işsiz güçsüz bir hayat sürer. Akıl ve idrakimiz fazla olduğu halde sadakatimiz yoktur, bilgimiz çok ama aklımız yok, kültürümüz fazla ama şefkat ve merhametimiz yok. (Vazife)
 • Zaman sonsuzluğun insana ait bir parçasıdır ve tıpkı hayat gibi geri gelmez. (Başarmanın Gücü)
 • Konuşma bir adama kolayca söz söylemeyi, yazı da kesinliği öğretir. (Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı)
 • İşte böyledir zaman, emanet ettiğimiz Gençliğimizi, neşemizi, her şeyimizi, Karşılığında aldığımız ise yıllar ve toz, Karanlık sessiz mezara girince, Yolumuzun sonuna gelince. Biter günlerimizin hikayesi; Ve o mezardan, topraktan, tozdan, Alıp çıkaracaktır beni Tanrım, inanıyorum. (Mutlak Güç)
 • "Kendine yardım edene Allah'ta yardım eder." (Kendine Yardım)
 • Hayat, vurgunla nefis arasındaki bir yarış halini almıştır. Prensipler bir tarafa bırakılmıştır. Namus unutulmuş; namussuzluk, fazilet sayılır olmuştur. Sadakat yavaş yavaş kaybolmakta ve toplum, para ve makam için birbirine girmektedir. (Görevimiz Başarmak)
 • "Rabbim bize acı! Burada beş kişiyiz, En gencimizin yaşı altmış, Beşimiz de korku ve üzüntü içindeyiz. Ölen eşlerimiz için. Biraz bekleyemezler mi? Çok bekleyemeyiz onları Neşe ve cesaret içinde geçecek ömrümüz o kadar az, Ama eski hatıralarla dolu eski evi terk etmek o kadar zor ki, düşkünler evi mi? Ooo hayır mezarın sessizliği çok daha iyi! (Mutlak Güç)
 • Yalan söylemek yalnız namussuzluk değil korkaklıktır da. George Herbert der ki: Dürüst olmak cesaretini gösteren kimse hiçbir zaman yalan söylemek ihtiyacını duymaz. En zararlı yalancılar dürüstlüğün kenarında duran kişilerdir. Gerçeği söylemek cesaretini gösteremezler de etrafında dönerler ve gerçekten doğru olmayan şeyi söylerler. Doğru ile yalan arası bir yalan, yalanların en kötüsüdür. (Vazife)
 • Bu çılgın gezegen üzerinde yaşamış insanlardan fiil ve hareketleri gerçekten iyi ve faydalı olanların sayısı ne kadar azdır. (Joseph de Maistre) (Vazife)
 • Servetin çevresinde ne kadar zenginlik varsa, uzağında da o kadar sefalet vardır. Zenginler kazandıklarını ne yapacaklardır? Çevrelerinde bu kadar yoksul ve muhtaç insan dururken, dünyadan kazandıklarını başka bir gezegene mi götüreceklerdir? O kazandıkları servetin asıl sahiplerinin, emekleriyle toplumsal üretime katkıda bulunan işçiler ve yoksul halk olduğunu bilmiyorlar mı? Servet yığmaktan başka ne yapmaktadırlar? (Görevimiz Başarmak)
 • Görülüyor ki diyor Nicholson: "Birçok hayvanlar birçok insanlardan ve bazıları bütün insan neslinden daha akıllı ve daha iyidirler." (Vazife)
 • Görevimiz Başarmak Hangi iş olusa olsun, o işi en güzel şekilde ve bütün gücünle yap! sözü, görev bilincimizin ilkesi olmalıdır. Üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getiren kimse hangi konumda olursa olsun ilerliyor demektir. Görev alanı sonsudur. Hayatımızın her döneminde vardır. O bizi, her zaman ve heryerde kuşatan varlığımızın bir parçasıdır. Görev en özlü haliyle o kadar bağlayıcıdır ki, insan görevi başındayken kendini bile düşünmez. Yapılacak görevini bilir ve bunu fedakarlık gibi bir düşünceye kapılmaksızın yerine getirir. Görev, kendini adamaktır. (Görevimiz Başarmak)
 • Dünyada kuvvetli bir kalbe sahip olmak kadar büyük bir nimet yoktur. (Başarmanın Gücü)
 • Öte yandan, erkekler, çoğu zaman, bencil olarak yetiştirilmektedirler. Bir oğlan çocuğunun hayat mücadelesinde yalnız kendi çabasına güvenmesi istendiği halde bir kız çocuğu, hemen tamamen başkalarına güvenmesi için teşvik görmektedir. Erkeğe kendine güvenmesi, başkalarına muhtaç olmaması, halbuki kadına kendine güvenmemesi, başkalarına dayanması, her şeyde fedakârlık göstermesi öğretilmektedir. Birinin sevmek duygusundan yapılan fedakârlığa karşılık iradesi güçlendirilmekte, diğerine de iradesine değil, hislerine tabi olması, başkalarını sevmesi telkin edilmektedir. (Karakter)
 • Cesur ve namuslu insanlar para için değil sevgi ve şeref için çalışırlar. Sokrat doğru olduğuna inandığı görüşünü degistirmektense ölmeyi tercih ettiği ve Las Casas , zavalli kızılderililerin istirabini hafifletmeye çalıştığı zaman para ya da şöhret düşünceleri yoktu. Onlar bu düşünceleri yok etmek ve acı çekenleri kurtarmak icin çalışıyorlardı. (Görevimiz Başarmak)
 • Dünyada bizim anlayabileceğimiz gereksiz bir şey yoktur. Hayattaki tecrübelerimizden hiçbiri anlamsız değildir, biz bunu görebiliyoruz. Hatta talihsizlik bile çoğu zaman insanın en önemli yüceliğidir. Almanya'nın en meşhur şairi der ki, "Ekmeğini gözyaşları içinde yemeyen, ıstıraplı gecelerini yatağında ağlayarak geçirmemiş olan kimse henüz ilahi bir kuvvetin varlığından haberdar değildir." (Mutlak Güç)
 • İyi telaffuzu öğrenmeden önce hiç kimse hızlı konuşmamalıdır. Konuşmada hızlılık; açık konuşmak ve iyi telaffuz etmek kadar gerekli değildir. (Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı)
 • "Asil bir millet asillere yaraşan bir şekilde idare edilir, cahil ve bozuk ahlaklı bir millet ise alçakçasına idare edilir." (Kendine Yardım)
 • “Başarımın sebebi; şaşmaz bir sabır, durmadan çalışma ve kendime yapılmasını istediğim şeyleri, başkalarına yapmak prensibine dört elle sarılmamdandır.” (Mr. Lindsay) (Başarmanın Gücü)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle