Bayram ve Sağlık

Bayram, sosyal ve psikolojik sağlığa çok faydalı olabilecek bir mutluluktur. Manalı bir duyguyu, önemli bir hadiseyi bir arada kutlamak ve birlikte olmak manaları taşıyan bayramın özüne uygun yaşanması halinde, sosyal ve psikolojik iyilik halimize faydası olacağı muhakkaktır. Hep birlikte huzurla, mutlulukla, paylaşarak, ziyaretle, gönül almayla, küslükleri unutma ve garipleri, ihtiyaç sahiplerini sevindirme ile geçireceğimiz bir bayram dileğiyle.

Ramazan ayı aynı zamanda beslenmemizi düzene koymak, sağlıklı beslenmek, yiyip içtiklerimiz konusunda hassas olmak, yemek saatlerimizi disiplinize etmek için çok önemli bir terapi etkisi göstermektedir. Bu sebeple bayramda, Ramazan vesilesiyle beslenmemizde edindiğimiz kazanımları düşünerek, bunların devamlılığını ciddiyetle takip etme kararlılığında olmalıyız.

Ramazan’da sağlıklı beslenme ile ilgili neler yaptık? Bir kez daha gözden geçirelim. İki öğün beslendik. Ara atıştırmalıklara fırsat bulamadık. Bol su içmeye gayret ettik. Yiyip içtiklerimizin temizliğine, içimize sinmesine ve kaynağının belli olmasına daha çok önem verdik. Yemeği fazla kaçırmamak için daha fazla dikkat ettik. En önemlisi de değişik vesilelerle iftardan sonra evden çıktık ve hareket ettik. Yemeklerimizi bir arada yedik. Fast food benzeri sağlıksız ve kalorisi yüksek, kan şekerini ani yükselten hızlı yemeklerden kaçınarak, düzenli ve ev yapımı sağlıklı yemeklere yöneldik. Ailece bir arada olmayı, yemekleri düzenli ve bir arada yemeyi, gıda tüketiminde çeşitliliğe önem vermeyi farkında olmasak da çok güzel uyguladık. Yemeğimizi paylaşmayı daha çok önemsedik. Bayramda, Ramazan’a ait bütün sağlıklı beslenme kazanımlarını kalıcı hale getirmeyi düşünelim.

Bayram vesilesiyle aile, akraba ve dostlarla bir arada olmak gerekiyor. Fakat bu arada aşırı tatlı tüketimi, gıda boyası veya yapay tatlandırıcı içerebilen sağlıksız şekerlemelerin yenmesi, bir günde çok sayıda öğün uygulanması, sık yiyerek gereğinden fazla gıda alımı hem sağlığımızı bozabilir hem de Ramazan’ın sağlıklı beslenme kazanımlarının devamlılığını zorlaştırabilir. Gıda boyaları ve yapay tatlandırıcılar yüksek miktarlarda tüketildiklerinde çok zararlı ve ciddi hastalıklara yol açıcı mahiyette olabiliyorlar. Bayramda, sevdiklerinizle birlikte, doğal ikramları makul düzeylerde tüketip sağlıklı beslenmeniz dilekleriyle. Şimdiden hayırlı, bereketli, huzurlu bayramlar dilerim. Bereket büyüklerle beraberdir.

Doç. Dr. Hasan Basri Savaş

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezunudur.Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin hocanın danışmanlığında Tıbbi Biyokimya Doktorası yapmıştır. 130 civ

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle