Belediye Başkanlarının Özlük Hakları Düzenlendi

Türkiye Belediye Başkanlar Birliği Mardin Temsilcisi Servet Cemiloğlu, belediye başkanlarının mali ve sosyal haklarının güncel mali hakları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

GÜNCEL

Türkiye Belediye Başkanlar Birliği Mardin Temsilcisi Servet Cemiloğlu, "Meslek hayatının tamamını, mahalli idarelerin içerisinde geçirmiş, mahalli idareciliği bir meslekten öte hayat tarzı olarak özümsemiş bir kişi olarak ifade etmek istiyorum ki; halka birebir dokunan, halkla birebir muhatap olan, belediye hizmetleri ile ilgili olsun olmasın hemen hemen her sorununda vatandaşlarla muhatap olup dinleyen, zaman ve mekân mefhumu gözetmeden vatandaşın hizmetinde olan şahsiyetler olan belediye başkanlarının mali ve sosyal haklarının güncel mali hakları ile ilgili yeni gelişmeler oldu. Bu gelişmelerden belediye başkanlarımızı haberdar etmek için kendilerine birebir bilgi verdik. Bilgi veremedğimiz arkadaşlar için bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk.

5510 sayılı Kanunun ek 21 inci maddesi ile seçimler neticesinde belediye başkanlığı görevini yapmış olanlardan, bu Kanun kapsamında malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı almakta olanlara temsil/görev tazminatı ödenmesi öngörülmüştür. Ancak, temsil ve görev tazminatları; yönetim ve denetim kurulu üyelikleri dahil olmak üzere kamu kesiminde her ne suretle olursa olsun aylık veya ücret alıp almadıklarına bakılmaksızın görev alanlara bu durumları devam ettiği sürece ödenmemektedir.

Bu itibarla, 5510 sayılı ek 21 inci maddesi uyarınca tarafınıza temsil/görev tazminatı ödenebilmesi için aşağıdaki taahhütnamenin ilgili alanın doldurulması ve en geç bir ay içerisinde Kurumumuza gönderilmesi gerekmekte olup, gönderilmediği takdirde görev tazminatınız kesilecektir.

Bilindiği üzere haziran ayında çıkan 7417 sayılı yasa gereği ocak 2023 ayı ödeme döneminden geçerli olarak,

4/1-C (emekli sandığı) emeklisi olup, ilk defa 2008 yılı ekim ayı başından sonra belediye başkanı olarak görev yapan ve yine bu tarih öncesinde memuriyeti bulunmadığı,

4/1-A (SSK) ve 4/1-B (bağ-kur) emeklisi olup, 2008 öncesinde belediye başkanlığı görevi yapmış olmakla birlikte 25 (9000) yıl hizmet ve kadın ise 58 erkek ise 60 yaş veya 15 yıl hizmet (5400 gün) ve 61 yaşını doldurmadığı için makam, temsil veya görev tazminatından yararlandırılmayan, emekli belediye başkanlarımız makam ve temsil/görev tazminatı alabilecekler. Bu süreci hızlandırmak adına;

4/1-C (Emekli Sandığı) emeklisi olan ve halen makam tazminatı alamayan emekli arkadaslar sgk emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına, 4/1-A ve 4/1-B (SSK ve Bağ-kur) emeklilerı ise illerde bulunan sgk il müdürlüklerine dilekçe ile müracat edilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. dilekçeye görev sürenizi gösteren kaymakamlık veya valilikten alınacak belge ve halen kamuda bir görevinizin olmadığına dair tahahhütname doldurularak eklenecektır."

Cemiloğlu, belediye başkanlarını birliğe üye olmalarına davet ederek birlik olarak belediye başkanlarının özlük haklarının yanında sosyal hakları ile de bir takım çalışmanın içinde olduklarını söyledi.

YORUMLAR

  • Çok güzel bir haber sayın başkan ben iki yildir tazminat davasını kazanmış bir insanım ve defalarca avukatlarınm sizlere bildirmeleri neticesinde bu parayi neden odemiyorsunuz size var ama davayi kazanmis bir isciye ödenecek çerez parası Yok bravo iste adalet bu başkan iki yildir faiz isliyor bu paraya siz sayistay raporlarinda nasıl bir hesap vereceksiniz

Yorum Ekle