Benim Adım ‘Çocuk’

                                              BENİM ADIM “ÇOCUK”

           Mardin ve Anadolu’da her ne kadar zarok, derguş, selek, gede, bala, çağa, kızan, uşak gibi kelimeler adlandırılsa da tüm sözcüklerin tek kavramı ifade ettiğini biliyoruz; ÇOCUK.

           Başka ülkede başka kültürde çocuk kavramına  verilen bu sözcük zenginliği yoktur. Sebebine kültür zenginliği, tarih bağları, dil zenginliği diyebiliriz belki. Ama benim belki’m çocuklarımıza verdiğimiz sevginin tek  kelimeyle ifade edilemediğidir.

Kelimelerle ifade edemediğimiz sevgimiz şuracıkta dursun, bu arada ÇOCUĞUN dünyasında neler olup bittiğini kendi ifadelerinden anlamaya çalışalım.

  • Ben gördüğümü yapar, aldığımı veririm. Rol modellerim dikkatli olun!

 

  • Benim ilk sosyal çevrem ailem, daha doğrusu çekirdek ailemdir. Görürsem ya da işitirsem sevgiyi, saygıyı, nezaketi, hoşgörüyü, teşekkür etmeyi ve özür dilemesini burada edinirim. İleri yaşlarım için bu çok önemli.

 

  • Benliğimi değerli hissettirecek, bana sevgi aşılayacak çok basit yollar vardır. Benimle amacı küçük de olsa bir oyun oynamak, beni işlerinize dahil edecek küçük bir görev vermek belki.

 

  • Sizin için sıradan şeyler benim için olağanüstü olabilir. Duygular, mutluluklar kadar korkular da abartılıdır bende. Babam perdeleri takınca Süperman olur mesela ve herkese de babamı Süperman diye tanıtabilirim.

 

  • Hatamı, yanlışımı siz sinirlenince anlamıyorum daha kötüsü bu beni korkutuyor ve daha çok hata yapıyorum. Mesela “Sen oyuncaklarını attığında kendimi sinirli hissediyorum. Ona gerçekten zarar verebilirdin" diyebilirsiniz.

 

  • Ben konuşurken lütfen dikkatiniz, gözünün bende olsun. Böyle değerli hissediyorum kendimi. Ve böylece kendimi bir birey olarak yavaş yavaş anlamaya çalışıyorum.

 

  • Zihnim sınırsız depolama alanına sahip. Çocuk’tur diye geçiştirmeyin. Dil, Kişilik, Akademik… gelişim temellerim atılıyor. En iyisini verin, en iyisini sergileyin benim için.

 

  • Çok mükemmeliyetçi, çok kuralcı olmayın bana karşı. ÇOCUĞUM dedik ya. Bırakın ÇOCUK olayım.

 

  • Şimdi… İyi bir gelecek için yukarıda   kelimelerle ifade edemediğiniz SEVGİ’yi oracıktan alıp ÇOCUKLUĞUMA serpiştirebilirsiniz.

İçimizde bitmeyen ÇOCUK değeriyle, sevgiyle kalın.

 

 

 

Edip Gündüz

1984 Mardin doğumludur.1991-2003 Yılları arasında ilk-orta ve lise öğrenimi Şanlıurfa’da tamamlamıştır.2005-2009 Yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü tamaml

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle