Beyaz-Su'da Canlı Müzik Ziyafeti

Mardin’de bulunan Beyazsu, yaz aylarında her gün binlerce vatandaşı ağırlıyor. Son dönemde tesislerde canlı müzik hizmetinin de verilmesi ile ziyarete gelen yerli turistler, gecenin geç saatine kadar vakit geçirme imkanı buluyor.

GÜNCEL

Beyazsu, Mardin’in Midyat ilçesinin yaklaşık 15-20 kilometre güneyinde ve Nusaybin’in yaklaşık 20-25 kilometre kuzeyinde iki ilçeyi birbirine bağlayan kara yolunun üzerinde yer alıyor.

Midyat’ın güneyinde kalan plato ve tepelerin eteğinden kaynağını alan Beyazsu (Serê Avê ya da Avaspi) deresi bir vadi içerisinde Nusaybin’e doğru akar.

Mardin ve ilçelerinin suyunu karşılayan Beyazsu, Mardin’in ağaçsız coğrafyasında, serin ve berrak suyu, yöreye özgü ağaçları ve yeşilliği ile bir vahayı andırıyor.

Sadece Mardin’den değil, komşu pek çok ilçeden de insanlar Beyazsu’da bulunan piknik alanlarında gelip vakit geçiriyor.

Beyazsu, Mardin başta olmak üzere, Şırnak, Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa illerinden gelen vatandaşlar özellikle hafta sonu ziyaret ediyor.

Dinlenmeye gelen vatandaşlardan bazıları kendi yemeklerini pişirirken, bazı vatandaşlar tesislerde yemek yemeyi tercih ediyor. Soğuk sulara ise karpuz, kavun ve meyve suyu gibi içecekleri suda bekletip, soğuduğu an yiyor ve içiyor. Akşam saatlerinde ise canlı müziğin keyfini çıkarıyorlar.

YENİLENEREK HİZMET VERMEYE HAZIRIZ

Beyaz-Su'da bulunan ve pazar günleri canlı müzik hizmeti veren Yaşam Dinlenme Tesislerinin sahibi Seyıthan Akan ise vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını belirterek “Buraya gelen vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile dinleniyor. Yaz aylarında 45 derece sıcaklıktan serin suların üzerine kurulan tahtlara gelen vatandaşlar burada yemek yiyor, serinliyor, eğleniyor ve stres atıyor. Güvenlik sorunu yok, ulaşım sorunu da yok. İnternet ve telefon şebekesi ile artık iletişim sorunumuz da kalmadı."dedi.

Aynı anda 500 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip olduklarını anlatan Akan, önceden sipariş verilmesi halinde Mardin'e özgü yemek ikramında da bulunduklarını sözlerine ekledi. 

Beyazsu'da yerinizi ayarlamak ve rezervasyon için bu telefondan ulaşabilirsiniz!

+90 546 873 50 09

“Kafa dağıtıp dinleniyoruz”

Tahtlarda ellerindeki kemençeleri ile ziyaretcileri eğlendiren İhsan Özdemir de "Buraya her yerden gelen var. Biz kemençeciler de buraya geliyoruz ve burada kafa dağıtıp dinleniyoruz. Burası çok güzel bir yer. Burada bulunan insanlara kemençe çalıyoruz. Geçimimizi de böyle yapıyoruz. 30-40 yıldır bu işi yapıyoruz.”

“Bölgenin sıcağından kaçıp buraya sığınıyoruz”

Ziyaretcilerden Remzi Kutlucan ise duygularını şöyle ifade etti:

“Beyazsu’ya geliyoruz. Burası güzel, keyif alıyoruz. Kafamızı dinliyoruz. Ailemiz ve çocuklarımızla buraya geliyoruz. Çocuklarımız çok eğleniyor. Gayet serin burası. Kızıltepe’nin sıcağından kaçıp bir günlüğüne buraya sığınıyoruz.”

Yeşillik, güneş ve suyun buluştuğu Beyazsu’da vakit geçirmeye gelen vatandaşlar kendileri yemeklerini yaptığı gibi satın da alabiliyor.

“İsmail Tarayhan “Bizim memleketimiz çok sıcak. Burası serin ve buraya geliyoruz. Serin ve güzel. Akşama kadar kalıyoruz” dedi.

Azize Şimşek ise “Evden daha güzel. Elektrik ve her şey çok pahalı. Biz de buraya gelip vakit geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gulbarin adlı vatandaş ise “Hollandalıyım fakat aslen Kızıltepe’denim. Çocukluğumda rahmetli babam her zaman bizi buraya getirirdi. Şimdi de 4 haftalık tatil için buraya geliyoruz. 6 yıldır gelmemiştim. Burası çok güzel. Memleketimiz güzel ve yeşil” dedi.

 

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle