Bir Düş Gördüm Hakkında / Eleştiri Yorum

Bir Düş Gördüm, trafik kazası geçiren bir çocuğun hayatına odaklanıyor. 9 yaşındaki Tarık’ın hayatı ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazasının ardından altüst olur. Tarık kazada babasını kaybederken annesi de komaya girer. Kaza sonucu hafızasını kaybeden Tarık’ın geçmiş hayatıyla tek bağı gördüğü düşlerdir. Kazanın ardından köydeki dedesinin yanına giden Tarık, yeni hayatına alışmaya çalışırken gördüğü düşlere tutunmaya çalışır.

KÜLTÜR SANAT

Yolculuğuna 2018 yılında 8. Uluslararası Malatya Film Festivalinde proje bazında birinci olup TRT Ön alım desteğini kazanarak başlayan BİR DÜŞ GÖRDÜM filmi o günden bugüne dünya genelinde 60’ın üzerinde festivale katılarak 19 Uluslararası ödül kazandı. Uluslararası adı IN MY DREAM olan film 38 farklı ülkede Türkiyeyi temsil etme başarısı gösterdi. BİR DÜŞ GÖRDÜM festival misyonunu tamamlamış olarak 6 Mayısta Türkiye’de vizyona girmeye hazırlanıyor.

Kimsesiz kalan 9 yaşlarındaki Tarık’ın hayata tutunma ve kendi gibi ailesiz kalan küçük bir sıpayı hayatta tutma mücadelesine fokuslanan film bizi çocukluğumuza götürerek yitirdiğimiz çocukluk dünyasının masalsı kapılarını da aralıyor. Film boyunca hepimizin özlediği çocukluk zamanlarımız bir şiir ve masal tadında ekrana geliyor. Tabiatın, hayvanların, köy hayatının, adet ve gelenek göreneklerin, dostluğun, ailenin ve en çok da anne temasının vurgulandığı BİR DÜŞ GÖRDÜM bu özellikleriyle diğer ödüllü filmlerden de biraz ayrılıyor.

Filmin Yönetmeni Murat Çeri filmi annesine adamış.  Yani filmin 6 mayısta vizyona girmesi tesadüf değil, bildiğiniz gibi 8 mayıs anneler günü… BİR DÜŞ GÖRDÜM filmi bizlere; annenize anneler günü hediyesi olarak birer sinema bileti alıp sinemaya gitmeye ne dersiniz? diye bir teklifle geliyor.

Harun Reha Pakoglu, Nevzat Yılmaz, Recep Çavdar, Fatih Dokgöz ve İsmail Hakkı gibi oyuncuların yer aldığı TRT Ortak Yapımı film BİR DÜŞ GÖRDÜM 6 mayısta seyircisiyle buluşmayı bekliyor.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle